Młode Talenty: cz. 122 [Fabrice Ondoa]

Młode Talenty: cz. 122 [Fabrice Ondoa]
Marek Ratkiewicz
Marek Ratkiewicz
Źródło: Transfery.info

Przetarte niegdyś przez Samuela Eto'o kameruńskie szlaki przemierza kolejny zawodnik z tego afrykańskiego kraju, który już wkrótce może stać się gwiazdą światowego formatu.

Decyzja Víctora Valdésa o nieprzedłużaniu kontraktu z Barceloną wywołała falę spekulacji dotyczących przyszłości bramki katalońskiego klubu. Media bluzę z numerem jeden przypisywały wielu zawodnikom. Ostatecznie kontrakt podpisało dwóch golkiperów na różnych etapach kariery - młody, utalentowany Marc-André ter Stegen oraz doświadczony ze względu na grę w Primera División Claudio Bravo. Sprowadzenie dwóch - można rzec klasowych - bramkarzy wydaje się być jednym z rozsądniejszych działań podjętych w ostatnich latach na Camp Nou. W razie niepowodzenia projektu "kolejny Kahn/Lehmann/Neuer"(niepotrzebne skreślić) w odwodzie wciąż pozostaje ostoja chilijskiej piłki.

Tak się jednak składa, że żaden z nich nie może być pewien swojej przyszłości. Spytacie - "dlaczego?" Otóż za plecami tego duetu czai się trzeci, zupełnie niepozorny zawodnik. Pochodzi z Kamerunu i właśnie zadebiutował w seniorskiej reprezentacji, z którą rozpoczął udział w eliminacjach do Pucharu Narodów Afryki. Zwycięsko.

Fabrice Ondoa, bo to o nim mowa, pierwsze szlify stawiał w Piłkarskiej Fundacji Samuela Eto'o, z którą notował świetne występy w różnych turniejach na terenie Hiszpanii w latach 2006-2008. Zespół w dwóch finałach z rzędu przegrał z Barceloną, w składzie której byli tacy zawodnicy jak Deulofeu czy Rafinha. Sam Kameruńczyk pokazał się w tych spotkaniach jednak na tyle dobrze, że "Barça" rok później postanowiła ściągnąć go do siebie.

Swoją przygodę z "Dumą Katalonii" 18-latek rozpoczął z impetem. Na dobry początek wygrał rywalizację ze świetnie rokującym Polem Ballesté, który obecnie jest wypożyczony do Atlético Malagueño z Málaga CF. Później kolejne sekcje młodzieżowe z Camp Nou - Cadet B, Cadet A,  Juvenil B i wreszcie Juvenil A - wygrywały ligowe trofea właśnie z Ondoą w składzie. Pasmo sukcesów sprawiło, że w sezonie 2014/15 Kameruńczyk jest członkiem FC Barcelona B - bezpośrednich rezerw występującego w Primera División zespołu.

Najważniejszymi atrybutami 18-latka jest odwaga, siła fizyczna, zwinność, a także świetna obrona rzutów karnych. Jego cechę najbardziej godną uwagi stanowi jednak, co chyba nikogo nie zdziwi, ponadprzeciętna umiejętność wykonywania podań. Nie sprawia mu problemu rozgrywanie akcji z kolegami przy użyciu obu nóg, dzięki czemu staje się momentami kolejnym graczem pola, budując tym samym tak bardzo typowe dla "Barçy" spokojne, rozważne akcje. Również wzrost (185 cm - tyle samo co Valdés) należy traktować w kontekście jego atutu - tym bardziej, że wciąż ma szansę, by urosnąć.

Imponujący w biografii Ondoi jest również fakt tak wczesnego - i zarazem niezwykle udanego - debiutu w seniorskiej reprezentacji swojego kraju. Nieczęsto zdarza się bowiem, że nastoletni zawodnik gra w pierwszym składzie dorosłej kadry w meczu o punkty. Tak jednoznacznego sygnału nie można bagatelizować i jeśli teraz jest on już w stanie wygrać rywalizację o miejsce w bramce Kamerunu ze starszymi kolegami o większym doświadczeniu to strach pomyśleć co stanie się, gdy Fabrice osiągnie piłkarską dojrzałość.

Podczas gdy 18-latek jest niezwykle utalentowany, wciąż musi się oczywiście dużo nauczyć. Najwięcej pracy czeka go w sytuacjach jeden na jednego, a także w powstrzymywaniu strzałów. Młody Kameruńczyk jest jednak bardzo skupiony na swoich celach i posiada ogromną chęć do nauki, co jest kluczowe do odniesienia sukcesu.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] AS Roma pozyskała nowego napastnika. Rekord transferowy Uzbekistanu [OFICJALNIE] AS Roma pozyskała nowego napastnika. Rekord transferowy Uzbekistanu [OFICJALNIE] Juventus dopiął swego. Długo wyczekiwany napastnik pozyskany [OFICJALNIE] Juventus dopiął swego. Długo wyczekiwany napastnik pozyskany [OFICJALNIE] Chelsea nie odpuszcza tematu Lukaku. Złożyła już DWIE oferty Chelsea nie odpuszcza tematu Lukaku. Złożyła już DWIE oferty Juventus pozbywa się Meriha Demirala. Odejście Turka kluczem do DWÓCH innych operacji Juventus pozbywa się Meriha Demirala. Odejście Turka kluczem do DWÓCH innych operacji Southampton: Tino Livramento nowym „Świętym” [OFICJALNIE] Southampton: Tino Livramento nowym „Świętym” [OFICJALNIE] Moritz Leitner z nikłymi szansami na grę w Ekstraklasie. Nie przeszedł testów medycznych Moritz Leitner z nikłymi szansami na grę w Ekstraklasie. Nie przeszedł testów medycznych Grzegorz Krychowiak w Krasnodarze [OFICJALNIE] Grzegorz Krychowiak w Krasnodarze [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy