Początek rozgrywek ligowych w Polsce. Jakie zmiany w przepisach piłkarskich obowiązują od nowego sezonu?

Początek rozgrywek ligowych w Polsce. Jakie zmiany w przepisach piłkarskich obowiązują od nowego sezonu? fot. katatonia82 / Shutterstock.com
Redakcja
Redakcja
Źródło: Transfery.info

W ten weekend startują w Polsce, tym razem symultanicznie, rozgrywki piłkarskie na szczeblu centralnym. Jakie zmiany przepisów przygotował PZPN na nowy sezon? Przeanalizujemy to w dzisiejszym artykule.

ZMIANY DOTYCZĄCE MŁODZIEŻOWCÓW

Zdecydowanie najwięcej zamieszania wiązało się z przepisem o młodzieżowcu w Ekstraklasie. Przypomnijmy, że dotychczas kluby Ekstraklasy były zobowiązane w każdym meczu wystawiać przynajmniej jednego zawodnika młodzieżowego przez cały czas gry, z małym wyjątkiem w postaci kontuzji bramkarza (możliwość wymiany na zawodnika „seniora”) lub wykluczenia młodzieżowca (można było kontynuować grę w „10” bez młodzieżowca). Sankcje za brak zawodnika młodzieżowego były bardzo dotkliwe, bowiem jego niewystawienie skutkowało walkowerem dla przeciwnika.

Jak wiadomo, przepis ten był przedmiotem dużej krytyki ze strony klubów ekstraklasy, podnoszono wiele argumentów, między innymi brak elastyczności w zakresie zmian wobec koniecznej wymiany młodzieżowca na młodzieżowca, co powodowało, że duża część reakcji na wydarzenia na boisku wymagała użycia dwóch zmian.

Dyskusje trwały bardzo długo, wreszcie na cztery dni przed startem rozgrywek Ekstraklasy PZPN podał nowe zasady występów młodzieżowców w Ekstraklasie. Zmiany idą bardzo daleko.

Kluby Ekstraklasy nie będą już zobowiązane do gry młodzieżowcem. Zobowiązano je jednak do wystawienia takich zawodników przez minimum 3000 minut w sezonie, co jest wartością jedynie nieco mniejsza niż suma minut w 34-meczowym sezonie (3060 minut). Liczyć będą się wyłącznie minuty w podstawowym czasie gry, nie ma natomiast przeszkód, aby minuty zbierało kilku młodzieżowców na boisku równocześnie.

W celu jednak ograniczenia możliwości nadużyć np. w postaci wystawienia 11 młodzieżowców w meczu o „pietruszkę” wprowadzono limit 270 minut zaliczanych do klasyfikacji, jakie można uzyskać w jednym meczu. Definicja młodzieżowca w Ekstraklasie pozostaje taka sama – zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego, kończy 22. rok życia lub zawodnik młodszy. W bieżącym sezonie będą to zatem gracze z rocznika 2001 lub młodsi.

Jakie pojawią się konsekwencje niewystawienie młodzieżowca? Zupełnie inne niż dotychczas. Kto bowiem nie wykona limitu minut, musi uiścić na rzecz PZPN-u opłatę której wysokość zależy od przedziału wyrobionych przez młodzieżowców minut.

W przypadku uzyskania do 999 minut klub zapłaci związkowi 3 000 000 złotych, pomiędzy 1000 a 1999 minut będzie to 2 000 000 złotych, w przedziale 2000 do 2499 minut należy uiścić 1 000 000 złotych, a jeżeli zabraknie do limitu nie więcej niż 500 minut, na konto PZPN-u będzie trzeba zapłacić 500 000 złotych. Nad wyegzekwowaniem tych opłat czuwają organy PZPN-u – Komisja Dyscyplinarna oraz Komisja ds. Licencji Klubowych.

Przepis o młodzieżowcu pozostaje natomiast w niezmienionej formie w pozostałych rozgrywkach pod auspicjami PZPN-u. W pierwszej lidze będzie konieczność wystawiania przez cały czas gry minimum jednego zawodnika z rocznika 2002 lub młodszego, a w II i III lidze piłkarzy takich będzie musiało być dwóch. Z kolei w Pucharze Polski limit także wynosi dwóch graczy, jednak będą oni mogli być starsi – zaliczono do tego grona także rocznik 2001.

ZMIANY DOTYCZĄCE KARTEK DLA CZŁONKÓW SZTABÓW

Od 1 lipca 2022 roku obowiązują także nowe reguły dotyczące napomnień i wykluczeń osób znajdujących się na ławkach rezerwowych. Dotychczas istniała możliwość usunięcia osoby uprawnionej do przebywania na ławce rezerwowych wskutek otrzymania dwóch żółtych kartek lub kartki czerwonej. Teraz dodatkowo uszczelniono przepisy wprowadzając dodatkowe konsekwencje „kolekcjonowania” napomnień. I tak, analogicznie jak w przypadku zawodników ukaranych w trakcie gry w meczach ligowych po czterech upomnieniach osoba z ławki odpocznie jedno spotkanie. Ta sama konsekwencja nastąpi po ósmej kartce, z kolei po dwunastym i każdym co czwartym napomnieniu dyskwalifikacja przybierze rozmiar dwóch meczów. Co ważne, jednak wprost wskazano, że dla członków sztabów na ławkach nie będzie opłat za kartki. Z kolei w przypadku grającego trenera jego ewidencja kartek będzie prowadzona oddzielnie.

Powyższe reguły będą także miały zastosowanie w rozgrywkach pucharowych. Tutaj tak samo jak przy zawodnikach z przewinieniami w trakcie gdy po dwóch „zółtkach” dyskwalifikacja wyniesie jeden mecz, po czwartym i przy każdym co drugim napomnieniu trzeba będzie odpocząć dwa mecze. Warto pamiętać, że dyskwalifikacja dla członków sztabów oznacza zakaz przebywania w strefie technicznej, najbliższym otoczeniu pola gry i w szatni.

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW

Związek wprowadził także zmiany dotyczące najwyższej klasy rozgrywkowej juniorów starszych. Następuje powrót tutaj do kategorii wiekowej U-19 a zatem w zawodach będą mogli uczestniczyć zawodnicy, którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie rozgrywek, kończą 19. rok życia lub młodsi. W bieżącym sezonie zatem w CLJ mogą grać zawodnicy z rocznika 2004 lub młodsi. Powyższa zmiana przede wszystkim wynika z korelacji z edukacją w szkole średniej, która w przypadku liceum kończy się maturą w wieku rocznikowych 19 lat.

Nastąpi zatem interesująca sytuacja do rozgrywek mogą przystąpić drużyny w podobnych składach, jak rok temu, gdy limitem wiekowym było 18 lat.

DRUŻYNY REZERW

Pewne techniczne zmiany przewidziano także w przepisach dotyczących drużyny rezerw. Dotychczas zawodnicy kończący w roku zakończenia sezonu 23 lat i starsi tracili prawo do gry w drugim zespole w danej rundzie w razie zanotowania w tejże rundzie pięciu meczów w „jedynce”. Teraz związek uściślił, że limitem tym będzie 450 minut gry, niezależnie od liczby występów w pierwszej drużynie.

To z pewnością dobra zmiana dla zawodników wchodzących na końcówki, potrzebujących regularnej gry. Powyższe ograniczenie w obecnym sezonie dotyczy zawodników z rocznika 2000 i starszych.

Nowy sezon to nie tylko nowe nadzieje kibiców, zawodników i działaczy. To także nowe przepisy piłkarskie, które warto znać, aby lepiej rozumieć grę.

MATEUSZ STANKIEWICZ, radca prawny
www.stankiewicz-kancelaria.pl
Twitter: @Mat_Stankiewicz

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Tyle zarabia Sonny Kittel w Rakowie Częstochowa. NIEZŁA SUMKA! Tyle zarabia Sonny Kittel w Rakowie Częstochowa. NIEZŁA SUMKA! Michał Probierz z sensacyjnym powołaniem z Ekstraklasy? „Nie zdziwiłbym się” Michał Probierz z sensacyjnym powołaniem z Ekstraklasy? „Nie zdziwiłbym się” FC Barcelona: Duet Joãów wyceniony. Trzeba sięgnąć głęboko do kieszeni FC Barcelona: Duet Joãów wyceniony. Trzeba sięgnąć głęboko do kieszeni Julian Nagelsmann wraca na ławkę trenerską Julian Nagelsmann wraca na ławkę trenerską Lechia Gdańsk mogła stracić trenera na rzecz... Arki Gdynia Lechia Gdańsk mogła stracić trenera na rzecz... Arki Gdynia Ranking UEFA: Polska umacnia swoją pozycję. Realizacja głównego celu coraz bliżej Ranking UEFA: Polska umacnia swoją pozycję. Realizacja głównego celu coraz bliżej Selekcjoner juniorskiej reprezentacji Polski zbulwersowany. „Kompletne kłamstwo” Selekcjoner juniorskiej reprezentacji Polski zbulwersowany. „Kompletne kłamstwo” EA Sports FC 24: Najlepsi piłkarze U-21. Trzech muszkieterów EA Sports FC 24: Najlepsi piłkarze U-21. Trzech muszkieterów

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy