12 faktów, jakie powinieneś znać o Al-Nassr, nowym klubie Cristiano Ronaldo

12 faktów, jakie powinieneś znać o Al-Nassr, nowym klubie Cristiano Ronaldo
Paweł Hanejko
Paweł Hanejko
Źródło: Transfery.info

Cristiano Ronaldo podjął decyzję w sprawie przyszłości i podpisał kontrakt z Al-Nassr. Saudyjski klub był dla wielu postronnych kibiców anonimowym projekt, dlatego prezentujemy dwanaście faktów o nowym pracodawcy Portugalczyka.

Cristiano Ronaldo spisywał się w ostatnich miesiącach zdecydowanie poniżej oczekiwań. Wpływ na to miały problemy osobiste, ale i konflikt, który narodził się pomiędzy nim a nowym trenerem Manchesteru United Erikiem ten Hagiem.

Kiedy wydawało się, że wszystko rozejdzie się po kościach, Portugalczyk udzielił mocnego wywiadu, w którym otwarcie skrytykował menedżera.

„Czerwonym Diabłom” nie pozostało zatem nic innego, jak zakończyć współpracę z 37-latkiem. Od drugiej połowy listopada pozostawał on zatem bez przynależności klubowej.

Pomimo gorszego okresu Ronaldo nadal był łączony z renomowanymi zespołami jak między innymi Newcastle United oraz Chelsea. Ostatecznie jednak zabrakło konkretów i musiał on szukać innych rozwiązań.

Nie wszyscy do końca temu dowierzali, ale ostatecznie atakujący zakotwiczył w saudyjskim Al-Nassr.

„Historia tworzy się na naszych oczach. To podpis, który zainspiruje nasz klub do osiągania jeszcze większych sukcesów, zainspiruje nasz kraj, naszą ligę i nasz naród. To bardzo ważne dla przyszłych pokoleń: chłopców i dziewcząt, aby byli najlepszymi wersjami samych siebie. Witamy Cristiano Ronaldo w Twoim nowym domu” - napisano za pośrednictwem oficjalnych mediów.

Kim w ogóle jest nowy pracodawca Cristiano Ronaldo? Oto dwanaście faktów na jego temat.

1. Na wstępie może warto zacząć od podstaw, czyli tego, że Al Nassr to twór, który powstał w 1950 roku i założyła go grupa czterech przyjaciół: braci Huseina i Zeina Al-Ja'ba oraz Alego Al-Owaisa i Abdullaha Al-Nazhana.

2. Jego siedziba znajduje się w Rijadzie.

3. Sama nazwa klubu również nie jest przypadkowa i w wolnym tłumaczeniu „Al-Nassr” oznacza zwycięstwo, czyli coś, co ma przyświecać zawodnikom.

4. Taką samą nazwą mogą pochwalić się jeszcze drużyny z Omanu, Kuwejtu, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Libii. Fakty są jednak takie, że to właśnie ekipa z Arabii Saudyjskiej zapoczątkowała ten trend.

5. Saudyjska ekipa ma żółto - niebieskie barwy. Żółty symbolizują pustynny piasek, którego w kraju pod dostatkiem. Niebieski odnosi się z kolei do wód w Morzu Arabskim, Zatoce Perskiej i Morzu Czerwonym, otaczających Półwysep Arabski.

***

Cristiano Ronaldo po transferze do Al Nassr: Przede mną ekscytująca przyszłość

***

6. Trenerem wicelidera ligi jest doskonale znany w Europie Rudi Garcia. 58-latek, który w przeszłości odpowiadał za wyniki takich ekip, jak Lille, Olympique Marsylia, AS Roma oraz Olympique Lyon, ma na swoim koncie mistrzostwo i Puchar Francji.

Dodatkowo z ostatnią z tych ekip był w stanie awansować do półfinału Ligi Mistrzów w sezonie 2019/2020. Tam jednak przeszkodą nie do przejścia okazał się późniejszy triumfator, Bayern Monachium.

7. W zespole wicelidera arabskiej ekstraklasy nie brak ciekawych nazwisk, a do takich zaliczają się David Ospina, Álvaro González, Ghislain Konan, Luiz Gustavo, Vincent Aboubakar oraz Pity Martínez.

8. Al Nassr to klub niezwykle utytułowany w swoim kraju, bo mowa o dziewięciokrotnym mistrzu Arabii Saudyjskiej. Ostatni tytuł udało się zdobyć w 2019 roku. Ronaldo na pewno będzie miał za zadanie pomóc w powrocie na szczyt.

9. Portugalczyk nie jest pierwszym laureatem Złotej Piłki w barwach wspomnianej ekipy zlokalizowanej w Rijadzie. W przeszłości, a konkretnie w 1998 roku barw tej drużyny bronił były gracz FC Barcelony Christo Stoiczkow.

10. W 2000 roku Al-Nassr jako zwycięzca Superpucharu Azji 1998 reprezentował ten kontynent w pierwszych Klubowych Mistrzostwach Świata.

11. Zawodnikiem saudyjskiego klubu w latach 2014-2016 był 41-krotny reprezentant Polski Adrian Mierzejewski.

12. Al-Nassr w przeszłości potrafił już wydawać wielkie, chociaż nie aż w tej skali, pieniądze. Rekord transferowy to 18,5 miliona euro przeznaczone na Ahmeda Musę, gdy ten przenosił się z Leicester City w 2018 roku (potem bardzo zawiódł). Niewiele mniej kosztował jeden z gwiazdorów obecnej drużyny, wspomniany Pity Martínez, który ominął Europę, bo latem 2020 roku z Major League Soccer przeniósł się do Saudi Pro League za 16 milionów euro. 

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: Maksymilian Stryjek odchodzi z klubu. Planuje transfer do lepszej ligi OFICJALNIE: Maksymilian Stryjek odchodzi z klubu. Planuje transfer do lepszej ligi Z nimi Wisła Kraków może zagrać w eliminacjach Ligi Europy Z nimi Wisła Kraków może zagrać w eliminacjach Ligi Europy Łączy się go z grą w reprezentacji Polski, strzelił gola w półfinale europejskiego pucharu Łączy się go z grą w reprezentacji Polski, strzelił gola w półfinale europejskiego pucharu Jarosław Królewski po triumfie w Pucharze Polski. Na to pójdzie pięć milionów złotych Jarosław Królewski po triumfie w Pucharze Polski. Na to pójdzie pięć milionów złotych Nadchodzą ciężkie chwile Pogoni Szczecin? „Dla mnie to koniec tego projektu. Trauma zostanie na długo” Nadchodzą ciężkie chwile Pogoni Szczecin? „Dla mnie to koniec tego projektu. Trauma zostanie na długo” Ten wpis Pogoni Szczecin na Twitterze źle się zestarzał Ten wpis Pogoni Szczecin na Twitterze źle się zestarzał Napastnik Wisły Kraków nie zapomniał o jej byłym trenerze po triumfie w Pucharze Polski Napastnik Wisły Kraków nie zapomniał o jej byłym trenerze po triumfie w Pucharze Polski

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy