Oficjalnie: Koniec kariery Abidala

Oficjalnie: Koniec kariery Abidala
Błażej Bembnista
Błażej Bembnista
Źródło: transfery.info

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Pireusie 35-letni Éric Abidal ogłosił zakończenie kariery sportowej.

Francuz rozpoczął swoją przygodę z piłką w barwach AS Monaco, debiutując w Ligue 1 16 września 2000 roku. Po dwóch latach przeniósł się do Lille OSC, a w 2004 roku został graczem Olimpique Lyon. Z drużyną prowadzoną wtedy przez Gérarda Houlliera zdobył trzy mistrzostwa Francji z rzędu (2005-2007).

Od 2007 Abidal występował w FC Barcelona. Był to okres największych sukcesów klubu. Podczas gry w katalońskim klubie obrońca świętował aż czterokrotnie zwycięstwo w La Liga (2009-2011, 2013), dwukrotnie triumf w Lidze Mistrzów (2009, 2011), dwukrotnie zdobycie Pucharu Króla (2009, 2012), czterokrotne zwycięstwo w Superpucharze Hiszpanii (2009-2011, 2013) oraz zdobycie Klubowego Mistrzostwa Świata w latach 2009 i 2011.

Najważniejszym triumfem dla piłkarza była jednak wygrana z rakiem wątroby. Pierwsze objawy nowotworu u Abidala pojawiły się w marcu 2011 roku. Francuz bardzo szybko doszedł do zdrowia i po dwóch miesiącach powrócił na boisko. Rok później doszło do nawrotu choroby i obrońca musiał przejść operacje przeszczepu wątroby. Transplantacja zakończyła się sukcesem, a w kwietniu 2013 Abidal ponownie znalazł się w składzie Barcelony.

Latem 2013 roku piłkarz odszedł do AS Monaco, gdyż "Blaugrana" nie chciała przedłużyć z nim kontraktu. Po roku gry w ojczyźnie Abidal przeniósł się do Olympiakosu Pireus. 

Abidal zadebiutował w reprezentacji Francji w 2004 roku. Wraz z "Kogutami" zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Świata w 2006 roku. Przez 10 lat zagrał w 67 meczach narodowej kadry.

Dziś, po niemal piętnastu latach gry, 35-letni piłkarz ogłosił zakończenie kariery.

- Wycofuje się z futbolu z powodów osobistych. Teraz jest czas, by przejść do nowego rozdziału w moim życiu. Chciałbym podziękować Olympiakosowi za wsparcie, a także podziękować wszystkim trenerom i sztabom medycznym, z jakimi przyszło mi współpracować podczas mojej kariery. Przeżyłem niezapomniane chwile, które zapamiętam na zawsze - powiedział Francuz.

FC Barcelona zaproponowała Abidalowi, by dołączył do sztabu szkoleniowego szkółki piłkarskiej. Na razie Francuz nie zdecydował się na przyjęcie tej propozycji.

- Mam ofertę z Barcelony, ale decyzję podejmę poźniej. Najpierw chcę odpocząć i spędzić czas z rodziną - powiedział na konferencji prasowej Abidal.

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Boniek namaścił następcę. OFICJALNIE: Marek Koźmiński rozpoczyna walkę o posadę prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Boniek namaścił następcę. OFICJALNIE: Marek Koźmiński rozpoczyna walkę o posadę prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Hit transferowy w krakowskiej „okręgówce”. OFICJALNIE: Kumah w Wieczystej Hit transferowy w krakowskiej „okręgówce”. OFICJALNIE: Kumah w Wieczystej Ekstraklasa: Sześć klubów na polowaniu w Hiszpanii. Walczą o jednego napastnika! Ekstraklasa: Sześć klubów na polowaniu w Hiszpanii. Walczą o jednego napastnika! Manchester City: Ciąg dalszy problemów. UEFA planuje wszcząć następne dochodzenie Manchester City: Ciąg dalszy problemów. UEFA planuje wszcząć następne dochodzenie 25 zawodników bez kontraktu. Do wzięcia od zaraz 25 zawodników bez kontraktu. Do wzięcia od zaraz Iker Casillas kończy karierę Iker Casillas kończy karierę OFICJALNIE: Smokowski odchodzi z Polsatu OFICJALNIE: Smokowski odchodzi z Polsatu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy