Hitowy transfer Michaela Olise'a pod znakiem zapytania. Jego agent został zawieszony [OFICJALNIE]

2024-05-16 13:49:13; Aktualizacja: 1 miesiąc temu
Hitowy transfer Michaela Olise'a pod znakiem zapytania. Jego agent został zawieszony [OFICJALNIE] Fot. News Images/SIPA USA/PressFocus
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: The FA | Reading

Glen Tweneboah, reprezentujący rozchwytywanego Michaela Olise'a z Crystal Palace, został zawieszony przez Angielską Federację Piłkarską na sześć miesięcy za nieprawidłowości przy zawieraniu umowy w sprawie swojego klienta z Reading.

22-letni skrzydłowy prezentuje się bardzo dobrze w barwach zespołu „Orłów”. Dlatego znajduje się od dłuższego czasu pod ścisłą obserwacją wysłanników między innymi Juventusu, Arsenalu, Aston Villi czy Manchesteru United.

Każda z tych marek musi być przygotowana do wystosowania za niego propozycji rzędu 60 milionów funtów (69,91 miliona euro), bo tyle wynosi zapisana w jego umowie klauzula odstępnego.

Jej aktywacja może jednak nie wystarczyć do szybkiego domknięcia całej operacji, ponieważ Angielska Federacja Piłkarska zawiesiła na sześć miesięcy jego agenta Glena Tweneboaha.

Został on w ten sposób ukarany za złamanie obowiązujących zasad przy zawieraniu nowej umowy swojego klienta z Reading w 2019 roku.

Wówczas zagwarantował sobie otrzymanie dziesięciu procent z sumy sprzedaży Michaela Olise'a. Taka praktyka jest jednak zakazana na Wyspach Brytyjskich, co poskutkowało ukaraniem przedstawiciela skrzydłowego.

Ten szedł do samego końca w zaparte, zapewniając o swojej niewinności. Posiadane przed federację dokumenty świadczyły o czymś innym, dlatego Tweneboah nie może zawierać żadnych kontraktów i prowadzić jakichkolwiek rozmów w sprawie przyszłości 22-latka. Ponadto musi zapłacić grzywnę w wysokości 15 tysięcy funtów.

Karę poniesienie także pogrążone w kryzysie Reading za zawarcie wspomnianego porozumienia. Klub musi uiścić karę 200 tysięcy funtów.

Ponadto dyrektor generalny Nigel Howe został zawieszony na rok i ukarany grzywną 5000 funtów. Do tego The FA nie zamknęło jeszcze dochodzenia przeciwko menedżerowi akademii Michaelowi Gilkesowi i sekretarzowi klubu Sue Hewett w kwestii ich udziału w całym procederze.

Olise rozstał się z Reading w lipcu 2021 roku, przechodząc do Crystal Palace za 9,3 miliona euro.