21 najciekawszych transakcji Transfer Deadline Day

2021-02-02 21:23:50; Aktualizacja: 3 lata temu
21 najciekawszych transakcji Transfer Deadline Day Fot. Red Bull Salzburg
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info

Ostatni dzień zimowego okna transferowego w czołowych europejskich ligach nie przyniósł nam zbyt wielu emocji. Mimo to byliśmy świadkami całkiem przyzwoitej liczby interesujących transakcji. Spośród nich postanowiliśmy wyróżnić 21 najciekawszych.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje duże piętno na finiszu letniego okna transferowego i nie inaczej było w jego zimowej odsłonie, w której to na palcach obu dłoni możemy policzyć dokonane gotówkowe transakcje opiewające na sumę przynajmniej miliona euro.

Spośród nich nie wszystkie należały nawet do tych interesujących i wartych szczególnego wyróżnienia. Na szczęście na rynku pojawiło się sporo ciekawych wypożyczeń z zawartymi opcjami lub przymusami definitywnego wykupu, dlatego finalnie udało nam się uzbierać całkiem pokaźną liczbę transakcji, o których wypada przypomnieć.

Paulinho z SC Braga do Sportingu (16 milionów euro)

Nasze zestawienie musimy otworzyć naturalnie największą potwierdzoną operacją w Transfer Deadline Day. Ta miała miejsce w Portugalii, gdzie Sporting powtórzył wyczyn Benfiki i wyrównał wewnętrzny transferowy rekord ligi za sprawą pozyskania Paulinho za 16 milionów euro. Środkowy napastnik należał do wyróżniających się zawodników w szeregach SC Braga i teraz ma pomóc drużynie z Lizbony powalczyć o zdobycie upragnionego mistrzostwa kraju, na które „Lwy” czekają od sezonu 2001/2002. Sporting znajduje się na razie na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu, ponieważ jest niepokonany w lidze i ma cztery punkty przewagi nad FC Porto po szesnastu rozegranych meczach.

Kamil Piątkowski z Rakowa Częstochowa do Red Bulla Salzburg (6 milionów euro)

Przez pewien czas mieliśmy nadzieję, że bohaterem najdroższego poniedziałkowego gotówkowego transferu zostanie Kamil Piątkowski. Ostatecznie przebił go wspomniany Paulinho, ale i tak mamy się czym pochwalić, ponieważ 20-letni zawodnik podpisał kontrakt z Red Bullem Salzburg, który słynie z promowania oraz sprzedawania za duże sumy utalentowanych piłkarzy. A do takich zalicza się młody obrońca Rakowa Częstochowa. Będzie on musiał jednak poczekać na debiut w nowych barwach, ponieważ na zasadzie wypożyczenia ma dograć obecny sezon w Polsce.

Ozan Kabak z Schalke 04 Gelsenkirchen do Liverpoolu (wypożyczenie za 1,1 miliona euro)

Kontuzje odniesione przez Virgila van Dijka i Joe Gomeza nie skłaniały przedstawicieli „The Reds” do sprowadzenia nowego obrońcy w ich miejsce. Ten stan rzeczy uległ zmianie po wypadnięciu z kadry Joëla Matipa. Wówczas mistrz Anglii rozglądał się gorączkowo po rynku w ostatnich dniach zimowego okna transferowego i tuż przed jego zamknięciem zdołał wypożyczyć Ozana Kabaka. Reprezentant Turcji cieszył się nie tak dawno sporym zainteresowaniem, ale w tym sezonie prezentował się do tej pory poniżej oczekiwań. Być może ta sytuacja ulegnie zmianie w Liverpoolu.

Moisés Caicedo z Independiente del Valle do Brighton (5 milionów euro)

Obiecujący pomocnik znajdował się przez pewien czas na celowniku Manchesteru United i wiele na to wskazywało, że trafi on w połowie obecnego sezonu właśnie do „Czerwonych Diabłów”. Te postanowiły jednak dość niespodziewanie wycofać się z przejścia do finalnego etapu dopinania transakcji. Z tego faktu postanowiły skorzystać inne ekipy występujące w Premier League. Spośród nich największą determinacją wykazało się Brighton, gdzie Ekwadorczykowi przyjdzie walczyć o miejsce w składzie między innymi z Jakubem Moderem.

Sami Khedira z Juventusu do Herthy (wolny transfer)

33-letni zawodnik zakończył swoją zagraniczną przygodę z futbolem i po raz pierwszy od 2010 roku znów będziemy mogli zobaczyć go na boiskach Bundesligi. Doświadczony pomocnik był w ostatnich miesiącach odstawiony na boczny tor w Juventusie i miał dzięki temu sporo czasu na wybranie najlepszej dla siebie oferty pod względem finansowym oraz sportowym.

Takumi Minamino z Liverpoolu do Southampton (wypożyczenie)

Reprezentant Japonii nie pełnił w trwających rozgrywkach na tyle znaczącej roli, aby pozwolić sobie na dalsza grę w „The Reds”, dlatego skorzystał z nadarzającej się okazji i będzie do końca sezonu występował w zespole „Świętych”. Wszechstronny ofensywny zawodnik nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem sobie miejsca w składzie Southampton.

Jean-Clair Todibo z Barcelony do OGC Nice (wypożyczenie)

Środkowy obrońca uchodził nie tak dawno za wielce obiecującego piłkarza i przed przeprowadzką do „Dumy Katalonii” w styczniu 2019 roku mógł pochwalić się rozegraniem 10 meczów na seniorskim poziomie. Od tego momentu 21-letni zawodnik dołożył do swojego dorobku kolejne 17 spotkań i zaliczył kompletnie nieudany pobyt na zasadzie wypożyczenia w Benfice w pierwszej części obecnego sezonu.

Wiktor Kowałenko z Szachtara Donieck do Atalanty Bergamo (0,7 miliona euro)

Atalanta po przedwczesnym zakończeniu współpracy z Papu Gómezem musiała rozejrzeć się na rynku za wartościowym graczem, który mógłby wypełnić lukę w drużynie prowadzonej przez Gian Piero Gasperiniego. Jej wybór padł na obserwowanego od pewnego czasu Kowałenkę. Ukrainiec był przymierzany do zasilenie szeregów włoskiego klubu latem na zasadzie wolnego transferu, ale w zaistniałej sytuacji ekipa z Bergamo wyłożyła na niego niewielką sumę pieniędzy, aby zapewnić sobie możliwość korzystania z jego usług już teraz.

Shkodran Mustafi z Arsenalu do Schalke 04 (wolny transfer)

Schalke 04 otrzymało bardzo kuszącą ofertę ze strony Liverpoolu za Ozana Kabaka. Klub z Gelsenkirchen postanowił ją zaakceptować, ale finalizację całej operacji uzależnił od znalezienia następcy reprezentanta Turcji. Przedstawiciele niemieckiego zespołu nie mieli na to zbyt wiele czasu i dlatego zdecydowali się awaryjnie sięgnąć po Mustafiego, który od pewnego czasu był wypychany z Arsenalu, bo nie widniał w planach Mikela Artety. Dla środkowego obrońcy pojawienie się w rodzimym kraju oznacza, że po raz pierwszy uda mu się w nim zagrać na poziomie Bundesligi.

Ashley Maitland-Niles z Arsenalu do WBA (wypożyczenie)

Boczny pomocnik nie był zadowolony rolą pełnioną w szeregach „Kanonierów” i dlatego już latem starał się opuścić zespół na zasadzie wypożyczenia. Wtedy mu się to nie udało, ale zimą podjął kolejną próbę, która zakończyła się sukcesem. 23-latek nie narzekał na brak zainteresowania, ale finalnie postanowił spróbować pomóc WBA utrzymać się w Premier League.

Bryan Reynolds z FC Dallas do Romy (wypożyczenie za 0,1 miliona euro)

Utalentowany defensor znajdował się nie tak dawno jedną nogą w Juventusie, a właściwie w Benevento, które miało go pozyskać i po sezonie natychmiast odsprzedać „Starej Damie”. Finalnie cała ta operacja legła w gruzach po tym, jak AS Roma zdecydowała się wyrównać ofertę wspomnianych klubów, co wystarczyło do tego, aby FC Dallas wytransferowało swoją młodą gwiazdę do ekipy z Rzymu należącej do amerykańskiego biznesmena - Dan Friedkina.

Joshua Zirkzee z Bayernu Monachium do Parmy (wypożyczenie)

Holenderski napastnik po utracie statusu zmiennika Roberta Lewandowskiego zaczął rozglądać się za nową drużyną, w której mógłby dużo częściej pojawiać się na boisku. Z zaistniałego faktu najmocniej chcieli skorzystać przedstawiciele Evertonu oraz Parmy. Z tej walki o względy 19-latka zwycięsko wyszli ci drudzy, którzy będą mogli pozyskać Zirkzee'ego na stałe.

Ben Davies z Preston North End do Liverpoolu (0,57 miliona euro)

Liverpool przed pozyskaniem Ozana Kabaka zagwarantował sobie także prawo do korzystania z usług innego obrońcy w osobie Bena Daviesa. Anglik zbierał dobre recenzje za swoje występy na zapleczu Premier League i z pewnością będzie stanowił dla Jürgena Kloppa wartościową opcję na dalszą część sezonu przy zestawieniu linii defensywnej „The Reds”.

Oussama Idrissi z Sevilli do Ajaksu Amsterdam (wypożyczenie)

Marokańczyk należał nie tak dawno do grona wyróżniających się piłkarzy na poziomie Eredivisie. Z tego też powodów latem sięgnęła po niego Sevilla, gdzie ofensywny zawodnik nie prezentował się do tej pory najlepiej, dlatego postanowił skorzystać z możliwości na razie tymczasowego powrotu do Holandii.

Kacper Urbański z Lechii Gdańsk do Bologna FC (wypożyczenie)

Zaledwie 16-letni pomocnik uznał, że już teraz nadszedł odpowiedni czas na to, aby opuścił rodzimą Ekstraklasę i rozpoczął swoją zagraniczną przygodę. Na swoje nowe miejsce pracy wybrał Bologna FC, gdzie uda się wraz z rodzicami, co pokazuje, że władze zespołu mają wobec niego bardzo ambitne plany i chcą w jak najlepszy możliwy sposób ułatwić mu adaptację w nowym otoczeniu.

Jesé w UD Las Palmas (wolny transfer)

Doświadczony skrzydłowy nie narzekał na brak zainteresowania po rozstaniu z Paris Saint-Germain. Nadsyłane mu oferty ze strony dobrych zespołów występujących w najwyższych klasach nie były dla niego jednak wystarczająco kuszące, dlatego Hiszpan postanowił ostatecznie wrócić do rodzinnego miasta, aby pomóc UD Las Palmas wywalczyć awans do LaLigi.

Anthony Modeste z 1. FC Köln do St.Étienne (wypożyczenie)

Drużyna z Francji poszukiwała w ostatnich tygodniach środkowego napastnika i miała ku temu wytypowanych kilku konkretnych zawodników. Żadnego z nich nie udało się jej pozyskać, dlatego rzutem na taśmę postanowiła wypożyczyć doświadczonego Modeste'a, który nie odgrywał istotnej roli w Köln w tym sezonie.

Jayden Braaf z Manchesteru City (U-23) do Udinese (wypożyczenie)

Utalentowany skrzydłowy odrzucił możliwość nawiązania dłuższej współpracy z Manchesterem City i bardzo szybko z tego faktu postanowiła skorzystać pokaźna grupa zespołów na czele z Borussią Dortmund. Ekipa z Niemiec była jednak zainteresowana ewentualnym pozyskaniem Holendra dopiero latem, co z kolei ułatwiło prowadzenie rozmów z „The Citizens” innym klubom. Spośród nich najkonkretniejsze okazało się Udinese, gdzie Braaf nie powinien mieć problemów z regularną grą.

Miroslav Stoch w Zagłębiu Lubin (wolny transfer)

Okno transferowe w Polsce jest jeszcze otwarte, ale mimo to nasz kraj zaznaczył swoją obecność w szeroko komentowanym Transfer Deadline Day za sprawą pozyskania doświadczonego reprezentanta Słowacji. 31-latek zaliczył w trakcie swojej kariery pobyt w wielu mocnych drużynach jak Chelsea, Fenerbahçe, PAOK czy Slavia Praga i teraz powinien stanowić wartość dodatnią w Ekstraklasie.

Brian Rodríguez z Los Angeles FC do Almerii (wypożyczenie)

Reprezentant Urugwaju odrzucił kategorycznie możliwość powrotu do Stanu Zjednoczonych i zażądał od władz Los Angeles FC umożliwienie mu kontynuowania kariery w jednym z europejskich zespołów. W zaistniałej sytuacji można było przypuszczać, że wartościowy skrzydłowy trafi do całkiem mocnego klubu na Starym Kontynencie. Żaden z takich się po niego nie zgłosił, dlatego 20-latek wylądował ostatecznie na zapleczu LaLigi. Jeżeli sobie w niej poradzi, to powinien bardzo szybko zawitać do dużo silniejszej drużyny.

Joshua King z Bournemouth do Evertonu (wolny transfer)

Klub z niebieskiej części Liverpoolu szukał solidnego napastnika mogącego odciążyć od czasu do czasu Dominica Calverta-Lewina. Bardzo długo zespół z Premier League walczył o sprowadzenie Zirkzee'ego z Bayernu Monachium. Ten ostatecznie wybrał ofertę Parmy, dlatego Everton w ostatnim dniu zimowego okna zdążył dopiąć wszystkie formalności związane z nawiązaniem współpracy z Kingiem, który w obecnych rozgrywkach nie zachwycał niczym szczególnym w Championship.