Reprezentacja Polski wciąż w grze o bezpośredni awans na EURO 2024. Co się musi wydarzyć?

Reprezentacja Polski wciąż w grze o bezpośredni awans na EURO 2024. Co się musi wydarzyć? fot. FotoPyK
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Reprezentacja Polski ma w dalszym ciągu matematyczne szanse na otrzymanie biletu na udział w Mistrzostwach Europy bez konieczności udziału w barażach. Aby go dostać musi liczyć nie tylko na siebie, ale też na rywali.

„Biało-Czerwoni” znaleźli się w bardzo dobrym położeniu po pierwszej serii gier w trakcie październikowego terminu FIFA za sprawą zwycięstwa odniesionego nad Wyspami Owczymi z jednoczesna wygraną Albanii z Czechami. Dzięki temu wróciliśmy z dalekiej podróży, by ponownie być zależnym wyłącznie od siebie w kwestii uplasowania się na pierwszym lub drugim miejscu w grupie eliminacyjnej.

Niestety, ten stan nie potrwał zbyt długo, ponieważ niespodziewanie nie znaleźliśmy po raz drugi sposobu na pokonanie Mołdawii. Tym razem przed własną publicznością zremisowaliśmy z niżej notowanym przeciwnikiem. W efekcie pozostaliśmy w tabeli na trzeciej pozycji i zamiast uzyskania punktu przewagi, mamy tyle samo straty do drugich Czech z zaledwie jednym spotkaniem do rozegrania. Z kolei nasi bezpośredni rywale w walce o awans mają jeszcze po dwa pojedynki.

Mimo to zachowujemy matematyczne szanse na zameldowanie się na turnieju w Niemczech bez konieczności gry w barażach. Aby jednak zrealizować ten cel potrzebujemy nie tylko obligatoryjnego zwycięstwa nad naszym południowym sąsiadem, ale także korzystnych rezultatów w pozostałych starciach.

Już w piątek, poza naszym meczem, odbędzie się spotkanie Mołdawii z Albanią. Z naszego punktu widzenia najkorzystniejsze byłoby odniesienie zwycięstwa przez drugą z ekip. W ten sposób przypieczętowałaby ona swój awans i wykluczyła z dalszej rywalizacji przeciwnika, który ugrał na nas aż cztery punkty.

Remis też nie byłby dla nas bardzo zły, ale utrzymywałby przy życiu podopiecznych Sergheia Cleșcenco przed starciem z Czechami. Wówczas obie ekipy potrzebowałyby zwycięstwa, by zepchnąć reprezentację Polski z drugiej lokaty.

Najgorsza dla nas byłaby jednak wygrana Mołdawii nad Albanią. Wówczas nawet zwycięstwo z południowymi sąsiadami nic by nam nie dało, bo w grze po podział pozycji premiowanych awansem liczyliby się nasi rywale. A nam pozostałoby zakończenie eliminacji na trzeciej pozycji.

***

SYTUACJA POLSKI W GRUPIE E - MOŻLIWE SCENARIUSZE

- porażka z Czechami = koniec szans na bezpośredni awans

- remis z Czechami = koniec szans na bezpośredni awans

- wygrana z Czechami + wygrana Mołdawii z Albanią = koniec szans na bezpośredni awans (Albania 13, Polska 13, Mołdawia 12, Czechy 11 - niekorzystny bilans z Albanią -> gra z Wyspami Owczymi i Mołdawią -> gra z Czechami, cała trójka walczy o miejsca premiowane)

- wygrana z Czechami + remis Mołdawii z Albanią + remis Czech z Mołdawią + dowolny wynik Albanii z Wyspami Owczymi = awans (Albania 14/15/17, Polska 13, Czechy 12, Mołdawia 11)

- wygrana z Czechami + porażka Mołdawii z Albanią + wygrana/remis Mołdawii z Czechami + dowolny wynik Albanii z Wyspami Owczymi = awans (Albania 16/17/19, Polska 13, Czechy 11/12, Mołdawia 10/12)

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Wieczysta Kraków zainteresowała się drugim byłym napastnikiem Legii Warszawa Wieczysta Kraków zainteresowała się drugim byłym napastnikiem Legii Warszawa 39-letni Thiago Silva z zaskakującym pomysłem. Ma ambitny cel 39-letni Thiago Silva z zaskakującym pomysłem. Ma ambitny cel Rúben Amorim zaskoczy wyborem nowego klubu?! Rúben Amorim zaskoczy wyborem nowego klubu?! Rafa Lopes może wrócić do Polski Rafa Lopes może wrócić do Polski Gwiazdor Realu Madryt podsumowany. „Haniebny charakter. Nie wie, jak przegrywać, ani jak wygrywać” Gwiazdor Realu Madryt podsumowany. „Haniebny charakter. Nie wie, jak przegrywać, ani jak wygrywać” FC Barcelona nie odpuszcza. Joan Laporta sugeruje nawet powtórzenie El Clásico FC Barcelona nie odpuszcza. Joan Laporta sugeruje nawet powtórzenie El Clásico Iga Świątek gościła na El Clásico. Swoim wpisem zaskoczyła część kibiców Iga Świątek gościła na El Clásico. Swoim wpisem zaskoczyła część kibiców

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy