2024-10-08 09:37:19; Aktualizacja: 8 godzin temu
Przerwa na reprezentacje dobrym czasem na wspominki. W telewizji nie lada gratka dla kibiców Arki Gdynia i Wisły Kraków Fot. Krzysztof Porebski / PressFocus
Piotr Różalski Źródło: Transfery.info | TVP Sport

We wtorkowy wieczór tuż przed kolejną serią gier Ligi Narodów koneserzy piłki w naszym kraju mogą zasiąść wygodnie przed telewizorami lub monitorami komputerów, aby cofnąć się w czasie o 45 lat. TVP Sport pokaże retransmisję finału Pucharu Polski Arka Gdynia – Wisła Kraków.

Wydawcy Telewizji Polskiej co jakiś czas zachęcają widzów, głównie tych starszych, aby mogli powspominać dawne czasy z futbolowego światka. Wraz z zainicjowaniem drugiej przerwy na reprezentacje w tym sezonie TVP wystąpiło z propozycją wyemitowania wielkiego piłkarskiego święta z 9 maja 1979 roku. Wówczas w finale Pucharu „Tysiąca Drużyn” o trofeum walczyły Arka i Wisła.

Do konfrontacji między zespołami doszło w Lublinie. Dla ekipy z Trójmiasta był to historyczny pierwszy finał. „Biała Gwiazda” nastawiała się z kolei na trzeci triumf po wcześniejszych dwóch wygranych finałach ze Spartą Lwów (rok 1926) i Rakowem Częstochowa (1967).

Za faworyta pojedynku w stolicy województwa lubelskiego uchodzili krakowianie, tym bardziej że rywal zmagał się z wieloma problemami kadrowymi. Brakowało kluczowych zawodników, w tym rozchorowanego Tomasza Korynta. Napastnik w tamtej kampanii strzelił 10 goli w 28 meczach.

Początkowo wszystko wskazywało na to, że Wisła pewnie zmierza po złote medale. Wynik tuż po upływie pierwszego kwadransa otworzył Kazimierz Kmiecik. Przeciwnik jednak nie odpuścił i mocno zaskoczył w drugiej odsłonie, przechylając szalę zwycięstwa na swoją stronę dzięki trafieniom Janusza Kupcewicza oraz Tadeusza Krystyniaka.

Co ciekawe, do ówczesnego trenera „Arkowców” Czesława Boguszewicza należy miano najmłodszego zwycięzcy w historii Pucharu Polski. Uczynił to już po ukończeniu 29. roku życia.

Retransmisja spotkania odbędzie się we wtorek, 8 października o godzinie 20:05 na TVP Sport, stronie Sport.tvp.pl lub aplikacji mobilnej.