Tych 19 piłkarzy, którzy spadli z Premier League, zasługuje na błyskawiczny powrót

Tych 19 piłkarzy, którzy spadli z Premier League, zasługuje na błyskawiczny powrót fot. sbonsi / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Rozgrywki w Premier League dobiegły końca. Z grą o mistrzostwo Anglii pożegnały się Southampton, Leicester City oraz Leeds United. Z tej okazji przyjrzeliśmy się kadrom tych zespołów i wytypowaliśmy 19 graczy zasługujących na zaliczenie ekspresowego powrotu do elity.

Zakończona kampania w Premier League przyniosła nam zaskakujące rozstrzygnięcia w obliczu wywalczenia utrzymania przez wszystkich beniaminków czy znalezienie się w gronie pucharowiczów Newcastle United (Liga Mistrzów) i Brighton (Liga Europy) kosztem takich uznanych marek, jak Tottenham oraz Chelsea.

W zaistniałych okolicznościach wzięliśmy na tapet zespoły, których nie przyjdzie nam zobaczyć w następnym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii, by dokonać wyboru zawodników zasługujących na zaliczenie powrotnych transferów do elity.

Łącznie na naszej liście umieściliśmy dwudziestu piłkarzy. W tym gronie znalazło się dwóch bramkarzy - Illan Meslier (Leeds United) i Gavin Bazunu (Southampton).

Obaj najlepsze lata kariery mają jeszcze przed sobą i nie raz udowodnili, że posiadają bardzo duży potencjał. Dlatego spędzenie przez nich sezonu na zapleczu wielkiego futbolu może nie przynieść im oczekiwanych rezultatów. Szczególnie dotyczy to francuskiego golkipera, który bronił dostępu do bramki „Pawii” nieprzerwanie przez trzy kampanie.

Z kolei Irlandczyk dopiero ostatniego lata wypłynął na szerokie wody seniorskiego futbolu po opuszczeniu Manchesteru City. Dlatego w przypadku brak opcji bycia numerem jeden w elicie powinien zostać w obecnym klubie, by pomóc mu do niej wrócić.

***

Spośród graczy z pola najbardziej na znalezieniu nowego pracodawcy będzie zależało etatowym reprezentantom swoich krajów. Takowych z grona spadkowiczów wskazujemy aż dziesięciu.

Z tego grona pewny konieczności znalezienia angażu w innym zespole jest już Youri Tielemans (Leicester City), który nie przedłuży wygasającej umowy z „Lisami”. W tej sytuacji reprezentant Belgii ma spore pole do manewru i może wybierać klubów spośród wielu otrzymanych ofert.

Pozostali nie mają takiego komfortu, ponieważ muszą liczyć na wykupienie ze spadkowiczów. Na tym polu w stosunkowo dobrej pozycji znajdują się dwaj Afrykanie -  Wilfred Ndidi (Leicester City) oraz Mohammed Salisu (Southampton). Kontrakty Nigeryjczyka i Ghańczyka wygasają następnego lata, więc nie powinni być zbyt drodzy.

Reszta ma znacznie dłuższe kontrakty i większość z nich występuje w reprezentacji Belgii, ponieważ oprócz Tielemansa z tej kadry spadek z Premier League zaliczyli - Wout FaesTimothy Castagne (obaj Leicester City) i Roméo Lavia (Southampton). Każdy z nich znajduje się na różnym etapie kariery, ale zdaje sobie sprawę, że zachowanie miejsca w tak silnej europejskiej drużynie wymaga gry na najwyższym poziomie.

Podobnie wygląda położenie Rasmusa KristensenaTylera Adamsa, Brendena Aaronsona i Wilfrieda Gnonto (wszyscy Leeds United). Z wymienionej czwórki przedstawicieli „Pawii” najlepiej o swój los zadbał trzeci z nich, umieszczając w kontrakcie klauzulę umożliwiającą mu opuszczenie zespołu po wpłacaniu kwoty odstępnego w przypadku spadku.

***

Lwią część pozostałych piłkarzy stanowią produkty angielskiego szkolenia, które będą z całą pewnością dążyć do znalezienia angażu w Premier League, bo trudno sobie wyobrazić, by takie znane nam już postacie, jak James Ward-ProwseKyle Walker-Peters (obaj Southampton), James Maddison, Harvey Barnes (obaj Leicester City) i Jack Harrison (Leeds United) grały w Championship.

Z występami na tym poziomie zdaje się jednak godzić ostatni, ponieważ w obliczu trudnej sytuacji „Pawii” podpisał z nimi nowy kontrakt w kwietniu.

Nie można wykluczyć, że podobny los może czekać niedawnych przybyszy na Wyspy Brytyjskie - Armela Bellę-Kotchapa (Southampton) i Victora Kristiansena (Leicester City). Choć ten pierwszy zdaje się naciskać na szybkie rozstanie ze „Świętymi”.

***

Liczby w sezonie 2022/2023

- Illan Meslier (Leeds United, umowa 30.06.2026) - 38 meczów i 5 czystych kont

- Gavin Bazunu (Southampton, umowa 30.06.2027) - 37 meczów i 5 czystych kont

- Youri Tielemans (Leicester City, umowa 30.06.2023) - 37 meczów, 4 gole i 2 asysty

- Wilfred Ndidi (Leicester City, umowa 30.06.2024) - 30 meczów

- Mohammed Salisu (Southampton, umowa 30.06.2024) - 28 meczów i asysta

- Wout Faes (Leicester City, umowa 30.06.2027) - 36 meczów, gol i 2 asysty

- Timothy Castagne (Leicester City, umowa 30.06.2025) - 42 mecze, 2 gole i 4 asysty

- Roméo Lavia (Southampton, umowa 30.06.2027) - 34 mecze, gol i asysta

- Rasmus Kristensen (Leeds United, umowa 30.06.2027) - 30 meczów, 3 gole i asysta

- Tyler Adams (Leeds United, umowa 30.06.2027) - 26 meczów

- Brenden Aaronson (Leeds United, umowa 30.06.207) - 40 meczów, gol i 3 asysty

- Wilfried Gnonto (Leeds United, umowa 30.06.20207) - 28 meczów, 4 gole i 4 asysty

- James Ward-Prowse (Southampton, umowa 30.06.2026) - 45 meczów, 11 goli i 5 asysty

- Kyle Walker-Peters (Southampton, umowa 30.06.2025) - 38 meczów i gol

- James Maddison (Leicester City, umowa 30.06.2024) - 32 mecze, 10 goli i 9 asyst

- Harvey Barnes (Leicester City, umowa 30.06.2025) - 40 meczów, 13 goli i 3 asysty

- Jack Harrison (Leeds United, umowa 30.06.2028) - 40 meczów, 6 goli i 10 asyst

- Armel Bella-Kotchap (Southampton, umowa 30.06.2026) - 26 meczów i 2 asysty

- Victor Kristiansen (Leicester City, umowa 30.06.2028) - 14 meczów i asysta

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] 400 złotych bonusu za bramkę Legii Warszawa lub Rakowa Częstochowa 400 złotych bonusu za bramkę Legii Warszawa lub Rakowa Częstochowa Lionel Messi uderza w PSG: Byłem jedyny Lionel Messi uderza w PSG: Byłem jedyny Nie tylko Marcin Bułka. W Nicei rośnie drugi polski bramkarz Nie tylko Marcin Bułka. W Nicei rośnie drugi polski bramkarz Michał Probierz „ożywi” gwiazdę poprzedniego sezonu? Na powołanie czeka od ponad dwóch lat Michał Probierz „ożywi” gwiazdę poprzedniego sezonu? Na powołanie czeka od ponad dwóch lat Talent z Ekstraklasy liczy po cichu na debiutanckie powołanie. „Pasuję do stylu Michała Probierza” Talent z Ekstraklasy liczy po cichu na debiutanckie powołanie. „Pasuję do stylu Michała Probierza” Harry Kane wskazał, na jakim zawodniku się wzoruje. Zaskakujący wybór Harry Kane wskazał, na jakim zawodniku się wzoruje. Zaskakujący wybór Kamil Glik wbija szpilę w Roberta Lewandowskiego. „Jego metoda nie wypaliła. Ja tak nie robiłem” Kamil Glik wbija szpilę w Roberta Lewandowskiego. „Jego metoda nie wypaliła. Ja tak nie robiłem”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy