To mogliście przegapić w Transfer Deadline Day. 51 najciekawszych transakcji

2023-02-01 21:29:19; Aktualizacja: 1 rok temu
To mogliście przegapić w Transfer Deadline Day. 51 najciekawszych transakcji Fot. Oleh Dubyna / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info

Za nami zimowy Transfer Deadline Day. Z tej okazji śpieszymy z małym przypomnieniem wydarzeń mających miejsce w dniu 31 stycznia 2023 roku.

Ostatni dzień stycznia rozpoczął się zaskakująco spokojnie w porównaniu do poprzednich tego typu wydarzeń. Z tego powodu spodziewaliśmy się nastania transferowej ofensywy w godzinach popołudniowych oraz wieczornych.

Ta się pojawiła i... nie opiewała niestety w duże czy zaskakujące operacje, co dobitnie pokazuje liczba transakcji opiewających na przynajmniej dziesięć milionów euro, których zanotowaliśmy zaledwie dziewięć.

Tym samym znaczącą część transferów na zamknięcie zimowego okna stanowiły te przeprowadzone za skromne sumy lub w ramach wypożyczeń z zawartymi opcjami lub przymusami wykupu.

Dlatego też śpieszymy z przypomnieniem tych najciekawszych operacji, które mogły umknąć waszej uwadze.

***

DZIEWIĘĆ największych transakcji potwierdzonych w Transfer Deadline Day

***

Na początek na tapet weźmiemy transfery gotówkowe. Spośród nich najbliżej osiągnięcia granicy dziesięciu milionów euro była przeprowadzka Sašy Lukicia z Torino do Fulham, która zamknęła się na sumie 9,1 miliona euro.

Niewiele mniej na definitywny wykup Antonína Baráka z Hellasu Verona przeznaczyła Fiorentina po tym, jak czeski pomocnik spełnił wymogi zmieniające opcję wykupu w przymus. 28-letni zawodnik dołączył na stałe do „Violi” za 8,5 miliona euro.

W Transfer Deadline Day ujrzeliśmy jeszcze tylko trzy transakcje opiewające na przynajmniej pięć milionów euro.

Pierwszą z nich zrealizował Sporting, wykładając 7,5 miliona euro kwoty podstawowej na Ousmane'a Diomande'a z FC Midtjylland. Iworyjczyk nie doczekał się debiutu w seniorskiej drużynie z Danii, więc ta może czuć się usatysfakcjonowana z zainkasowanej sumy z tytułu zakończenia współpracy z środkowym obrońcą, który po aktywacji bonusów może stać się nawet najdroższym graczem w historii „Wilków”.

Z kolei druga była autorstwa katarskiego Al-Rayyan, który rzutem na taśmę sięgnął po jednego z wyróżniających się graczy niedawnym mundialu - Sofiane'a Boufala z Angers. Kosztował sześć milionów euro.

29-letni skrzydłowy nie był jednym reprezentantem Maroka, który na finiszu okna zmienił klub. Na zaliczenie zimowej przeprowadzki zdecydował się też Selim Amallah, przechodząc ze Standardu Liège do Realu Valladolid za milion euro.

Natomiast ostatnią operację opiewającą na ponad pięć milionów euro dopięło Lorient. „Morszczuki” zdecydowały się na nią tuż przed końcem dnia, ponieważ wcześniej skłaniały się ku rezygnacji z możliwości nawiązania współpracy z Joelem Mugishą Mvuką z Bodø/Glimt po tym, jak wyniki jego testów medycznych nie okazały się zadowalające. Koniec końców zespół z Ligue 1 wyłożył 5,5 miliona euro na 20-letniego skrzydłowego, ale odesłał od razu go na wypożyczenie do macierzystej drużyny.

Jeżeli zaś chodzi o mniejsze operacje, to tutaj wypada szczególnie wyróżnić jeszcze raz wspomniany już Sporting, który pozyskał Héctora Bellerína z Barcelony za milion euro.

Ponadto swoje trzy grosze do finiszu zimowego okna transferowego dołożyła też nasza Ekstraklasa poprzez wypuszczenie w świata Mateusza Kowalskiego z Jagiellonii Białystok oraz Davo z Wisły Płock. Pierwszy trafił do Parmy za milion euro. Z kolei drugi za około 500 tysięcy euro dołączył do belgijskiego KAS Eupen.

***

W drugiej kolejności wyróżnimy kilkanaście transferów czasowych, które możemy podzielić na trzy rodzaje.

Pierwszy odnosi się do realizacji przez dany klub wypożyczenia danego zawodnika z zawartym przymusem wykupu po zakończeniu sezonu. Na wdrożenie takiego scenariusza zdecydowały się władze Tottenhamu, Bournemouth, OGC Nice i Eintrachtu Frankfurt.

„Koguty” sięgnęły w ten sposób po Pedro Porro ze Sportingu za pięć milionów euro i zobligowały się do nawiązania z nim definitywnej współpracy po wyłożeniu dodatkowych 40 milionów euro.

O dziesięć milionów euro mniej przeznaczą latem „Wisienki” na podpisanie długoterminowego kontraktu z Hamedem Juniorem Traorè z Sassuolo. 

Z kolei „Le Gym” zainwestowali 2,5 miliona euro w tymczasowe nabycie prawa do korzystania z usług Terema Moffiego z Lorient, którego za kilka miesięcy wykupią za 22,5 miliona sumy podstawowej i pięć milionów zawartych w formie bonusów.

Najmniejszym przymusowym wydatkiem z tej stawki popisze się Eintracht Frankfurt przy podpisaniu stałej umowy z Philippem Maxem z PSV Eindhoven.

Drugi rodzaj przytoczonych transakcji odnosi się natomiast do umieszczenia w umowie opcji wykupu, która daje stronie nabywającej prawo do dokonania ostateczne wyboru, czy dany piłkarzy zasługuje na to, by pozostać na dłużej w ich drużynie.

Z takiego rozwiązania skorzystali przedstawiciele Bayernu Monachium, Augsburga, Romy i Lazio. „Bawarczycy” wykorzystali nadarzającą się okazję do sięgnięcia po João Cancelo z Manchesteru City. Z kolei ich lokalny rywal sprowadził do siebie perełkę portugalskiego futbolu - Renato Veigę ze Sportingu i to w ramach transferu czasowego obowiązującego przez rok.

Jeżeli zaś chodzi o dwa rzymskie kluby, to mogą one się pochwalić nawiązanie współpracy z Diego Llorente z Leeds United i Lucą Pellegrinim z Juventusu, którzy w najbliższych tygodniach powalczą o uzyskanie zaufania szkoleniowców, by ci wyrazili chęć do posiadania ich w prowadzonych przez siebie drużynach w następnym sezonie.

Ostatni rodzaj czasowych transakcji odnosi się natomiast do realizacji zwykłego wypożyczenia, które w teorii obliguje zawodnika do powrotu do macierzystego zespołu po zakończeniu okresu trwania transferu czasowego.

Z takiej opcji skorzystały znajdujące się w potrzebie chwili Manchester United, Nottingham Forest, Espanyol, Betis, Stade Rennais, PSV Eindhoven oraz Crystal Palace.

Dwie angielskie drużyny musiały ratować się sprowadzeniem Marcela Sabitzera z Bayernu Monachium i Keylora Navasa z PSG w miejsce kontuzjowanych graczy.

Ekipa z Sewilli nie była z kolei w stanie ściągnąć w inny sposób Ayoze'a Péreza z Leicester City. Natomiast pozostałe drużyny mają nadzieję, że Denis Suárez z Celty Vigo, Djed Spence z Tottenhamu, Thorgan Hazard z Borussii Dortmund i Albert Sambi Lokonga z Arsenalu pomogą im zrealizować wyznaczone na trwające rozgrywki cele.

***

W gronie roszad przeprowadzonych na zasadzie wolnego transferu także znalazło się kilka interesujących nazwisk.

Spośród nich na czoło wysuwa się... osobliwy przypadek Matta Doherty'ego z Tottenhamu, który miał trafić do Atlético Madryt w ramach wypożyczenia, ale z powodu osiągnięcia przez „Koguty” limitu takich transakcji zostali zmuszeni do rozwiązania umowy z defensorem.

Na liście wolnych operacji znalazły się także dwa głośne powroty na europejskie boiska w wykonaniu Floriana Thauvina i Mauro Zárate. Pierwszy dołączył do Udinese Calcio, a drugi wzmocnił walczącą o utrzymanie na zapleczu włoskiej elity Cosenzę Calcio.

Pozostając w obrębie Półwyspu Apenińskiego nie sposób pominąć też przeprowadzkę Bartłomieja Maliszewskiego z młodzieżówki Parmy do młodzieżówki Lazio, gdzie powalczy w najbliższych miesiącach o znalezienie uznania w oczach trenera Maurizio Sarriego w kontekście zaliczenia awansu do pierwszego zespołu w następnym sezonie.

We Francji po dłuższej przerwie do rywalizacji na profesjonalnym poziomie powrócił Faouzi Ghoulam, zasilając szeregi Angers.

Jednocześnie szeregi Ligue 1 opuścił inny gracz z Afryki - Islam Slimani, przechodząc ze Stade Brestois 29 do Anderlechtu.

Interesującą przeprowadzką w Holandii podpisał się już nieco zapomniany Marco van Ginkel, który spróbuje się teraz odbudować w Vitesse.

Z podobnego założenia wyszedł Emre Demir. Turek nie widział dla siebie szansy na zaistnienie w Barcelonie i skorzystał z możliwości zaliczenia powrotu do kraju i związania się z Fenerbahçe.

Natomiast na polskiej ziemi ponownie barwy Lecha Poznań będzie przywdziewał Szymon Pawłowski. Doświadczony skrzydłowy został docelowo przydzielony do gry w rezerwach „Kolejorza”.

***

POZOSTAŁE CIEKAWE TRANSAKCJE ZREALIZOWANE W TRANSFER DEADLINE DAY