Puchar Narodów Afryki: Przerwana passa Algierii i kuriozalny remis Wybrzeża Kości Słoniowej. Poważne kłopoty faworytów turnieju

Puchar Narodów Afryki: Przerwana passa Algierii i kuriozalny remis Wybrzeża Kości Słoniowej. Poważne kłopoty faworytów turnieju fot. BkhStudio / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Algieria i Wybrzeże Kości Słoniowej miały w założeniu bić się w ostatnim meczu w grupie E o pierwsze miejsce w tabeli. Tymczasem po ich bezpośrednim spotkaniu jeden z zespołów typowanych do zwycięstwa w Pucharze Narodów Afryki może pożegnać się z turniejem.

Tegoroczna edycja mistrzostw „Czarnego Lądu” nie należała w początkowej części fazy grupowej do nazbyt ciekawych z uwagi na małą liczbę strzelanych goli oraz jedną bardzo kompromitującą sytuację z przedwczesnym zakończeniem starcia Tunezji z Mali.

W drugiej serii gier o punkty uczestnicy turnieju zaczęli się powoli rozkręcać i na zakończenia kolejki dostaliśmy sensacyjne rozstrzygnięcia w grupie E, gdzie w założeniu o pierwsze miejsce miały bić się ze sobą Algieria z Wybrzeżem Kości Słoniowej, a o trzecie Gwinea Równikowa z Sierra Leone.

Tymczasem po dwóch spotkaniach wszystkie zespoły wciąż mają realne szanse na uplasowanie się na pozycji lidera. W najgorszej sytuacji pod tym względem, dość niespodziewanie, znajduje się obrońca tytułu - „Lisy Pustyni”.

Ekipa z północnej części kontynentu przyjechała na imprezę w Kamerunie podbudowana wygraniem Arab Cup, gdzie przedłużyła swoją serię pojedynków bez porażki do 40 spotkań, czym przebiła niedawny wyczyn ustanowiony przez Włochów - 37.

Warto jednak tutaj zauważyć, że spore grono ekspertów oraz statystyków nie zalicza meczów rozegranych przez Algierię na tym turnieju, mimo że miały one status oficjalnych i były rozgrywane pod egidą FIFA oraz zaliczane do rankingu.

Niemniej jednak serię „Lisów Pustyni” należy docenić i zaznaczyć, że była ona jednym z czynników, która pozwalała upatrywać tę drużynę w gronie ścisłych faworytów do odniesienia zwycięstwa na Pucharze Narodów Afryki.

Tymczasem zespół prowadzony przez Djamela Belmadiego po zaskakującym remisie z Sierra Leone (0:0) poniósł teraz sensacyjną porażkę z Gwineą Równikową (0:1) i przed ostatnim grupowym pojedynkiem z Wybrzeżem Kości Słoniowej znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, bo jako obrońca tytułu może odpaść z imprezy już po fazie grupowej.

Sytuacja „Słoni” w tym aspekcie prezentuje się niewiele lepiej, ponieważ w pierwszym starciu wymęczyli zwycięstwo nad pogromcą Algierii, ale w drugim meczu w kuriozalnych okolicznościach straciły gola w doliczonym czasie gry dającego remis Sierra Leone (2:2).

Fatalny błąd w tej sytuacji popełnił bramkarz Badra Ali Sangaré, który z konieczności zajął miejsce w składzie w wyniku zawieszenia Sylvaina Gbohouo.

Iworyjczyk chciał złapać futbolówkę zmierzającą na aut bramkowy, ale zrobił to tak niefortunnie, że przekoziołkował na murawie i wypuścił futbolówkę z rąk. Jednocześnie nabawił się przy tym poważnego urazu, który uniemożliwił mu podjęcie ponownej interwencji. Ten fakt wykorzystał Steven Caulker i podał piłkę do Alhajiego Kamary, który pomimo pewnych problemów, wpakował ją do siatki.

***

TABELA GRUPY E

1. Wybrzeże Kości Słoniowej - 4 pkt [3:2]

2. Gwinea Równikowa - 3 pkt [1:1]

3. Sierra Leone - 2 pkt [2:2]

4. Algieria - 1 pkt [0:1]

***

NAJDŁUŻSZE PASSY MECZÓW REPREZENTACYJNYCH BEZ PORAŻKI

1. Algieria - 41 (2018-2022)
2. Włochy - 37 (2018-2021)
3. Brazylia - 35 (1993-1996)
3. Hiszpania - 35 (
2007-2009)
5. Węgry - 31 (
1950-1954)
5. Hiszpania - 31 (
1994-1998)
5. Argentyna - 31 (1991
-1993)
8. Włochy -
30 (1935-1939)
8. Francja - 30
(1994-1996)
10. Brazylia - 29
(1970-1973
11. Korea Południowa - 28
(1977-1979)
12. Kolumbia - 27
(1992-1994)
13. Wybrzeże Kości Słoniowej - 26
(2010-2013)

Jeżeli nie weźmiemy pod uwagę meczów w Arab Cup, to seria Algierii zatrzymała się na 35 spotkaniach, co plasuje ją na tym samym poziomie, co Brazylię oraz Hiszpanię.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: Edinson Cavani odchodzi z Manchesteru United OFICJALNIE: Edinson Cavani odchodzi z Manchesteru United OFICJALNIE: Patryk Szysz z pierwszym w karierze transferem zagranicznym OFICJALNIE: Patryk Szysz z pierwszym w karierze transferem zagranicznym OFICJALNIE: Edin Terzić trenerem Borussii Dortmund OFICJALNIE: Edin Terzić trenerem Borussii Dortmund OFICJALNIE: Kosta Runjaić trenerem Legii Warszawa OFICJALNIE: Kosta Runjaić trenerem Legii Warszawa PSG się dopiero rozkręca. Przygotowuje ofertę na 45 milionów euro za rozchwytywanego napastnika! PSG się dopiero rozkręca. Przygotowuje ofertę na 45 milionów euro za rozchwytywanego napastnika! Wisła Kraków: Jerzy Brzęczek wskazuje kluczowe momenty sezonu. „To był gwóźdź do trumny” Wisła Kraków: Jerzy Brzęczek wskazuje kluczowe momenty sezonu. „To był gwóźdź do trumny” OFICJALNIE: Fábio Carvalho w Liverpoolu OFICJALNIE: Fábio Carvalho w Liverpoolu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy