Trenerska ruletka w Polonii Warszawa

Trenerska ruletka w Polonii Warszawa fot. Transfery.info
Redakcja
Redakcja
Źródło: Transfery.info

Po wczorajszej porażce Polonii z Ruchem, prezes klubu z Warszawy zapowiedział, że wycofuje się z dalszego finansowania klubu z Konwiktorskiej.

Wydawało się, że Józef Wojciechowski uodpornił się już na porażki swojego zespołu. Tymczasem po kolejnej przegranej (z Ruchem w Warszawie) potwierdził, że ma dość futbolu.

Właściciel Polonii znany jest z częstych zmian trenerów. Za swojej 6-letniej kadencji zwolnił ich aż czternastu (w tym jednego dwukrotnie) oraz dwóch prowadziło drużynę w zaledwie jednym meczu. Swego czasu porównywany był do legendarnego prezesa Atletico Madryt, Jesusa Gila (26 szkoleniowców w ciągu 16 lat).

Przyjrzyjmy się tej swoistej ruletce, jaka miała miejsce w Polonii. Zobaczmy, dlaczego utracili pracę, a także jak potoczyły się dalsze losy trenerów. Od afer korupcyjnych i spraw w sądzie, poprzez trenowanie klubów z niższych lig, komentowania meczów piłkarskich, na bezrobociu skończywszy.

1. Jan Żurek (56 l.) od stycznia do kwietnia 2006 – wyleciał za brak awansu do Ekstraklasy - później komentator w tv, Śląsk Wrocław (I liga), GKS Katowice (I liga), obecnie Iskra Pszczyna (IV liga).

2. Andrzej Wiśniewski (56 l.) od kwietnia do sierpnia 2006 – zdenerwował właściciela słabymi wynikami zespołu - później Unia Janikowo (II liga), KSZO Ostrowiec (I liga), w 2011 r. zdyskwalifikowany za korupcję w Unii Janikowo.

3. Jerzy Engel junior (33 l.) od sierpnia do października 2006 – brak wyników, prezes stracił cierpliwość po zaledwie 2 miesiącach - później Radomiak (II liga), Ermis Aradippou (Cypr, asystent trenera), od 2011 koordynator szkolenia w APOEL-u. W 2008 r. zatrzymany przez CBA, oskarżony o korupcję, proces trwa.

4. Waldemar Fornalik (49 l.) od października 2006 do października 2007 – stracił pracę za brak awansu do Ekstraklasy - później Widzew Łódź (I liga), Ruch Chorzów (trzecie miejsce w 2009 roku, finał Pucharu Polski w 2012, walka o mistrzostwo Polski w sezonie 2011/12).

5. Dariusz Wdowczyk (50 l.) od października do marca 2008 – pracował niecałe pół roku z powodu zatrzymania przez CBA. Wkrótce PZPN zawiesił jego licencję trenerską, przez co nie mógł on wykonywać pracy trenera - później zdyskwalifikowany za korupcję. Pracował jako konsultant w Koronie Góra Kalwaria (do marca 2009 r.).

6. Tomasz Strejlau (40 l.) od marca do kwietnia 2008 – wyleciał po porażce w derbach Warszawy z Legią - później działalność menadżerska.

7. Jerzy Kowalik (51 l.) od kwietnia do lipca 2008 – dokończył sezon, po czym zastąpił go Jacek Zieliński - później Nida Pińczów (II liga), Kolejarz Stróże (I liga).

8. Jacek Zieliński (51 l.) od lipca 2008 do marca 2009 – wywalczył w grudniu 2008 tytuł Mistrza Jesieni, w marcu po kompromitującej porażce z ŁKS Łódź (1:3) został zdymisjonowany  - później Lech Poznań (mistrzostwo Polski w 2010 roku), powrót do Polonii z której został zwolniony przed miesiącem.

9. Bogusław Kaczmarek (62 l.) od marca do kwietnia 2009 – zwolniony po remisie z Lechią Gdańsk (1:1) - później powrót do Polonii w styczniu 2011 roku jako drugi trener, zwolniony w marcu tego samego roku.

10. Jacek Grembocki (47 l.) od kwietnia do sierpnia 2009 – po słabych wynikach zdegradowany do roli klubowego skauta  - później Bałtyk Gdynia (II liga), obecnie bezrobotny.

11. Dušan Radolský (62 l.) od sierpnia do listopada 2009 – umowa rozwiązana za porozumieniem stron, nieoficjalnie (a jakże by inaczej – brak wyników) - później Spartak Trnava (ekstraklasa słowacka), Termalika Bruk-Bet Nieciecza (I liga, walczy o awans do ekstraklasy).

12. José María Bakero Escudero (49 l.) od listopada 2009 do września 2010 – wyleciał po domowej porażce z Koroną Kielce (dostał odszkodowanie w wysokości 180 tysięcy euro) - później Lech Poznań (2011-2012), obecnie bezrobotny – starał się o angaż w Hajduku Split.

13. Paweł Janas (59 l.) od września do grudnia 2010 – brak wyników jako trener, został Dyrektorem Sportowym  - później GKS Bełchatów (początek obecnego sezonu), Lechia Gdańsk (od grudnia 2011 do dziś, walczy o utrzymanie).

14. Theo Bos (47 l.) od stycznia do marca 2011 – zwolniony po porażce z Zagłębiem Lubin (0:1) - później FC Dordrecht (2011-styczeń 2012), na zwolnieniu lekarskim z powodu zdiagnozowania raka.

15. ponownie Jacek Zieliński (51 l.) od marca 2011 do marca 2012 – zwolniony po porażce z Koroną w Kielcach (0:3). Obecnie bezrobotny.

16. Czesław Michniewicz (42 l.) od marca 2012 – nadal pracuje.


Dodatkowo w jednym meczu prowadzili zespół Michał Libich (34 l.) oraz Piotr Stokowiec (40 l.). Daje nam to w sumie 17 szkoleniowców.

Ciekawe, czy prezes dotrzyma słowa i odejdzie z Polonii. Może wcześniej zwolni Michniewicza i zatrudni jeszcze innego trenera?  W każdym razie w Polonii ruletka nadal trwa i zatacza kolejne koło.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] WAŻNE: Rekrutacja do Transfery.info. Szukamy redaktora/redaktorki newsów, redaktora/redaktorki działu Ekstra oraz specjalisty/specjalistki od social mediów WAŻNE: Rekrutacja do Transfery.info. Szukamy redaktora/redaktorki newsów, redaktora/redaktorki działu Ekstra oraz specjalisty/specjalistki od social mediów Szczegóły transferu następcy Vladana Kovačevicia. Raków Częstochowa ubił dobry interes Szczegóły transferu następcy Vladana Kovačevicia. Raków Częstochowa ubił dobry interes Prezes klubu Rafała Gikiewicza oszalał! Znokautował sędziego. Natychmiastowa reakcja związku [WIDEO] Prezes klubu Rafała Gikiewicza oszalał! Znokautował sędziego. Natychmiastowa reakcja związku [WIDEO] Raków Częstochowa interesował się i rozmawiał z ważną postacią z Jagiellonii Białystok [POTWIERDZONE] Raków Częstochowa interesował się i rozmawiał z ważną postacią z Jagiellonii Białystok [POTWIERDZONE] Stanowisko Werderu Brema w sprawie przyszłości Dawida Kownackiego Stanowisko Werderu Brema w sprawie przyszłości Dawida Kownackiego OFICJALNIE: Zaskakujący ruch na zapleczu Ekstraklasy. Trener zwolniony po poniesieniu... trzech porażek w 17 ligowych meczach OFICJALNIE: Zaskakujący ruch na zapleczu Ekstraklasy. Trener zwolniony po poniesieniu... trzech porażek w 17 ligowych meczach Raków Częstochowa potwierdził pierwszy zimowy transfer [OFICJALNIE] Raków Częstochowa potwierdził pierwszy zimowy transfer [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy