Wypożyczenia po nowemu. Rewolucja w przepisach FIFA

Wypożyczenia po nowemu. Rewolucja w przepisach FIFA fot. Taljat David / Shutterstock.com
Redakcja
Redakcja
Źródło: Transfery.info

3 maja 2022 roku opublikowano nowe przepisy FIFA (Regulations on status and transfer of players, czyli RSTP), jakie będą obowiązywać od nowego sezonu zaczynającego się 1 lipca. Zmiany dotyczą wypożyczeń i czeka nas w tym zakresie niemała rewolucja. Co się konkretnie zmieni?

FIFA zdecydowała się na doregulowanie kwestii wypożyczeń. Wprost wskazano w przepisach, co wynikało wcześniej z praktyki: umowa wypożyczenia powinna być zawarta na piśmie, a na jej okres musi być zawarty kontrakt. Przy tym kontrakt z klubem macierzystym pozostaje w tym okresie zawieszonym, chyba że strony postanowią inaczej. Zwłaszcza chodzi tu o kwestie wynagrodzenia często pokrywanego w części przez klub macierzysty. Doprecyzowano także administracyjne obowiązki dotyczące wypożyczeń wykonywane za pośrednictwem systemu transferowego FIFA TMS.

Zupełnie nowe są czasowe ograniczenia wypożyczenia. Transfer czasowy będzie mógł trwać najkrócej pomiędzy dwoma oknami transferowymi, a najdłużej rok, przy czym jego koniec winien wypadać w okresie okna transferowego klubu macierzystego (wypożyczającego), tak aby umożliwić powrót zawodnika z wypożyczenia. Dotychczas zawarte umowy wypożyczenia mogą trwać dłużej, aż do końca ich pierwotnie ustalonego okresu. FIFA dopuściła przedłużenie wypożyczeń na kolejne okresy za zgodą wszystkich zainteresowanych stron. Przedłużenie ponownie jednak nie może przekroczyć terminów określonych w przepisach.

Znika całkowicie możliwość dokonywania podwypożyczeń (sub-loans), a więc dalszych wypożyczeń wypożyczonego zawodnika. Znika zatem ciekawy instrument transferowy umożliwiający dokonywanie pewnych transakcji. Dobrym przykładem takiego zastosowania było swego czasu wypożyczenie Rafała Wolskiego z Fiorentiny do Wisły Kraków, które było de facto podwypożyczeniem z KV Mechelen, bowiem zawodnik nie mógł, z uwagi na zamknięte okno transferowe, wrócić z Belgii do Włoch i zostać transferowany do Polski. Od lipca taka praktyka nie będzie dozwolona. Więcej o podwypożyczeniach pisaliśmy TUTAJ (ekstra/artykuly/podwypozyczenie-co-to-jest-i-dlaczego-sie-je-stosuje/161958) .

Kolejną ważną kwestią jest uregulowanie i doprecyzowanie sytuacji zawodnika, który, będąc na wypożyczeniu, ma przesłanki do rozwiązania umowy z winy klubu. W tym zakresie FIFA potwierdziła w przepisach, że zawodnik ma prawo do odszkodowania, jak również do powrotu do klubu macierzystego. Klub macierzysty także ma w takiej sytuacji prawo do odszkodowania od klubu wypożyczającego, z którego winy doszło do zakończenia wypożyczenia.

Przepisy te porządkują sytuację i będą bardzo przydatne, w praktyce bowiem często zdarzały się sytuacje, że klub wypożyczający nie płacił zawodnikowi wynagrodzenia, licząc na to, że nie będzie on rozwiązywał kontraktu z uwagi na niepewny powrót do klubu macierzystego oraz rychły koniec okresu wypożyczenia.

Najważniejsza sprawa w nowym systemie wypożyczeń to jednak limity. Od 1 lipca 2022 roku klub będzie mógł mieć ośmiu wypożyczonych piłkarzy i ośmiu piłkarzy na wypożyczeniach u siebie w kadrze. Od 1 lipca 2023 roku ten limit będzie wynosił siedem, a od 1 lipca 2024 roku już docelowo - po sześciu piłkarzy wypożyczonych z oraz do klubu.

Jest jednak wyjątek od powyższych limitów: jeżeli wypożyczenie dotyczy wychowanka („club-trained player”), który nie ukończył 21 lat. W takiej sytuacji nie wlicza się on do limitów. Wychowanka z kolei zdefiniowano jako zawodnika, który pomiędzy 15. a 21. rokiem życia był przez trzy sezony lub 36 miesięcy zarejestrowany w danym klubie. Jak łatwo zauważyć, jeden zawodnik może być jednocześnie wychowankiem dwóch klubów na bazie tego przepisu. Regulacja ma promować klubu treningowe, które chcą ogrywać wychowywanych przez siebie piłkarzy.

Drugi limit wprowadzony przez FIFA, już bez wyjątków i obowiązujący od 1 lipca 2022 roku, to limit maksymalnie trzech zawodników wypożyczonych z tego samego klubu oraz maksymalnie trzech zawodników wypożyczonych do danego klubu. Ma to ukrócić praktykę klubów filialnych czy satelickich stanowiących „farmy” bardziej uznanych klubów.

Bardzo istotne jest, że powyższe regulacje dotyczą wyłącznie wypożyczeń międzynarodowych, pomiędzy klubami różnych federacji. Na poziomie krajowym związki narodowe otrzymały trzy lata na stworzenie i zaimplementowanie analogicznych mechanizmów, przy czym nie będą to musiały być mechanizmy identyczne jak w przepisach FIFA. Chodzi o to, aby realizowały one te same cele i założenia. W jaki sposób ureguluje kwestię wypożyczeń PZPN? Dowiemy się w przyszłości.

Czy przepisy FIFA spowodują zmiany? Z pewnością wiele klubów, które podpisują kontrakty z dziesiątkami graczy i wypożyczający ich w hurtowych liczbach, będzie musiało zmienić swoje postępowanie. Czy zmienią politykę kadrową, tego nie wiemy. Być może zmienią się tylko instrumenty prawne do jej realizowania. Być może mniej popularne staną się transfery czasowe, a większa popularnością zdobędą na przykład transfery definitywne z możliwością odkupu zawodnika?

MATEUSZ STANKIEWICZ, radca prawny
www.stankiewicz-kancelaria.pl
Twitter: @Mat_Stankiewicz

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Clément Lenglet odchodzi z FC Barcelony. Wszystko ustalone! Clément Lenglet odchodzi z FC Barcelony. Wszystko ustalone! Richarlison coraz bliżej dużego transferu. Brazylijczyk dogadał się z nowym klubem Richarlison coraz bliżej dużego transferu. Brazylijczyk dogadał się z nowym klubem OFICJALNIE: Paulo Fonseca wraca na ławkę trenerską OFICJALNIE: Paulo Fonseca wraca na ławkę trenerską OFICJALNIE: Romelu Lukaku ponownie w Interze Mediolan OFICJALNIE: Romelu Lukaku ponownie w Interze Mediolan Wisła Puławy sięga po ofensywnego pomocnika z czwartej ligi hiszpańskiej Wisła Puławy sięga po ofensywnego pomocnika z czwartej ligi hiszpańskiej Bayern Monachium ma nowego kandydata na następcę Roberta Lewandowskiego. Potrzeba około 50 milionów euro Bayern Monachium ma nowego kandydata na następcę Roberta Lewandowskiego. Potrzeba około 50 milionów euro Lech Poznań domyka następny transfer. Testy medyczne Lech Poznań domyka następny transfer. Testy medyczne Neymar i PSG przygotowują się do rozstania. To może być nowy klub Brazylijczyka Neymar i PSG przygotowują się do rozstania. To może być nowy klub Brazylijczyka

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy