"Kolejorz" nie może, "Kolejorz" musi. Kim Żalgiris chce powalczyć o niespodziankę?

2013-07-30 09:29:36; Aktualizacja: 11 lat temu
"Kolejorz" nie może, "Kolejorz" musi. Kim Żalgiris chce powalczyć o niespodziankę? Fot. Transfery.info
Szymon Podstufka
Szymon Podstufka Źródło: Transfery.info

W losowaniu trzeciej fazy eliminacji Ligi Europy, los postawił przed Lechem przeszkodę, której pokonanie jest obowiązkiem poznaniaków. Żalgiris Wilno nie dysponuje bowiem ani składem, ani renomą, którą mógłby postraszyć "Kolejorza".

I choć przed dwumeczem usłyszymy z ust Mariusza Rumaka, że w futbolu nie ma już słabych zespołów, że każdy jest perfekcyjnie przygotowany do gry na najwyższym poziomie, a w Wilnie z pewnością odrobili pracę domową i mają na Lecha przygotowane coś ekstra, nie dajmy się zwieść. Żalgiris to peryferia futbolu i "Kolejorz" nie może, nie powinien, a po prostu musi przeskoczyć tę przeszkodę w drodze do fazy grupowej Ligi Europy UEFA. Najlepiej gromiąc Litwinów, w których szeregach gwiazdą jest nieprzekonujący w Polsce Biliński, w pierwszym składzie gra też Pavel Komolov, za którym nikt w Bełchatowie nie tęskni, a bramkarz nie jest nawet czołowym czy jednym z czołowych golkiperów w swoim kraju. Czekamy więc na pokaz ładnej gry i kilka bramek, które przywrócą nadszarpniętą po dwóch ligowych remisach reputację zespołu grającego przyjemny dla oka, ofensywny i skuteczny futbol.
 
GWIAZDA
 
 
Wychowany przez FK Szawle ofensywny pomocnik, Mantas Kuklys przez rok zdobywał szlify w belgijskim Turnhout, co niewątpliwie wpłynęło pozytywnie na jego rozwój. Od początku obecnego sezonu jest bowiem jednym z najbardziej istotnych elementów układanki Marka Zuba. Kuklys zaliczył osiem bramek i tyle samo asyst. W czerwcu ubiegłego roku zaliczył także debiut w reprezentacji Litwy - w zremisowanym spotkaniu z Białorusią zaliczył 14 ostatnich minut. Jest pierwszym wykonawcą rzutów karnych w zespole, posiada też niezbyt często spotykaną u ofensywnego pomocnika cechę - porządnie gra głową. Pomaga mu w tym wzrost - również nietypowy jak na ofensywnego rozgrywającego - 185 cm.
 
NAJGROŹNIEJSZY NAPASTNIK
 
 
Choć Żalgiris dysponuje w ataku nazwiskiem znanym nie tylko na Litwie, ale też na Wyspach, a więc Andriusem Velicką, niekwestionowanym asem w ataku zespołu Marka Zuba jest Kamil Biliński. W dwumeczu Lech będzie musiał uważać na obu. Velicka w swojej karierze grał w rządzonym przez Władimira Romanowa Hearts of Midlothian - i to jak! 17 bramek przez dwa lata w Szkocji to nie byle jaki bilans. Później, po epizodzie w norweskim Vikingu, wrócił na Wyspy do Glasgow Rangers i tam także nie dał plamy - zagrał 7 meczów i zdobył 4 bramki. Później jednak nie było tak różowo - nieudane epizody w Bristol City i Aberdeen spowodowały, że wrócił na Litwę, do Ekranasu Poniewieże i przez AZAL PFK Baku niedawno trafił do Żalgirisu. W swoich dwóch premierowych meczach zdobył już dwie bramki, będąc na boisku tylko 120 minut.
 
 
Biliński natomiast to uznana marka na Litwie, prawdziwy bombardier. W sezonie 2012 trafił 12 razy w 15 meczach, obecnie ma 13 goli w 17 spotkaniach. Ale to świadczy o poziomie ligi litewskiej, a więc i Żalgirisu - piłkarz, który w Śląsku Wrocław tylko raz zagrał w wyjściowej jedenastce, a w Zniczu Pruszków i KS Polkowice przez dwa lata "ukłuł" jedynie czterokrotnie. Lepiej było w Wiśle Płock (33/10), skąd trafił do Żalgirisu. Teraz Biliński zapowiada, że bardzo chciałby strzelić bramkę Lechowi i sprawić ze swoimi kolegami sporą niespodziankę w dwumeczu.
 
FILAR DEFENSYWY
 
 
Od transferu z chorwackiej Goricy, stopniowo kluczowym ogniwem defensywy Żalgirisu stawał się urodzony w Zagrzebiu Luka Perić. Wychowanek Dinama nie miał tyle szczęścia i umiejętności co Luka Modrić, Niko Kranjcar i wielu innych wyszkolonych w akademii HNK Dinamo i zamiast zrobić wielką karierę, wylądował na Litwie. Tam jest jednak jednym z najlepszych stoperów ligi, imponującym wzrostem, który potrafi wykorzystać zarówno pod własną bramką, jak i pod bramką rywala. Wraz z doświadczonym Andriusem Skerlą (znanym choćby z polskich boisk), Perić powinien stanowić parę stoperów na mecz z Lechem Poznań i krycie go przy stałych fragmentach gry może się okazać kluczowe, by nie dać Litwinom sprawić niespodzianki.
 
MŁODY WILK
 
 
Choć Takuya Kanai jest i Japończykiem, i ofensywnym pomocnikiem, tak jak Shinji Kagawa, to na tym podobieństwa do zawodnika United raczej na pewno się kończą. Drugi Kagawa nie szedłby przecież grać na Litwę, tylko do Niemiec czy Anglii, ale na pewno mimo wszystko na Kanai należy uważać. Jak opisuje go Marek Zub (czy jak nazywają go Litwini, Marekas Zubas), jest to szybki piłkarz dysponujący bardzo dokładnym podaniem. W lidze litewskiej rozegrał jak dotąd siedem spotkań, strzelając trzy bramki - we wszystkich wchodząc z ławki rezerwowych. Wielce prawdopodobne, że na Lecha również wejdzie dopiero w drugiej połowie i jako świeży gracz może stanowić pewne zagrożenie dla obrony poznaniaków.
 
NA BRAMCE
 
 
O Armantasie Vitkauskasie niech najlepiej zaświadczy to, że nie jest ani golkiperem numer jeden, ani dwa, ani nawet trzy czy cztery w reprezentacji Litwy. A że Litwini wybitni piłkarsko tak, jak na przykład koszykarsko, nie są - to i Vitkauskas zapewne nie jest najlepszym specjalistą w swoim fachu. A oto nazwiska golkiperów, którzy według selekcjonera, Węgra Csaby Laszlo, są lepsi od bramkarza Żalgirisu: Karcemarskas, Setkus, Grybauskas, Zubas. Nie robią przesadnego wrażenia, nieprawdaż?
 
TAKTYKA
 
Żalgiris gra jednym wysuniętym napastnikiem, którym jest Polak, Kamil Biliński. Za jego plecami biegają Kuklys i Radavicius, natomiast skrzydła to Silenas po lewej i znany z gry w Bełchatowie Pavel Komolov z prawej. Wraz z czwórką obrońców, głównie defensywne zadania ma Arturas Zulpa.