„Gdzie obejrzę...?” - przyglądamy się, jakie rozgrywki będą mogli śledzić polscy kibice

2021-05-14 17:37:35; Aktualizacja: 3 lata temu
„Gdzie obejrzę...?” - przyglądamy się, jakie rozgrywki będą mogli śledzić polscy kibice Fot. Shutterstock
Rafał Bajer
Rafał Bajer Źródło: Transfery.info

Sezon 2020/2021 powoli dobiega końca, nadszedł zatem czas, by zastanowić się, co i gdzie będziemy mogli w ogóle oglądać.

Prawa telewizyjne to temat, który dotyczy niemal każdego kibica. Chcąc oglądać legalnie mecze piłkarskie, nieraz musimy stanąć przed trudnymi decyzjami przy wyborze operatora telewizyjnego, często kalkulując, co bardziej się „opłaca”. Sytuacja na rynku regularnie się zmienia w ramach rozpisywania kolejnych przetargów, dlatego przyglądamy się, co i gdzie najlepiej oglądać.

Viaplay

Na początek zobaczmy, co u nowego gracza na rynku. Skandynawowie zaproponowali polskim kibicom nieco inną formę obserwowania piłkarskiego widowiska, bowiem skoncentrowali swoje siły na streamingu internetowym. W pakiecie z licznymi filmami będziemy mogli wykupić również dostęp do wielu wydarzeń piłkarskich, a forma streamów umożliwi łatwiejszą selekcję tego, co naprawdę nas interesuje.

Jednym z pierwszych ruchów przy okazji ekspansji na Polskę było dla NENT wykupienie praw do transmitowania meczów Bundesligi. Właściciele praktycznie od razu poszli przy tym za ciosem i wydłużyli swój związek z ligą niemiecką aż do sezonu 2028/2029, co, patrząc na czas trwania takich umów, jest bardzo długim okresem. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że w Viaplay będziemy mogli obejrzeć wiele spotkań Ligi Europy oraz Ligi Konferencji. Te prawa będą obowiązywać do końca kampanii 2023/2024.

Nie zabraknie też ciekawych transmisji dla nieco bardziej wybrednych kibiców - na platformie znajdą się mecze kwalifikacji do mundialu 2022 w strefie afrykańskiej. Dużą ciekawostką, jak na polski rynek, będzie możliwość oglądania klubowej piłki kobiecej. Przez trzy najbliższe sezony Viaplay będzie pokazywać wybrane mecze angielskiej Superligi, włoskiej Serie A oraz hiszpańskiej Liga Iberdrola

***

Polsat

Polsat stracił co prawda prawa do transmitowania Ligi Europy, zachował jednak jedne z najbardziej pożądanych praw - Ligę Mistrzów. Prawa te zostały przedłużone na najbliższe trzy lata. Ponadto na kanałach tej stacji będziemy oglądać Superpuchar UEFA oraz Młodzieżową Ligę Mistrzów. 

Polscy kibice będą mogli tutaj śledzić również krajowe podwórko. Do końca sezonu 2023/2024 obowiązywać będą prawa do transmisji Pucharu Polski, I Ligi oraz Superpucharu Polski. Jeśli zaś chodzi o zagraniczną piłkę, wymienić należy holenderską Eredivisie, ligę czeską, szkocką Premiership, amerykańską Major League Soccer, chińską Chinese Super League oraz Puchar Francji.

Na poziomie reprezentacyjnym, gwoździem programu będą europejskie eliminacje do Mistrzostw Świata 2022

***

Canal+

Fani Premier League jeszcze przez jakiś czas mogą spać spokojnie, ponieważ liga angielska pozostanie w dotychczasowej stacji przynajmniej do końca przyszłego sezonu. „Bitwa o Anglię” zatem jeszcze przed nami. Do połowy 2023 roku w Canal+ będziemy mogli oglądać również naszą rodzimą Ekstraklasę. Do końca kampanii 2025/2026 w tej stacji zobaczymy pięć spotkań w kolejce hiszpańskiej LaLiga, a stacja ma prawa również do pokazywania El Clásico (efekt współpracy z Eleven Sports w tym zakresie). I choć odchodzi Bundesliga, niedawno stacja zapewniła sobie prawa do transmisji z francuskiej Ligue 1 do sezonu 2023/2024 włącznie.

***

Eleven Sports

Eleven ucierpiało nieco w porównaniu ze swoim pewnym wejściem na polski rynek, ale nadal będzie co oglądać na jej czterech kanałach. Stacja ma zapewnione transmisje z LaLiga na takiej samej zasadzie, co wspomniany wyżej Canal+. Do tego dochodzi Superpuchar Hiszpanii. Ponadto, Eleven oraz C+ współpracują również w zakresie Ligue 1, zatem fani francuskiej piłki mogą śmiało szukać ulubionych drużyn również tutaj. Dużą ciekawostką na polskim rynku jest długo nieobecna portugalska Liga NOS, do której prawa obowiązują do sezonu 2022/2023. Jeszcze przez sezon obowiązywać będą prawa do Pucharu Ligi Angielskiej oraz niższych lig angielskich, w tym Championship

Dużą niewiadomą pozostaje Serie A. Prawa do tej ligi obowiązują do końca obecnego sezonu i wciąż nie rozstrzygnięto jeszcze kolejnego przetargu. Eleven z pewnością powalczy o przedłużenie współpracy z jedną ze swoich flagowych lig, ale na oficjalne potwierdzenie musimy jeszcze poczekać. 

***

TVP Sport

Na koniec prawa telewizji publicznej, gdzie kibice będą mogli oglądać transmisje za darmo, choćby na stronie internetowej. Najlepiej zacząć od tego, na co czekamy już od roku, czyli Mistrzostw Europy 2020, które ze względu na pandemię COVID-19 zostały przesunięte na ten rok. Warto tutaj zauważyć, że nie tylko będziemy mogli tu obejrzeć wszystkie mecze turnieju. Wybredni kibice będą mieli do wyboru nawet ścieżkę dźwiękową i w razie potrzeby wybrać... angielski komentarz. 

Jeśli już o reprezentacjach mowa, to tutaj będziemy mogli oglądać mecze kadry Polski mężczyzn, kobiet oraz młodzieżowej. Nie zabraknie Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy w niższych kategoriach wiekowych, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Do 2027 roku obecna tu będzie również Liga Narodów

TVP wybiegło mocno w przyszłość, wygrywając przetargi na transmitowanie Mistrzostw Świata 2022 i 2026 oraz Mistrzostw Europy 2024 i 2028. W międzyczasie pokazywane będą mecze kwalifikacji do tych turniejów - wszystkie spotkania reprezentacji Polski oraz wybrany mecz innych drużyn w kolejce. W przypadku mundialu 2022, kibice będą mogli obejrzeć szerszą gamę meczów kwalifikacyjnych w Europie oraz Ameryce Południowej

Nie zabraknie też piłki klubowej. Jeszcze przez dwa sezony TVP ma prawo do pokazania wybranego meczu polskiej Ekstraklasy w każdej kolejce. Podobnie w przypadku kobiecej Ekstraligi. Jeszcze przez jeden sezon publiczny nadawca będzie pokazywał wybrane mecze II Ligi oraz Copa del Rey. Co środę kibice będą mogli obejrzeć również jeden mecz Ligi Mistrzów.

***

SPRAWDŹ TEŻ: Kibicowski dramat, czyli ile zapłacimy za oglądanie rozgrywek piłkarskich w sezonie 2021/2022