Złota Piłka 2021: Zasady przyznawania głosów. Nie tylko aktualna forma!

Złota Piłka 2021: Zasady przyznawania głosów. Nie tylko aktualna forma! fot. Shutterstock
Kamil Freliga
Kamil Freliga
Źródło: Transfery.info

W poniedziałkowy wieczór Złotą Piłkę po raz siódmy w karierze odebrał Lionel Messi. Na drugim miejscu sklasyfikowany został Robert Lewandowski. Oto zasady, na jakich odbywa się głosowanie.

Nagroda przyznawana jest od roku 1956 i od tego czasu regulamin wyłaniania jej laureata zmieniał się wielokrotnie. Do najważniejszych modyfikacji należą na pewno dopuszczenie do rywalizacji o miano najlepszego piłkarza zawodników spoza Europy i późniejsze poszerzenie grona głosujących dziennikarzy, także o tych z innych kontynentów.

Obecnie najlepszego piłkarza świata wybiera 185 redaktorów, zobowiązanych do niezdradzania swoich typów aż do momentu rozstrzygnięcia się plebiscytu. Każdy z nich wybiera pięć nazwisk z listu trzydziestu nominowanych przez miesięcznik „France Football” i przyznaje im kolejne sześć, cztery, trzy, dwa i jeden punkt. O tym, kto odbierze Złotą Piłkę, decyduje suma zdobytych oczek.

Termin przesłania swoich głosów minął w tym roku 24 października. Żaden dziennikarz nie umieścił w swojej piątce Luki Modricia i Césara Azpilicuety. Całej reszcie przyznano co najmniej jeden punkt. Zwycięzca - Lionel Messi - zdobył ich 613. Drugi Robert Lewandowski - 580.

Francuski magazyn określa też kryteria, które powinny być brane uwagę przez elektorów. Są to klasa zawodnika (na co składa się szeroko pojęty talent oraz postawa fair-play), postawa indywidualna (obecna forma), zdobyte trofea, jak również dotychczasowa kariera gracza. 

W przypadku nagrody przyznawanej kobietom, głosy oddaje grono 50 dziennikarzy, zajmujących się na co dzień tą odmianą piłki nożnej.

***

Pełna klasyfikacja tegorocznej edycji plebiscytu

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Tottenham na letnich zakupach w Atlético Madryt? Dwóch zawodników na radarze Tottenham na letnich zakupach w Atlético Madryt? Dwóch zawodników na radarze Dwie zaskakujące oferty za Nicolò Zaniolo. „Poniedziałek może być decydujący” Dwie zaskakujące oferty za Nicolò Zaniolo. „Poniedziałek może być decydujący” Transfery - Relacja na żywo [05/02/2023] Transfery - Relacja na żywo [05/02/2023] Jakub Kałuziński z szansą na pozostanie w Ekstraklasie. Lechia Gdańsk otrzymała ofertę Jakub Kałuziński z szansą na pozostanie w Ekstraklasie. Lechia Gdańsk otrzymała ofertę Bayern Monachium z ciekawym transferem wewnątrz Bundesligi? Może sięgnąć po rozchwytywanego pomocnika Bayern Monachium z ciekawym transferem wewnątrz Bundesligi? Może sięgnąć po rozchwytywanego pomocnika FC Barcelona: Siedmiu chętnych na Ansu Fatiego. Jednemu zależy najbardziej FC Barcelona: Siedmiu chętnych na Ansu Fatiego. Jednemu zależy najbardziej Jürgen Klopp po 0:3 Liverpoolu z Wolverhampton Wanderers: Nie potrafię tego wytłumaczyć Jürgen Klopp po 0:3 Liverpoolu z Wolverhampton Wanderers: Nie potrafię tego wytłumaczyć

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy