Na Śląsku urodzony. Analiza Ekstraklasy pod względem miejsca urodzenia zawodników

4 lata temu Na Śląsku urodzony. Analiza Ekstraklasy pod względem miejsca urodzenia zawodników
fot. Ekstraklasa

Aż 43 piłkarzy, którzy obecnie występują w ekstraklasie, urodziło się w województwie śląskim. Z sąsiadującego z nim województwa opolskiego pochodzi jedynie dwóch graczy.

Dominacja czterech

W Polsce zarejestrowanych jest ponad pół miliona piłkarzy. Kilkadziesiąt tysięcy młodych chłopaków co roku zapisuje się do klubów z nadzieją, że kiedyś będą zawodowymi graczami. Ta sztuka udaje się nielicznym. W niektórych częściach kraju to zadanie jest jednak łatwiejsze. W Śląskiem mieszka ponad cztery razy więcej osób niż w Opolskiem. Mimo to różnica w liczbie ligowców, pochodzących z tych regionów jest znacząca. Dysproporcję można tłumaczyć różną liczbą klubów istniejących w danych województwach oraz tym, że województwo opolskie nie ma swojego przedstawiciela na najwyższym szczeblu rozgrywek piłkarskich. Województwo śląskie ma ich aż czterech.

Swojego reprezentanta ma województwo kujawsko-pomorskie (Zawisza Bydgoszcz). Mimo to wywodzi się stamtąd tylko ośmiu graczy. O czterech piłkarzy ekstraklasy więcej urodzonych jest
w województwie warmińsko-mazurskim. Warto przypomnieć, że od wielu lat żaden klub z tego regionu nie był w gronie najlepszych polskich drużyn.

Uwagę zwraca fakt, że niemal połowa ligowców pochodzi z czterech województw. Są to poza śląskim: mazowieckie (30 zawodników), małopolskie (29) i wielkopolskie (29). W ciągu ostatnich 15 lat mistrzostwo Polski tylko dwukrotnie zdobywały drużyny z innych województw.

Jaga promuje młodych

Obiecująco wyglądają dane uwzględniające wiek piłkarzy. Ponad 21% Polaków grających w ekstraklasie urodziło się po 1993 roku. Drużyną, która w swojej kadrze ma ich najwięcej, jest Jagiellonia Białystok (8 zawodników). Kolejne są Legia Warszawa (7) oraz Pogoń Szczecin, Lech Poznań i Wisła Kraków (po 5). Najgorzej pod tym względem prezentuje się Górnik Łęczna, który nie ma żadnego takiego gracza. Po dwóch młodych piłkarzy mają Piast Gliwice, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Korona Kielce.

W Jagiellonii jest aż 16 polskich piłkarzy, którzy debiutowali w Ekstraklasie w barwach tego klubu. Druga pod względem liczby wychowanków, wciąż występujących w zespole jest Pogoń Szczecin (12 zawodników), a trzecie miejsce mają ex aequo Legia, GKS Bełchatów, Korona i Ruch Chorzów (po 11). Klasyfikację zamykają Cracovia (6) i Górnik Łęczna (4). 

Ruch stawia na Polaków 

Drużynami, w których występuje najwięcej Polaków są Jagiellonia Białystok (stanowią oni 87% kadry), Ruch Chorzów (85%) oraz Pogoń Szczecin (83%). Najwięcej obcokrajowców w stosunku do ilości piłkarzy gra w Lechu Poznań (46%). Kolejne są Korona Kielce (44%) oraz Zawisza Bydgoszcz (42%).

Najwięcej spośród polskich ligowców urodziło się w 1991 i 1988 roku (po 21 zawodników). Z rocznika 1993, 1992 i 1982 występuje po 19 graczy. Obecnie na najwyższym szczeblu polskich rozgrywek gra 281 Polaków i 116 cudzoziemców. Najstarszy zawodnik ma 38 lat (Marcin Malinowski z Ruchu Chorzów), zaś najmłodszy 16 lat (Przemysław Mystkowski z Jagiellonii
Białystok). 

W analizie wziąłem pod uwagę piłkarzy mających za sobą debiut w ekstraklasie.

Liczba Polaków, grających w ekstraklasie, według miejsca urodzenia:

w. śląskie - 43
w. mazowieckie - 30
w. małopolskie - 29
w. wielkopolskie - 29
w. dolnośląskie - 23
w. łódzkie - 19
w. pomorskie - 18
w. lubelskie - 12
w. warmińsko-mazurskie - 12
w. podlaskie - 11
w. świętokrzyskie - 11
w. lubuskie - 11
w. zachodnio-pomorskie - 10
w. podkarpackie - 9
w. kujawsko-pomorskie - 8
w. opolskie - 2

Zawodnicy urodzeni poza granicą Polski - 4

Liczba Polaków grających w ekstraklasie, urodzonych po 1993 roku:

Jagiellonia Białystok- 8
Legia Warszawa - 7
Lech Poznań - 5
Wisła Kraków - 5
Pogoń Szczecin - 5
Śląsk Wrocław - 4
GKS Bełchatów - 4
Lechia Gdańsk - 4
Ruch Chorzów - 4
Zawisza Bydgoszcz- 3
Cracovia Kraków - 3
Górnik Zabrze - 3
Korona Kielce- 2
Piast Gliwice - 2
Podbeskidzie Bielsko-Biała- 2
Górnik Łęczna - 0

Stan na 31 grudnia 2014 roku.


FILIP PELC


ŹRÓDŁO
Transfery.info
TAGI: Ekstraklasa Polska
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.