OFICJALNIE: WADA przyznała się do błędu. Sakho odzyskał dobre imię i otrzyma „znaczną kwotę odszkodowania”

OFICJALNIE: WADA przyznała się do błędu. Sakho odzyskał dobre imię i otrzyma „znaczną kwotę odszkodowania” fot. FotoPyk
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: The Guardian | Mamadou Sakho

Mamadou Sakho został przeproszony i otrzyma odszkodowanie od Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w związku z bezpodstawnym zawieszeniem go za rzekome stosowanie niedozwolonych środków w 2016 roku.

Środkowy obrońca odgrywał jedną z istotnych ról w drużynie Liverpoolu w sezonie 2015/2016 i w znaczącym stopniu przyczynił się do wywalczenia awansu przez „The Reds” do półfinału Ligi Europy za sprawą zdobycia jednej z bramek w rewanżowym starciu z Borussią Dortmund (4:3).

Niedługo po tym wydarzeniu na osobę francuskiego defensora spadła jak grom z jasnego nieba bardzo przykra informacja o uzyskaniu pozytywnego wyniku antydopingowego przez wykrycie w jego organizmie higenaminy (substancja pozwalającej szybciej spalać tłuszcz).

W efekcie UEFA zdecydowała się na 30-dniowe zawieszenie Mamadou Sakho i zabroniła mu występów we wszystkich europejskich rozgrywkach.

Ta sankcja uniemożliwiła 30-letniemu zawodnikowi zaliczenie występu w finale Ligi Europy przeciwko Sevilli (1:3) oraz pozbawiła go szansy wyjazdu na Mistrzostwa Europy, gdzie „Trójkolorowi” musieli uznać wyższość Portugalii (0:1 po dogrywce) w decydującym meczu.

Później okazało się jednak, że wspomniana substancja nie znajdowała się na liście zakazanych środków UEFA i dlatego środkowy obrońca został oczyszczony z postawionych mu zarzutów.

Ten stan rzeczy sprawił, że Francuz wytoczył WADA sprawę sądową o zniesławienie i zażądał od niej uzyskania oficjalnych przeprosin oraz olbrzymiego odszkodowania sięgającego nawet 13 milionów funtów za poniesione straty wizerunkowe oraz sportowe.

Sam piłkarz poinformował za pośrednictwem Twittera, że jego czteroletnia walka o odzyskanie dobrego imienia zakończyła się pełnym sukcesem i zawarciem ugody ze Światową Agencją Antydopingową.

Czuję się szczęśliwy. Cieszę się, że moja rodzina, przyjaciele i inni ludzie byli wokół mnie przez te trudne lata. Zawodowemu sportowcowi nigdy nie jest łatwo żyć, gdy jest oskarżony o stosowanie dopingu. To najgorsza rzecz, jaka może mu się przydarzyć. Zawsze wierzyłem jednak swoim prawnikom. To mój skład i zespół. Zawsze mówiliśmy, że prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw i cieszę się, że WADA mnie przeprosiła. Teraz wszystko jest za mną i chcę tylko patrzeć w przyszłość” - napisał Sakho.

Na łamach „The Guardian” pojawiło się także oficjalnie oświadczenie Światowej Agencji Antydopingowej kierowanej od początku roku przez Witolda Bańkę.

„WADA wycofuje i przeprasza za zniesławiające zarzuty zawarte w pierwszym i drugim oświadczeniu prasowym oraz przyznaje, że pan Sakho nie naruszył przepisów antydopingowych UEFA. Nie oszukiwał, nie miał zamiaru w ten sposób uzyskać żadnej przewagi nad rywalami i działał w dobrej wierze. Światowa Agencja Antydopingowa wyraża ubolewanie z powodu szkód, jakie zniesławiające zarzuty wyrządziły reputacji pana Sakho. Chcąc podkreślić szczerość przeprosin, WADA wraz z firmami ubezpieczeniowymi przystała na wypłacenie panu Sakho znacznej kwoty odszkodowania. Ponadto przyznała się, że nie powinna wysuwać zniesławiających zarzutów, biorąc pod uwagę to, że piłkarz został uniewinniony przez UEFA” - napisał prawnik reprezentujący Światową Agencję Antydopingową.

Pragniemy także zaznaczyć, że postawione zarzuty Francuzowi sprawiły, że stracił on miejsce w składzie Liverpoolu i w styczniu 2017 roku został przez to zmuszony do przenosin do Crystal Palace, gdzie występuje do dziś.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] EURO 2020: W tych miastach Polska rozegra mecze EURO 2020: W tych miastach Polska rozegra mecze Z Lecha Poznań do Legii Warszawa?! Z Lecha Poznań do Legii Warszawa?! Arsenal wytypował następcę Bellerína. Możliwe transferowe domino Arsenal wytypował następcę Bellerína. Możliwe transferowe domino OFICJALNIE: Wyjazdowe stroje reprezentacji Włoch [FOTO] OFICJALNIE: Wyjazdowe stroje reprezentacji Włoch [FOTO] Real Madryt: Luka Modrić z nową umową [POTWIERDZONE] Real Madryt: Luka Modrić z nową umową [POTWIERDZONE] Paratici do przeciwników Superligi: Ja nie wdawałbym się w dywagacje z lekarzem na temat medycyny Paratici do przeciwników Superligi: Ja nie wdawałbym się w dywagacje z lekarzem na temat medycyny Piqué u Valdano. „Naprawdę chcemy, żeby mniejsze kluby zniknęły?” Piqué u Valdano. „Naprawdę chcemy, żeby mniejsze kluby zniknęły?”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy