Grzegorz Krychowiak broni wyboru Macieja Rybusa

Grzegorz Krychowiak broni wyboru Macieja Rybusa fot. Mikolaj Barbanell / Shutterstock.com
Piotr Różalski
Piotr Różalski
Źródło: Przegląd Sportowy

Piłkarz reprezentacji Polski i saudyjskiego Al-Szabab Grzegorz Krychowiak stanął w obronie Macieja Rybusa w kwestii podjęcia przez niego decyzji o kontynuowaniu kariery w Rosji.

Niesmak wśród wielu polskich kibiców względem lewego obrońcy, mającego na swoim koncie 66 występów z orzełkiem na piersi, pozostaje do dziś. Zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie spowodowanej przez rosyjskiego agresora, FIFA zezwoliła na otworzenie specjalnego okienka transferowego, w którym obcokrajowcy mogli zmienić barwy klubowe na stałe lub w ramach wypożyczenia.

Nie wszyscy Polacy zdecydowali się na taki krok. Podczas gdy z Priemjer-Ligą postanowili się rozstać Sebastian Szymański czy Grzegorz Krychowiak, Rybus związał się na dłużej z tą ligą, pozostając przy swojej rodzinie w Moskwie.

33-latek wspominał w niedawnym wywiadzie dla rosyjskiej gazety, że zdawał sobie sprawę z konsekwencji w postaci braku powołań do reprezentacji Polski.

Pełne zrozumienie wobec Rybusa okazał także selekcjoner Czesław Michniewicz. Do tego grona dołączył także „Krycha”, który dzielił szatnię z zawodnikiem w Lokomotivie w latach 2018-2021.

– Wszyscy wylewają frustrację na Maćka Rybusa, jakby to on decydował o całej wojnie na Ukrainie. Trzeba pamiętać, że on jest związany o wiele mocniej z Rosją niż my – podkreślił pomocnik w wywiadzie dla „Przeglądu Sportowego”. – Ma z tego kraju żonę, dzieci, występuje tam od dawna. Patrząc na to z zewnątrz, nie posiadamy wszystkich informacji na temat jego sytuacji.

– Łatwo jest rzucać hasłami: „Odejdź! Nie możesz grać w Rosji, bo oni zabijają ludzi na Ukrainie!”. To nie jest takie proste, nie chodzi tylko o kwestie finansowe. To życiowe sprawy, trzeba się nad taką decyzją spokojnie zastanowić, dokonać najlepszego wyboru dla siebie i swoich bliskich.

– W moim odczuciu ogromna krytyka, która na niego spłynęła, była niezrozumiała. Fakt, że on tam został, nie ma przecież żadnego wpływu na to, czy i jak długo będzie jeszcze trwała wojna na Ukrainie. Gdyby jego odejście oznaczało, że ten cały dramat u naszych sąsiadów się skończy, pewnie by odszedł. Tylko że jego gra w Moskwie w żaden sposób nie wpływa na sytuację na Ukrainie – dodał.

Latem 2021 roku Krychowiak zamienił Lokomotiw Moskwa na FK Krasnodar. Po militarnej napaści Rosji na Ukrainę, piłkarz już dwukrotnie skorzystał z opcji wypożyczenia - najpierw na rzecz AEK-u Ateny, a aktualnie Al-Szabab.

– Kiedy ktoś stawia cię pod ścianą, to wcale nie jest ci łatwiej wydostać się z trudnego położenia. Sytuacje moja i Maćka nie były takie same, on podpisał nową umowę, ja miałem ważny kontrakt z Krasnodarem, ale gdyby FIFA nie dała zielonego światła obcokrajowcom, by poszli na wypożyczenia, to nie wiem, gdzie dziś bym był.

– Mój klub nie chciał, abym odchodził. Wydali na mnie spore pieniądze, zależało im, żebym został i grał. To nie są łatwe sprawy, decyzje, które zależą tylko od nas – podsumował.

Były zawodnik Sevilli ma ważny kontrakt z rosyjskim pracodawcą do końca czerwca 2024 roku.

Z kolei Rybus po pięciu kolejkach w Priemjer-Lidze zanotował już bramkę i asystę w barwach Spartaka Moskwa, do którego niedawno trafił na zasadzie wolnego transferu.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Bartosz Śpiączka „utrzyma się” w Ekstraklasie?! Bartosz Śpiączka „utrzyma się” w Ekstraklasie?! Real Madryt z nietypowym pomysłem na zastąpienie Karima Benzemy Real Madryt z nietypowym pomysłem na zastąpienie Karima Benzemy Legia Warszawa ma chętnego na niechcianego obrońcę. Jeden warunek Legia Warszawa ma chętnego na niechcianego obrońcę. Jeden warunek Bartosz Białek nie przekonał. Musi szukać nowego klubu Bartosz Białek nie przekonał. Musi szukać nowego klubu Lionel Messi z wyznaczonym deadline'em. Wtedy wszystko się wyjaśni Lionel Messi z wyznaczonym deadline'em. Wtedy wszystko się wyjaśni José Mourinho: Niczego przed klubem nie ukrywam José Mourinho: Niczego przed klubem nie ukrywam Transfery - Relacja na żywo [01/06/2023] Transfery - Relacja na żywo [01/06/2023]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy