20 odmian piłki nożnej - od trawy, przez błoto, aż do... wody

20 odmian piłki nożnej - od trawy, przez błoto, aż do... wody fot. Shahjehan / Shutterstock.com
Redakcja
Redakcja
Źródło: Transfery.info

Piłka nożna posiada wiele odmian i powstają kolejne. Jedni tworzą nowe sporty z pasji, inni w poszukiwaniu zarobku.

Przygotowaliśmy zestawienie sportów podobnych do piłki nożnej. Jedne z nich mają dłuższą tradycję, a inne powstały kilka lat temu, ale już są uprawiane - na mniejszą lub większą skalę - na całym świecie.

1. Futsal

Futsal, czyli prawdopodobnie najpopularniejsza - poza klasyczną - odmiana w tym zestawieniu. Gra się 5 na 5 bez ograniczonych zmian. Połowa trwa 20 minut, a czas jest zatrzymywany, gdy piłka znajdzie się poza boiskiem. Halową odmianę piłki nożnej po raz pierwszy zaprezentowano w 1930 roku w Urugwaju, a od ponad 30 lat są organizowane w niej Mistrzostwa Świata. Prym w futsalu wiodą reprezentacje Brazylii, Hiszpanii, Rosji, Portugalii oraz Kazachstanu, która w większości składa się z naturalizowanych Brazylijczyków. W światowych rankingu Polacy zajmują trzydzieste miejsce.

2. Jorkyball

Jorkyball to połączenie squasha oraz futsalu. Czterech zawodników (po dwóch w drużynie) zamkniętych w klatce próbuje trafić do bramki o wymiarach metr na metr. Na całym świecie jest zarejestrowanych ponad 15 000 graczy. Dla najlepszych klubów są organizowane rozgrywki na wzór Ligi Mistrzów, a reprezentacje rywalizują w Mistrzostwach Świata.

3. Piłka rowerowa - Cycle Ball

Cycle Ball, czyli piłka rowerowa na hali, jest szczególnie popularna w Czechach oraz Niemczech. Uczesnicy na specjalnie przygotowanych rowerach mogą odbijać piłkę tylko kołami, a jedynie bramkarze mogą odbijać piłkę rękami. Jeżeli gracz dotknie stopami podłoża, musi za kare pojechać za swoją bramką.

4. Piłka błotna - Swamp Football

W piłce błotnej na boisku występuje po sześciu zawodników, a zmiany są nieograniczone. Mecz składa się z dwóch połów po 12 minut. Przy rzucie wolnym piłkę podrzuca się ręką, aby dało się czysto kopnąć. Dyscyplinę wynaleziono w 1998 roku, kiedy to fińscy biegacze trenowali w błocie. Co roku odbywają się Mistrzostwa Polski. Sześć lat temu Polska drużyna, DrTusz Białystok, wygrała Mistrzostwa Świata.

5. Futnet oraz footvolley

Siatkonoga to bardzo popularna gra wśród świata tradycyjnej piłki nożnej. Trenerzy bardzo często stosują ją jako formę luźnego treningu, poprawiającego technikę oraz szybkie podejmowanie decyzji. Futnet polega na graniu na twardym podłożu przez nisko zawieszonej siatkce, a Footvolley na graniu na piasku przez wysoko zawieszoną siatkę.

6. Siatkówka kopana - Sepak takraw

Siatkówka kopana to najefektowniejsza oraz najtrudniejsza odmiana piłki nożnej. Łączy akrobatykę z umiejętnościami piłkarskimi. Zawodnicy grają przez siatkę zawieszoną na wysokości 1,52 metra. Można grać 2vs2, 3vs3 oraz 4vs4. Dyscyplina jest popularna w Azji, a szczególne w Tajlandii, gdzie co roku organizuje się mistrzostwa o Puchar Królewski.

7. Piłka na rolkach - Roller Soccer

Gra w piłkę na rolkach została wynaleziona jeszcze pod koniec XIX wieku. Wszystko odbywa się w hali, a w jednym zespole występuje pięciu zawodników. Sport od lat jest zdominowany przez Francuzów, Brazylijczyków oraz Niemców.

8. Trójstronna piłka nożna

W trójstronnej piłce nożnej rywalizują trzy drużyny, a boisko jest sześciokątne. Zwycięża drużyna, która straci najmniej bramek. W 2017 roku polska Husaria podzieliła się tytułem mistrza świata z Niemieckim New Cros. Polacy nie wiedzieli, że w przypadku remisu wygrywa zespół, która strzeli najwięcej bramek, i Niemcy postanowili się podzielić się mistrzostwem.

9. Piłka plażowa - Beach Soccer

Piłka nożna plażowa jest niezwykle efektowna - pełna przewrotek oraz pięknych bramek. Na boisku znajduje się po pięciu zawodników, a zmiany można przeprowadzać bez ograniczeń. Gra się trzy tercje po 12 minut. Potęgami beach soccera jest: Brazylia, Portugalia, Hiszpania oraz Rosja. Sezon w Polsce trwa koło dwóch miesięcy i w tym czasie kluby sięgają po najlepszych zawodników na świecie.

10. Futbol Alpejski

Jako że w Alpach trudno o płaski teren, wymyślono piłkę nożną, która zakłada grę na bardzo stromych stokach w Austrii.

11. AMP futbol

AMP Futbol to rodzaj piłki rozgrywany przez graczy po amputacji kończyny dolnej, w przypadku graczy z pola lub kończyny górnej u bramkarzy. Zawodnicy poruszają się o kulach, które są traktowane jak przedłużenia rąk, przez co nie można nimi odbijać piłki. W 2017 roku Polacy zdobyli nieoficjalne mistrzostwo Europy.

12. Footgolf

Footgolf przejął zasady po golfie, jednak zamiast kijem uderzamy nogą, a zamiast piłeczki golfowej mamy normalną piłkę. W Polsce znajdziemy kilka boisk do Footgolfa, który został wymyślony niecałe 15 lat temu.

13. Bossaball

Jedna z najbardziej szalonych form. Jest połączeniem siatkówki, skakania na trampolinie oraz piłki nożnej. Sport został wymyślony w Hiszpanii przez Belga. Od 2008 roku nieregularnie są organizowane mistrzostwa Europy oraz Świata, które dotychczas wygrywali Holendrzy kub Belgowie.

14. Bubblesoccer

Bubblesoccer to forma rozrywki, którą coraz częściej możemy spotkać również w Polsce. Zawodnicy zakładają na siebie dużą przezroczystą piłkę, próbując strzelać bramki, jak w tradycyjnej piłce nożnej.

15. Blindfootball

Odmiana piłki dla ludzi niewidomych i słabowidzących. Gracze mają na oczach opaski. Na boisku jest bardzo cicho, a piłka wydaje dźwięki przez co uczestnicy umieją ją zlokwalizować. Brazylia, Hiszpania oraz Argentyna to najlepsze drużyny na świecie.

16. Freestyle football

Bardzo efektowny sport, polegający na wykonywaniu sztuczek piłkarskich. Freestyle football to pojęcie ogólne. Istnieje wiele odmian tej dyscypliny, m. in. żonglerka w powietrzu, wykonywanie trików na ziemi, 1vs1. Mówi się, że to Diego Maradona i jego słynna rozgrzewka z „Life is Life” w tle, była inspiracją do freestyle’u.

17. Indoor Soccer

Gra bardzo podobna do futsalu. Główną różnicą jest brak autów czy rzutów rożnych. Zamiast linii bocznych są bandy, od których odbija się piłka. Każda drużyna wystawia od 5 do 7 zawodników, w zależności od rozgrywek.

18. Teqball

Teqball jest bardzo popularny wśród profesjonalnych drużyn piłkarskich, mając podobne zastosowanie co piłka nożna. Sport jest zbliżony do ping-ponga. Zawodnicy przebijają piłkę na drugą stronę specjalnie zakrzywionego stołu bez użycia rąk.

19. Piłka podwodna

W piłce podwodnej zawodnicy wyposażeni w butle tlenowe grają pod wodą, jednak to raczej forma zabawy, a zdecydowanie nie jest to zbyt widowiskowe z perspektywy oglądającego przekazy wideo.

20. Piłka nożna (wersja klasyczna na trawie)

Komentarz niepotrzebny.

KACPER SASIAK

Więcej na temat: Piłka nożna futsal

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Real Madryt: Luka Modrić z nową umową [POTWIERDZONE] Real Madryt: Luka Modrić z nową umową [POTWIERDZONE] Paratici do przeciwników Superligi: Ja nie wdawałbym się w dywagacje z lekarzem na temat medycyny Paratici do przeciwników Superligi: Ja nie wdawałbym się w dywagacje z lekarzem na temat medycyny Piqué u Valdano. „Naprawdę chcemy, żeby mniejsze kluby zniknęły?” Piqué u Valdano. „Naprawdę chcemy, żeby mniejsze kluby zniknęły?” Wieczysta Kraków gra dalej w Pucharze Polski. Coraz bliżej szczebla centralnego Wieczysta Kraków gra dalej w Pucharze Polski. Coraz bliżej szczebla centralnego Manchester United: Joel Glazer napisał list do kibiców „Czerwonych Diabłów” Manchester United: Joel Glazer napisał list do kibiców „Czerwonych Diabłów” EURO 2020: UEFA wyznaczyła sędziów głównych [OFICJALNIE] EURO 2020: UEFA wyznaczyła sędziów głównych [OFICJALNIE] Tomasz Hajto gotów pomóc swojemu byłemu klubowi Tomasz Hajto gotów pomóc swojemu byłemu klubowi Liga Mistrzów zmienia format. Na co zwrócić uwagę? Liga Mistrzów zmienia format. Na co zwrócić uwagę?

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy