PNA 2013: Przydomki. Czarne Rekiny, Ogiery, Orły Kartaginy i inni
2013-01-20 10:52:36; Aktualizacja: 11 lat temu Fot. Transfery.info
Puchar Narodów Afryki to nie tylko piłka nożna sama w sobie, ale też niesamowita otoczka. Z tej okazji przygotowaliśmy ściągawkę z przydomków zespołów, występujących w Republice Południowej Afryki.
GRUPA A:
Angola - Os Palancas Negras / Czarne Antylopy
Republika Zielonego Przylądka - Tubaroes Azuis / Niebieskie Rekiny
Maroko - Les Lions de l’Atlas / Lwy Atlasu
Góry Atlas rozciągają się na terytorium trzech państw: Maroka, Algierii i Tunezji, jednak trzeba zaznaczyć, że właśnie na terenie Maroka znajduje się najwyższy ich szczyt - Dżabal Tubkal, liczący 4167 m n.p.m., więc przydomek jak najbardziej na miejscu.
Republika Południowej Afryki - Bafana Bafana / Chłopcy, chłopcy (w języku Zulu)
GRUPA B:
DR Konga - Les Simbas / Lwy (w języku Swahili)
Ghana - The Black Stars / Czarne Gwiazdy
W centrum flagi Ghany znajduje się czarna gwiazda, zaczerpnięta z loga "Black Star Line", linii żeglugi morskiej, powstałej na początku XX wieku, która "zwęszyła" interes na powrotach czarnoskórych mieszkańców USA do Afryki.
Mali - Les Aigles / Orły
Niger - Mena
W języku hausa "Mena" oznacza gatunek gazeli (dama lub addra - największe spośród gazeli), występujący tylko i wyłącznie na nieznacznych już obszarach Afryki Środkowej. Zwierzęta te są bliskie wyginięcia, jednak mają swoje miejsce nie tylko w przydomku kadry, ale także na herbie Nigru.
GRUPA C:
Burkina Faso - Les Etalons / Ogiery
Jazda konno jest nie tylko jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu w tym kraju, ale czymś znacznie więcej. Konie cieszą się szczególną estymą, znajdują się na znaczkach pocztowych, jednym z najczęściej występujących nazwisk jest Ouedraogo, czyli ... ogier w jednym z lokalnych języków.
Etiopia - Walyas
Walya to inaczej koziorożec abisyński. Występuje tylko w górach Etiopii, jest zagrożony wyginięciem. Przy życiu na wolności pozostało zaledwie 500 zwierząt tego gatunku.
Zambia - Chipolopolo / Miedziane Pociski
W języku bemba Chipolopolo to "Miedziane Pociski". Dlaczego akurat taki przydomek? Zambia jest jednym z największych wydobywców miedzi - w 2010 roku było to 770 tysięcy ton; dla porównania - Polska wydobyła wówczas 430 tysięcy ton.
Nigeria - Super Eagles / Super Orły
GRUPA D:
Algieria - Les Fennecs / Lisy Pustyni
Wybrzeże Kości Słoniowej - Les Éléphants / Słonie
Togo - Les Eperviers / Jastrzębie
Tunezja - Orły Kartaginy
Krótkie przypomnienie z historii: Katagina była starożytnym miastem-państwem, słynącym z handlu, a znanym nam przede wszystkim z wojen z Imperium Rzymskim (wojny punickie, Hannibal, i tak dalej). Jej ruiny stanowią jeden z najciekawszych zabytków na terenie Tunezji.