OFICJALNIE: Barcelona i Espanyol reagują na polityczną sytuację w Hiszpanii

OFICJALNIE: Barcelona i Espanyol reagują na polityczną sytuację w Hiszpanii fot. Paweł Machitko
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: FC Barcelona | Espanyol | FCF

Przedstawiciele Barcelony i Espanyolu odnieśli się w specjalnie wydanych oświadczeniach do wyroku Sądu Najwyższego skazującego liderów katalońskiej opozycji na kary wieloletniego pozbawienia wolność.

Autonomiczny rząd Katalonii podjął w 2017 roku próbę zorganizowania referendum, którego celem było utworzenie samodzielnego państwa niezależnego od Hiszpanii.

Władze w Madrycie zareagowały w stanowczy sposób na to wydarzenie, które uznały za bunt przeciwko centralnemu rządowi i przy pomocy sił policyjnych oraz wojskowych zablokowali możliwość uczestnictwa obywateli w głosowaniu, a teraz Sąd Najwyższy skazał byłych katalońskich liderów politycznych na kilkanaście lat więzienia za zorganizowanie oraz udział w referendum niepodległościowym.

Katalonia jest oburzona ogłoszonym wyrokiem i otwarcie wyraża swój sprzeciw na jego temat. Głos w całej sprawie postanowiły zabrać także kluby piłkarskie takie jak FC Barcelona czy Espanyol, które apelują o demokratyczne rozwiązanie powstałego konfliktu.

„FC Barcelona, jako jeden z punktów odniesienia w Katalonii i w zgodzie ze swoją historią staje w obronie wolności słowa oraz prawa do decydowania. Dlatego po ogłoszeniu wyroku Sądu Najwyższego w związku z katalońskimi liderami politycznymi i społecznymi ogłasza, że tak jak areszt tymczasowy nie rozwiązał konfliktu, tak i kara pozbawienia wolności tego nie zrobi, ponieważ nie nie prowadzi to do skutecznego zakończenia konfliktu w Katalonii. Jego rozwiązanie jest możliwe jedynie dzięki dialogowi politycznemu. Dlatego teraz, bardziej niż kiedykolwiek, klub prosi wszystkie osoby związane z polityką o dialog i negocjacje w celu rozwiązania istniejącego problemu, co umożliwiłoby również uwolnienie skazanych liderów politycznych i społecznych. FC Barcelona przekazuje wyrazy wsparcia i solidaryzuje się z rodzinami, które zostały pozbawione wolności” - czytamy w oświadczeniu aktualnego mistrza Hiszpanii.

„RCD Espanyol w świetle orzeczenia Sądu Najwyższego stwierdza, że jako klub jest podmiotem czysto sportowym i nie reprezentuje uczuć osobistych oraz indywidualnych stanowisk swoich partnerów. Podtrzymujemy szacunek do wydawanych wyroków sądowych, ale żałujemy cierpienia, które zostało nimi spowodowane dla poszczególnych osób i rodzin. Pragniemy zachęci wszystkie władze publicznie do poszukiwania politycznych i demokratycznych rozwiązań dla trwającego kryzysu społecznego poprzez prowadzenie dialogu oraz przestrzeganie prawa i zachowanie wzajemnego szacunku” - czytamy w oświadczeniu drugiej drużyny mającej swoją siedzibę w Barcelonie.

Swój głos na ten temat zabrała także Katalońska Federacja Piłkarska.

”Katalońska Federacja Piłkarska uważa, że rozwiązanie konfliktu powinno nastąpić w demokratyczny sposób poprzez prowadzenie dialogu pomiędzy wszystkimi stronami. Z uwagi na ogłoszony wyrok zawieszamy możliwość rozegrania wszystkich oficjalnych spotkań na terenie Katalonii, które miały się odbyć w ciągu dnia, ponieważ mogłyby one doprowadzić do eskalacji niezadowolenia i zagrożenia bezpieczeństwa w regionie” - poinformowali przedstawiciele katalońskiego futbolu.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] „Zostań z nami”. Kibice Górnika Zabrze z apelem do piłkarza [WIDEO] „Zostań z nami”. Kibice Górnika Zabrze z apelem do piłkarza [WIDEO] „Wrak piłkarza”. Dziennikarz zszokowany formą fizyczną gwiazdy Lecha Poznań „Wrak piłkarza”. Dziennikarz zszokowany formą fizyczną gwiazdy Lecha Poznań Luka Modrić przekazał Realowi Madryt stanowisko w sprawie swojej przyszłości Luka Modrić przekazał Realowi Madryt stanowisko w sprawie swojej przyszłości Górnik Zabrze - Puszcza Niepołomice: Mecz Ekstraklasy przerwany [AKTUALIZACJA] Górnik Zabrze - Puszcza Niepołomice: Mecz Ekstraklasy przerwany [AKTUALIZACJA] Gonçalo Feio dostanie hitowe wzmocnienie z MLS?! Legia Warszawa rozpoczęła negocjacje Gonçalo Feio dostanie hitowe wzmocnienie z MLS?! Legia Warszawa rozpoczęła negocjacje Mateusz Kochalski zabrał głos w sprawie przyszłości Mateusz Kochalski zabrał głos w sprawie przyszłości Dwóch piłkarzy odchodzi z Borussii Dortmund [OFICJALNIE] Dwóch piłkarzy odchodzi z Borussii Dortmund [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy