„Mister Champions League”. Dziesięć powodów, by nazywać tak Cristiano Ronaldo

„Mister Champions League”. Dziesięć powodów, by nazywać tak Cristiano Ronaldo fot. Manchester United FC
Kamil Freliga
Kamil Freliga
Źródło: Transfery.info

„Mister Champions League” - na taki przydomek przez lata gry w Lidze Mistrzów zapracował sobie Cristiano Ronaldo. Portugalczyk dzierży aż dziesięć rekordów związanych z tymi rozgrywkami.

W jednej z rozmów pomeczowych, już po powrocie na Old Trafford, 36-latek przekonywał, że sukcesy zespołowe są ważniejsze od tych indywidualnych. Sam nie może narzekać na brak i jednych drugich, a w Lidze Mistrzów z jego osiągnięciami nie może równać się żaden inny piłkarz.

Ronaldo sięgał po Puchar Europy już pięciokrotnie. To najlepszy wynik w historii tych rozgrywek. Raz dokonał tego w barwach Manchesteru United i cztery razy grając dla Realu Madryt, który z nim w składzie sięgał po historyczne dziesiąte, a potem też jedenaste, dwunaste i trzynaste zwycięstwo.

Nie udało mu się za to doprowadzić do sukcesu w Europie Juventusu, ale i z tym klubem wiąże się jeden rekord w dorobku Portugalczyka. Jest on jedynym piłkarzem, który strzelił dziesięć goli przeciwko jednemu zespołowi. Ronaldo właśnie tyle razy trafiał do siatki „Bianconerich”.

Stanowi to zaledwie siedem procent wszystkich trafień napastnika z Madery w Champions League. Ze 140 jest on najlepszym strzelcem w historii tych rozgrywek. Drugi Lionel Messi traci do niego już 17 bramek. Trzeci Robert Lewandowski - 58. Ronaldo strzelał też najwięcej w fazie pucharowej tych prestiżowych zmagań. Jako jedyny w historii trafiał w trzech finałach. W fazie grupowej, w której rozegrał rekordową liczbę spotkań, skuteczniejszy jest od niego Lionel Messi. Argentyńczykowi nie udało się jednak strzelić gola w każdym z sześciu meczów w grupie. Portugalczykowi jak najbardziej.

Ma on też zresztą na koncie największą liczbę występów w całej Lidze Mistrzów, bez podziału na jej etapy. Jej podniosłego hymnu słuchał już 181 razy. Debiutował w 2003 roku, zaledwie trzy lata po premierze Playstation 2. Teraz na ledowych bandach wyświetlana jest już reklama piątej edycji tej konsoli.

Chrapkę na pobicie dwóch istotnych rekordów Ronaldo może mieć w tym sezonie Robert Lewandowski. Polak, pokonując bramkarza Dynama Kijów, zaliczył dziewiąty z rzędu mecz z golem. Najlepsza w dziejach seria napastnika Manchesteru United (wtedy Realu Madryt) była o dwa spotkania dłuższa. Najbardziej wartościowe byłoby jednak pozbawienie Ronaldo rekordu bramek zdobytych w jednej edycji Ligi Mistrzów. Polak już ma ich dziewięć, a więc strzela z częstotliwością bardzo podobną do tej, z jaką robił to Portugalczyk w sezonie 2013/2014. Skończyło się wtedy na 17 trafieniach. Jeżeli Lewandowski ustrzeliłby dublet przeciwko Barcelonie, może też dorównać starszemu rywalowi w walce o rekordy pod względem goli w fazie grupowej w jednej edycji Champions League.

36-latek mógł już zapomnieć, jak to jest w Lidze Mistrzów nie grać. Jedynym sezonem, w którym nie zaznał smaku walki o Puchar Europy, był ten, w którym debiutował w dorosłej piłce. W kampanii 2002/2003 rozegrał pół godziny w eliminacjach do najlepszej ligi świata, ale Sporting odpadł na tym etapie i rywalizował tylko w Pucharze UEFA. Ronaldo ma na koncie dwa występy w tych rozgrywkach i ani jednego gola. Potem jeszcze dwukrotnie, zawsze w barwach Manchesteru United, musiał przebijać się przez kwalifikacje.

Obecna ligowa forma „Czerwonych Diabłów” może budzić pewne obawy i zwiastować przerwanie tej niesamowitej passy. Ale trzeba też pamiętać, że jeszcze nie mamy nawet połowy sezonu 2021/2022.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Christian Pulisic z hitowym transferem w ramach Premier League?! Christian Pulisic z hitowym transferem w ramach Premier League?! Marco Asensio nastawiony na odejście z Realu Madryt. Jeszcze jeden hit transferowy na zamknięcie okna?! Marco Asensio nastawiony na odejście z Realu Madryt. Jeszcze jeden hit transferowy na zamknięcie okna?! Arkadiusz Milik zaproponowany trzem klubom Arkadiusz Milik zaproponowany trzem klubom Cristiano Ronaldo reaguje na medialne plotki. Zapowiada ujawnienie prawdy w wywiadzie Cristiano Ronaldo reaguje na medialne plotki. Zapowiada ujawnienie prawdy w wywiadzie Transfery - Relacja na żywo [17/08/2022] Transfery - Relacja na żywo [17/08/2022] Casemiro z hitowym transferem?! Oferta w przygotowaniu Casemiro z hitowym transferem?! Oferta w przygotowaniu Manchester United uznał oczekiwania Adriena Rabiota za „szalone”. Transferu raczej nie będzie Manchester United uznał oczekiwania Adriena Rabiota za „szalone”. Transferu raczej nie będzie

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy