FUTSAL: Brazylia mistrzem!

Zakończyły się Mistrzostwa Świata w futsalu rozgrywane w Tajlandii. Pierwsze 3 miejsca zajęły dokładnie takie same drużyny, jak w poprzedniej edycji w Brazylii.

Włochy – Kolumbia 3-0 (0-0)

Nie było niespodzianki w meczu o brązowy medal. Kolumbijczycy długo trzymali się dzielnie, a i Włosi dzisiaj nie grali wielkiego meczu, ale w końcu obrona Kolumbii pękła i przyjęła aż 3 gole. Piękne trafienie Sergio Romano i 2 gole Rodolfo Fortino w drugiej połowie załatwiły sprawę i dały Italii medal. Kolumbijczycy ponownie popisywali się sztuczkami technicznymi i zabawiali publicznośc, której bardzo do gustu przypadła ekipa z Ameryki Południowej. „Los Cafateros” walczyli dzisiaj dzielnie, ale podobnie jak w półfinale – nie mieli za wiele do powiedzenia. Włosi byli lepsi, więc zasłużenie na ich szyjach zawisły brązowe medale. 4 lata temu Italia wygrała w małym finale z Rosją i jest to ich 3. medal. Wcześniej, w 2004 na Tajwanie, zdobyli jeszcze srebro.

Hiszpania – Brazylia 2-3 po dogrywce (2-2, 0-0)

Nudne spotkanie w pierwszej połowie, emocjonujące w drugiej i bardzo emocjonujące w dogrywce – tak wyglądał finał futsalowego mundialu. Pierwsze 20 minut nie przyniosło wielu okazji do gola, choć lepiej wyglądali Hiszpanie i to oni byli nieco bliżej prowadzenia. Nic ciekawego się w pierwszej części meczu nie działo. Po przerwie dość szybko trafił Neto i Brazylia prowadziła 1-0. W 30. minucie wyrównał Torras, a dokładnie minutę później, po rykoszecie i niezbyt dobrej interwencji Tiago, Aicardo dał Hiszpanii drugiego gola. „Canarinhos”, po raz kolejny, uratował niezawodny Falcao, który cudownym uderzeniem z dystansu trafił w okienko bramki Juanjo i dał Brazylii dogrywkę. Hiszpanie mieli przed dodatkową częścią gry aż 5 fauli na swoim koncie i musieli grać bardzo ostrożnie. To się jednak nie udało i na 1:27 do końca Brazylia otrzymała przedłużony rzut karny... obroniony ostatecznie przez Juanjo. Kiedy do serii rzutów karnych szykowali się już wszyscy, Neto przeprowadził indywidualną akcję lewym skrzydłem i niskim uderzeniem, na 19.8 sekundy przed syreną końcową, dał Brazylii niemal pewne mistrzostwo. Hiszpanie mieli jeszcze jedną okazję w tym krótkim czasie, ale dobrze zachował się Tiago i obrońcy tytułu mogli po raz kolejny świętować mistrzostwo. Jest to 5. złoty medal dla Brazylii (Hiszpania ma 2) i 3. srebrny dla Hiszpanii (mają jeszcze jeden brązowy).

Królem strzelców został Eder Lima (Rosja, 9 goli), MVP turnieju wybrano Neto (2. był Kike z Hiszpanii, a 3. Portugalczyk Ricardinho), a „złote rękawice” trafiły w ręce Włocha Stefano Mammarelli. Następne mistrzostwa za 4 lata, a miejsce rozgrywania turnieju nie jest jeszcze znane. Wśród kandydatów mamy: Kolumbię, Portoryko, Iran, Czechy, Francję i Hiszpanię, a decyzja o gospodarzu imprezy w 2016 roku zostanie podjęta w marcu 2013.

Więcej na temat: Artykuł