OFICJALNIE: Kadra Brazylii na Mistrzostwa Świata U-20. Wielcy nieobecni

2023-05-05 09:07:58; Aktualizacja: 1 rok temu
OFICJALNIE: Kadra Brazylii na Mistrzostwa Świata U-20. Wielcy nieobecni Fot. Shutterstock

Selekcjoner Ramon Menezes ogłosił nazwiska piłkarzy powołanych do reprezentacji Brazylii na Mistrzostwa Świata U-20.

Młodzieżowy mundial miał pierwotnie odbyć się w 2021 roku. Trwająca pandemia koronawirusa zmusiła FIFA do przeniesienia swojego turnieju aż o dwa lata z jednoczesnym zachowaniem funkcji gospodarza przez Indonezję.

Ta w obliczu chęci zablokowania wzięcia udziału w imprezie przez Izrael została przed kilkoma tygodniami pozbawiona tej roli, która awaryjnie przypadła Argentynie. W ten sposób utytułowana ekipa z Ameryki Południowej powróciła tylnymi drzwiami do rywalizacji po poniesieniu porażki w kontynentalnych mistrzostwach.

Te padły łupem Brazylii, która wierzy głęboko w sięgnięcie po szóste zwycięstwo w turnieju, na który powraca po nieobecności w dwóch poprzednich edycjach rozgrywanych w Korei Południowej (2017) i Polsce (2019).

„Canarinhos” nie napotkali większych trudności z wygraniem tytułu najlepszej ekipy Ameryki Południowej w tej samej kategorii wiekowej.

Znaczący wkład w to miał rozchwytywany Vitor Roque z Athletico Paranaense. Obiecujący napastnik zgarnął razem z Andreyem Santosem (gracz Chelsea, wypożyczony do Vasco da Gama) tytuł najlepszego strzelca imprezy z dorobkiem sześciu zanotowanych trafień.

Teraz nie będzie mu jednak dane powtórzyć tego wyniku na Mistrzostwach Świata U-20, ponieważ nie został uwzględniony w kadrze powołanej przez Ramona Menezesa.

W niej zabrakło miejsca także dla między innymi Endricka z Palmeiras, który nie wziął udział już w kontynentalnym turnieju. Ich nieobecność z pewnością odbije się na ogólnej jakości Brazylii.

Poza Vitorem Roque z grona uczestników zmagań o tytuł najlepszej drużyny w Ameryce Południowej do lat 20 w gronie wybrańców selekcjonera nie znaleźli się jeszcze Douglas Mendes (Red Bull Bragantino), Patryck Lanza (São Paulo), Weverton (Cruzeiro), Alexsander (Fluminense), Stênio (Cruzeiro), Renan Viana (Athletico Paranaense), Pedro (Corinthians), Luis Guilherme (Palmeiras) oraz mający problemy zdrowotne Kaiky (Cruzeiro).

W ich miejsce do zespołu wskoczyli Marcos Leonardo (Santos), Matheus Nascimento (Botafogo), Pedrinho (Corinthians), Giovani (Palmeiras), Kevin (Palmeiras), Matheus Martins (Watford) i Michel (Palmeiras).

Brazylia swój udział w młodzieżowym mundialu rozpocznie od rywalizacji w grupie D z Włochami, Dominikaną i Nigerią.

Turniej w Argentynie odbędzie się między 20 maja a 12 czerwca bieżącego roku.

***

KADRA BRAZYLII NA MISTRZOSTWA ŚWIATA U-20


BRAMKARZE:

Kaíque (Palmeiras),
Kauã Santos (Flamengo),
Mycael (Athletico Paranaense).

OBROŃCY:

Arthur (América Mineiro),
André Dhominique (EC Bahia),
Kaiki Bruno (Cruzeiro),
Jean Pedroso(Coritiba),
Michel (Palmeiras),
Robert Renan (Zenit Sankt Petersburg).

POMOCNICY:

Andrey Santos (Vasco da Gama),
Guilherme Biro (Corinthians),
Marlon Gomes (Vasco da Gama),
Matheus Martins (Watford),
Ronald (Grêmio).

NAPASTNICY:

Giovane (Corinthians),
Giovani (Palmeiras),
Kevin (Palmeiras),
Marcos Leonardo (Santos),
Matheus Nascimento (Botafogo),
Pedrinho (Corinthians),
Sávio (PSV).