Pierwsze takie derby Krakowa od blisko 30 lat. Faworyt może być tylko jeden

2025-10-29 11:22:14; Aktualizacja: 3 godziny temu
Pierwsze takie derby Krakowa od blisko 30 lat. Faworyt może być tylko jeden Fot. Krzysztof Porebski / PressFocus
Piotr Różalski
Piotr Różalski Źródło: Transfery.info

Wielkimi krokami zbliża się jeden z ciekawszych środowych meczów 1/16 finału Pucharu Polski. Wisła Kraków nie musi się wybierać poza miasto, aby rozegrać wyjazdowe spotkanie. Jej rywalem będzie Hutnik, z którym nie mierzyła się od blisko trzech dekad.

Jak głosi stara przepowiednia: derby rządzą się swoimi prawami. Z pewnością nie inaczej będzie najbliższego popołudnia w stolicy Małopolski. Los skojarzył drugoligowego Hutnika z liderem tabeli zaplecza Ekstraklasy, Wisłą.

„Biała Gwiazda” w przeszłości wielokrotnie miała okazję ścierać się głównie z Cracovią, a nie tak dawno Wieczystą, jeśli chodzi o rywalizację z przeciwnikami z tego samego miasta. Tym razem na arenie 72. edycji Pucharu „Tysiąca Drużyn” w końcu dojdzie do konfrontacji z rywalem z Nowej Huty.

Aż trudno sobie wyobrazić, ale minęło już blisko 30 lat, odkąd ostatnio te dwie ekipy stawały naprzeciw siebie.

Po raz ostatni do takiego pojedynku doszło w kampanii 1996/1997. W ramach Ekstraklasy Hutnik – tuż przed spadkiem do niższej ligi – urwał Wiśle punkty na wyjeździe.

Co ciekawe, aktualny uczestnik z trzeciego szczebla rozgrywek nie przegrał z „Białą Gwiazdą” od ostatnich sześciu meczów. Niemniej na przestrzeni wszystkich 17 bezpośrednich pojedynków to Wisła zwyciężała pięciokrotnie. Hutnik wygrał cztery potyczki.

Stawką dla obu ekip jest teraz awans do 1/8 finału Pucharu Polski. Pierwszy gwizdek przy Ptaszyckiego wybrzmi punktualnie o 13:00. Ten mecz będzie dostępny na żywo w TVP Sport.