FIFA: Rynek transferowy w piłce kobiecej prawie się podwoił w ciągu roku

FIFA: Rynek transferowy w piłce kobiecej prawie się podwoił w ciągu roku fot. Mikolaj Barbanell / Shutterstock.com
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: FIFA

FIFA opublikowała raport dotyczący transferów przeprowadzonych w 2020 roku, a część z niego została poświęcona transakcjom z udziałem piłkarek. Wyniki są zaskakujące.

Piłka kobieca z każdym rokiem zyskuje na popularności, a wpływ na to ma coraz większa chęć współpracy z przedstawicielkami tej dyscypliny przy tworzeniu różnego rodzaju spotów reklamowych czy kampanii. Piłkarki zarabiają coraz lepiej, również od strony umów sponsorskich.

Dla przykładu Ada Hegerberg związała się nie tak dawno z Nike i to zapewniło się jej roczne wpływy rzędu ponad miliona euro. Z kolei Samantha Kerr inkasuje w Chelsea 480 tysięcy euro brutto za 12 miesięcy gry dla londyńskiej drużyny.

Ponadto do Europy w ostatnim czasie przyjechało kilka uznanych postaci w światowej piłce kobiecej, jak chociażby Alex Morgan, który zdecydowała się na występy w Tottenhamie Hotspur. Przedtem do „The Blues” dołączyła Pernille Harder, ustanawiając nowy rekord pod względem kwoty wydanej na transfer (Anglicy mieli wyłożyć 250-300 tysięcy funtów).

To wszystko sumarycznie wpływa na rozwój dyscypliny, a także coraz większe wpływy z tytułu transferów. Jak wyliczyła FIFA, względem 2019 roku zanotowano wzrost wydatków na ten cel z około 455 tysięcy do blisko 822 tysiące dolarów (2018 rok - około 259 tysięcy). Liczba tego typu operacji również poszybowała w górę (o 36%) i w 2020 roku wynosi ona 522 (2018 rok - 265).

Widzimy zatem, że w przeciwieństwie do piłki nożnej mężczyzn, piłka kobieca, mimo trwającego kryzysu, utrzymała tendencję wzrostową.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Piłkarski Brexit, czyli utrudnienia w transferach do Premier League. 15 punktów do raju [OFICJALNIE] Piłkarski Brexit, czyli utrudnienia w transferach do Premier League. 15 punktów do raju [OFICJALNIE] Liga Mistrzów: TVP pokaże „polski mecz” na zakończenie fazy grupowej Liga Mistrzów: TVP pokaże „polski mecz” na zakończenie fazy grupowej Liga Mistrzów: FC Barcelona leci na mecz z Ferencvárosi bez trzech gwiazd Liga Mistrzów: FC Barcelona leci na mecz z Ferencvárosi bez trzech gwiazd Drużyna 2020 roku UEFA: Poznaliśmy nazwiska 50 nominowanych piłkarzy Drużyna 2020 roku UEFA: Poznaliśmy nazwiska 50 nominowanych piłkarzy Hajto gotowy na powrót na ławkę trenerską: Myślę o kierunku zagranicznym Hajto gotowy na powrót na ławkę trenerską: Myślę o kierunku zagranicznym Manchester City finalizuje transfer utalentowanego 17-latka. W grę ma wchodzić nawet 20 milionów euro [WIDEO] Manchester City finalizuje transfer utalentowanego 17-latka. W grę ma wchodzić nawet 20 milionów euro [WIDEO] Oni wciąż nie mają dość. Weterani Mistrzostw Europy z 2004 roku! Oni wciąż nie mają dość. Weterani Mistrzostw Europy z 2004 roku!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy