Transferowy szał trwa. 73 największe transakcje lipca
2024-08-07 15:38:31; Aktualizacja: 5 miesięcy temuZa nami pierwszy miesiąc od formalnego otwarcia letniego okna w większości europejskich lig. Przedstawiamy 73 największe operacje gotówkowe zrealizowane w lipcu.
Koniec miesiąca to dla Transfery.info również czas podsumowań ruchów, których świadkami byliśmy na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich dni. Tym razem na tapet wzięte zostały największe lipcowe transakcje z całego świata.
O 130 najważniejszych transferach polskich klubów w czerwcu przeczytacie TUTAJ.
***Popularne
Choć początek letniego okna nie przyniósł żadnego zakupu za ponad 100 milionów euro, to zdominowany został przez angielski rynek. Aż 12 największych operacji miało miejsce właśnie z udziałem klubów Premier League.
Zestawienie otwiera zakup Manchesteru United, który za 63 miliony euro pozyskał Leny'ego Yoro z Lille. 18-letni defensor był także bardzo ceniony przez Real Madryt, lecz ten finalnie musiał obejść się smakiem. Na oficjalny debiut Francuza w barwach „Czerwonych Diabłów” będziemy musieli jednak poczekać, gdyż doznał on urazu, wykluczającego go z gry przynajmniej do listopada.
Kolejne dwa miejsca na podium związane są z prężnie rozwijającą się Aston Villą, która po zajęciu czwartej lokaty w angielskiej ekstraklasie, zapewniła sobie udział w nadchodzącej edycji Ligi Mistrzów. Ekipę Unaia Emery'ego wzmocnił sprowadzony z Evertonu za 59,35 miliona euro Amadou Onana, co stanowi największy zakup w historii klubu z Birmingham.
Wcześniej tytuł ten należał do Moussy Diaby'ego, który karierę zdecydował się kontynuować w saudyjskim Al-Ittihad. Na jego sprzedaży zespół z Villa Park zainkasował 55 milionów euro (czwarty największy transfer przychodzący w historii w historii Saudi Professional League).
Poza wspomnianym Onaną drużynę wzmocnił łączony wcześniej z FC Barceloną Jaden Philogene z Hull City (15,49 miliona euro).
Nieco niżej w rankingu plasują się nowi gracze Bayernu Monachium - Michael Olise i João Palhinha. Za pierwszego z nich „Bawarczycy” zapłacili Crystal Palace 53,05 miliona euro, z kolei Portugalczyk, po fiasku zeszłorocznych negocjacji, dopiął swego i opuścił Fulham za okrągłe 50 milionów euro.
Duże operacje w ramach Premier League miały miejsce z udziałem Maxa Kilmana z Wolverhampton do West Hamu United oraz Archie'ego Graya z Leeds United do Tottenhamu. Za obu zapłacono 47,16 miliona euro.
Rozchwytywany Joshua Zirkzee, podobnie jak wspomniany Yoro, zdecydował się na przenosiny do czerwonej części Manchesteru. Bologna na sprzedaży swojego byłego podopiecznego zarobiła rekordowe w historii klubu 42,5 miliona euro, a chwilę później na drugim miejscu znalazł się Riccardo Calafiori. Włoch, będący odkryciem EURO 2024, dołączył do Arsenalu za 40 milionów euro. Drużynę „Kanonierów” definitywnie zasilił także wykupiony z Brentford zdobywca Złotej Rękawicy Premier League David Raya (39,1 miliona euro).
Za 41,25 miliona euro Elliot Anderson zamienił Newcastle United na Nottingham Forest. „Sroki” musiały sprzedać pomocnika, by nie naruszyć Zasad Stabilności Finansowej i Zrównoważonego Rozwoju. Takim sposobem 21-letni gracz, który nie zdążył zadebiutować w reprezentacji Szkocji, został częścią największego transferu w dziejach „Tricky Trees”.
Po przenosinach Kiernana Dewsbury'ego-Halla z Leicester City do Chelsea (35,41 mln) i Yankuby Minteha z Newcastle United do Brighton (38,8 mln), przerwana zostaje seria największych operacji z udziałem angielskich klubów. Stało się to za sprawą Napoli, które sprowadziło Alessandro Buongiorno z Torino za 35 milionów euro.
Na chwilę przenosimy się do Francji, gdzie Olympique Lyon rozbił bank, pozyskując Moussę Niakhaté z Nottingham Forest za rekordowe 31,9 miliona euro. Od stycznia 2025 roku ich zawodnikiem zostanie także bohater największego zakupu w dziejach Brazylii i mistrz świata z 2022 roku - Thiago Almada. Botafogo, które zapłaciło Atlancie United 22,86 miliona euro, jest jedynie przystankiem w karierze 23-letniego Argentyńczyka.
W Ligue 1 oglądać będziemy mogli również Masona Greenwooda, który po wielu zawirowaniach finalnie opuścił Manchester United, zostając nowym graczem Olympique'u Marsylia za 26 milionów euro. Nowy rekord sprzedażowy norweskiego futbolu ustanowił natomiast Albert Grønbæk, zmieniający FK Bodø/Glimt na Stade Rennais za 15 milionów euro.
Na francuskich boiskach nie ujrzymy jednak Sávio, który choć formalnie związany był z Troyes, to nigdy dla niego nie wystąpił. Zamiast tego zaliczył rewelacyjną kampanię na wypożyczeniu w Gironie, by następnie zasilić Manchester City za 24,95 miliona euro.
Wyczekiwane przenosiny z OGC Nice dopiął Khéphren Thuram, dołączając do swojego brata w Serie A. Młodszy z rodzeństwa w przeciwieństwie do Marcusa, gracza Interu Mediolan, zdecydował się zostać częścią Juventusu za 20 milionów euro. Powrót do Włoch sfinalizował też Álvaro Morata, który po opuszczeniu Atlético Madryt związał się z AC Milanem. „Rossoneri” za byłego gracza „Starej Damy”, Chelsea czy Realu Madryt wydali 13 milionów euro.
Borussia Dortmund podebrała wicekróla strzelców Bundesligi (28 bramek) i wicemistrza kraju z VfB Stuttgart Serhou Guirassy'ego. Finalista Ligi Mistrzów na mocy klauzuli zawartej w kontrakcie zawodnika wykupił go za 18 milionów euro.
Nieco więcej za upragnionego napastnika José Mourinho musiało zapłacić Fenerbahçe, którego nowym podopiecznym został Youssef En-Nesyri. Marokańczyk odszedł z Sevilli za 19,5 miliona euro, ustanawiając rekord transferowy Turcji po 24 latach. To właśnie w 2000 roku Jardel został sprzedany z FC Porto do Galatasaray za 17,05 miliona euro.
***
POZOSTAŁE NAJWIĘKSZE TRANSFERY LIPCA 2024 ROKU:
- Robin Le Normand z Realu Sociedad do Atlético Madryt [34,5 mln euro]
- Lewis Hall z Chelsea do Newcastle United [33 mln euro]
- Mats Wieffer z Feyenoordu Rotterdam do Brighton [30 mln euro]
- Ernest Nuamah z RWD Molenbeek do Olympique’u Lyon [28,5 mln euro]
- Matías Soulé z Juventusu do Romy [25,6 mln euro]
- Filip Jørgensen z Villarrealu do Chelsea [24,5 mln euro]
- Taylor Harwood-Bellis z Manchesteru City do Southampton [23,57 mln euro]
- Orel Mangala z Nottingham Forest do Olympique’u Lyon [23,4 mln euro]
- Enzo Le Fée ze Stade Rennais do Romy [23 mln euro]
- Waldemar Anton z VfB Stuttgart do Borussii Dortmund [22,5 mln euro]
- Flynn Downes z West Hamu United do Southampton [21,42 mln euro]
- Ermedin Demirović z Augsburga do VfB Stuttgart [21 mln euro]
- Martin Terrier ze Stade Rennais do Bayeru Leverkusen [20 mln euro]
- Jake O’Brien z Olympique’u Lyon do Evertonu [19,5 mln euro]
- George Ilenikhena z Royal Antwerp do AS Monaco [18,75 mln euro]
- Iliman Ndiaye z Olympique’u Marsylia do Evertonu [18,5 mln euro]
- Georges Mikautadze z FC Metz do Olympique’u Lyon [18,5 mln euro]
- Bento z Athletico Paranaense do Al-Nassr [18 mln euro]
- Strahinja Pavlović z Red Bulla Salzburg do Milanu [18 mln euro]
- Vangelis Pavlidis z AZ do Benfiki [18 mln euro]
- Jacob Greaves z Hull City do Ipswich Town [17,87 mln euro]
- Liam Delap z Manchesteru City do Ipswich Town [17,45 mln euro]
- Issahaku Fatawu ze Sportingu do Leicester City [17 mln euro]
- Cameron Archer z Sheffield United do Aston Villi [16,63 mln euro]
- Mohamed Camara z AS Monaco do Al-Sadd [16,5 mln euro]
- Zeno Debast z Anderlechtu do Sportingu [15,5 mln euro]
- Dean Huijsen z Juventusu do Bournemouth [15,2 mln euro]
- Marin Pongračić z Lecce do Fiorentiny [15 mln euro]
- Thijs Dallinga z Toulouse do Bologny [15 mln euro]
- Nikola Milenković z Fiorentiny do Nottingham Forest [14,25 mln euro]
- Esequiel Barco z River Plate do Spartaka Moskwa [14 mln euro]
- Samuel Iling-Junior z Juvetnusu do Aston Villi [14 mln euro]
- Renato Veiga z FC Basel do Chelsea [14 mln euro]
- Lamine Camara z Metz do AS Monaco [13,5 mln euro]
- Josep Martínez z Genoi do Interu Mediolan [13,5 mln euro]
- Moise Kean z Juventusu do Fiorentiny [13 mln euro]
- Aleksiej Miranczuk z Atalanty Bergamo do Atlanty United [12 mln euro]
- Houssem Aouar z Romy do Al-Ittihad [12 mln euro]
- Caleb Okoli z Atalanty Bergamo do Leicester City [12 mln euro]
- Rafa Marín z Realu Madryt do Napoli [12 mln euro]
- Joe Rodon z Tottenhamu do Leeds United [11,8 mln euro]
- Can Uzun z 1. FC Nürnberg do Eintrachtu Frankfurt [11 mln euro]
- Juan Cabal z Hellasu Verona do Juventusu [11 mln euro]
- Luciano Rodríguez z Liverpoolu Montevideo do EC Bahia [11 mln euro]
- Caleb Wiley z Atlanty United do Chelsea [10,10 mln euro]
- Matthis Abline ze Stade Rennais do Nantes [10 mln euro]
- Jan-Niklas Beste z Heidenheim do Benfiki [10 mln euro]
- Nicolò Cambiaghi z Atalanty Bergamo do Bologny [10 mln euro]
- Sergio Gómez z Manchesteru City do Realu Sociedad [10 mln euro]
- Willy Kambwala z Manchesteru United do Villarrealu [10 mln euro]
- Glen Kamara z Leeds United do Stade Rennais [10 mln euro]
- Matheus Martins z Udinese Calcio do Botafogo [10 mln euro]