W młodości siła! TOP 15 zimowych transferów nastolatków

2017-02-03 20:03:22; Aktualizacja: 7 lat temu
W młodości siła! TOP 15 zimowych transferów nastolatków Fot. Transfery.info
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek Źródło: Transfery.info

W trakcie zimowego okienka doszło do wielu ciekawych transferów, których bohaterami byli młodzi zawodnicy. Oto najlepsze z najlepszych.

Pod uwagęwzięliśmy piłkarzy poniżej 20 roku życia.


Tesfaldet Tekie (Norrköping –Gent 1,6 miliona euro, umowa do 30 czerwca 2020)


Urodzony w Erytrei defensywny pomocnikw wieku kilku lat przeniósł się do Szwecji, gdzie przebijał sięprzez juniorskie drużyny Norrköping. W końcu otrzymał szansę wpierwszym zespole i poprzedni sezon 19-latek zakończył z 26spotkaniami i trzema asystami w szwedzkiej ekstraklasie. Pokazał sięteż w eliminacjach Ligi Mistrzów, gdzie jego ekipa uległa jednakRosenborgowi.


Pierre Desiré Zebli (Perugia –Genk, 4 miliony euro, umowa do 30 czerwca 2021)


19-letniIworyjczyk stawiał swoje pierwsze piłkarskie kroki w Interze, któryjednak z niego zrezygnował. Ostatnie dwa i pół roku defensywypomocnik spędził Perugii, gdzie od początku sezonu grywałniemal od deski do deski, notując 20 spotkań w Serie B. W Genk mazastąpić rok starszego Onyinye Ndidiego, którego sprzedano za 17,6miliona euro do Leicester City.


Eboue Kouassi (Krasnodar – Celtic,3,5 miliona euro, umowa do 31 maja 2021 roku)


Jeszczejeden czarnoskóry defensywny pomocnik, który ma na karku raptem 19wiosen. Iworyjczyk grał w Rosji od 2014 roku, kiedy to przeniósłsię tam z Armenii. W tym sezonie rozegrał dla Krasnodaru 18 spotkańwe wszystkich rozgrywkach. Z niezłej strony pokazał się w LidzeEuropy, gdzie zanotował dwie asysty w meczach z Nice.




SanderBerge (Valerenga – Genk, 2 miliony euro, umowa do 30 czerwca 2021roku)


Na brak dobrychpomocników harujących w środku pola w Genk nie powinni wnajbliższym czasie narzekać. 18-letni Berge jest młodzieżowymreprezentantem Norwegii i na dobre rozwinął się w rodzimejValerendze. W poprzednich rozgrywkach zanotował 25 spotkań wnorweskiej ekstraklasie. W Belgii już zaczął łapać minuty.


Krystian Bielik (Arsenal –Birmingham City, wypożyczenie do końca sezonu)


Czekaliśmyna ten ruch do ostatnich godzin zimowego okienka, ale w końcuoficjalnie stał się faktem. Można się tylko cieszyć, że ArsèneWenger zdecydował się wypożyczyć Bielika do innego zespołu.Szansa na regularne występy jest bardzo duża. To może byćszalenie ważne pół roku w kontekście całej kariery byłegozawodnika Legii Warszawa.


Reece Oxford (West Ham United –Reading, wypożyczenie do końca sezonu)


W poprzednimsezonie jedna z największych nadziei angielskiej piłki zanotowałasiedem meczów w Premier League. W tym - występy w pierwszejdrużynie „Młotów” mierzącego 190 centymetrów wzrostu18-latka ograniczyły się do dwóch meczów w eliminacjach LigiEuropy. W Reading - jak Bielik w Birmingham - ma przede wszystkimdużo grać.



Josip Brekalo (Wolfsburg –Stuttgart – wypożyczenie do końca sezonu)


Latem Wolfsburgzapłacił za niego Dinamo Zagrzeb sześć milionów euro. Póki co,utalentowany chorwacki skrzydłowy odwdzięczył się 76 minutami wBundeslidze. Na występy na najwyższym szczeblu dla 18-latka chybajednak nieco za wcześnie. W Stuttgarcie, który walczy obecnie w 2.Bundeslidze, powinien okrzepnąć.

Martin Ödegaard (Real Madryt –Heerenveen, wypożyczenie do końca sezonu)


Identycznahistoria jak w przypadku trzech panów wyżej. Gdybyśmy tak mieliokreślić, na którym z nich ciąży największa presja, padłobywłaśnie na Ödegaarda. 18-letni Norweg jak na razie rozegrałdwa mecze w pierwszym zespole Realu. Po wypożyczeniu do Eredivisiejuż udało mu się przebić ten dorobek. Ostatnio 70 minut w meczuHeerenveen z Groningen.


Pedro Pereira (Sampdoria –Benfica, 6 milionów euro, umowa do 30 czerwca 2022 roku)


Latem 2015 rokuBenfica sprzedała go do Sampdorii za niecałe 200 tysięcy. Terazkupiła byłego zawodnika za nieco większą kwotę. Jak przyznałsam 19-letni prawy obrońca, bardzo zależało mu na powrocie.Młodzieżowy reprezentant Portugalii, który przez chwilę byłklubowym kolegą Karola Linettego i Bartosza Bereszyńskiego, odpoczątku sezonu zanotował 12 meczów w Serie A.




Ademola Lookman (Charlton Athletic –Everton, 8,8 miliona euro, umowa do 30 czerwca 2021 roku)


Lewoskrzydłowy zdobrej strony pokazał się już w zeszłym sezonie, notując pięćtrafień w Championship. W rundzie jesiennej 19-latek powtórzył tendorobek na trzecim szczeblu. W mediach pojawiały się różne kwotydotyczące transferu, ale prawdopodobnie - razem z bonusami - jegowartość przekroczy 11 milionów funtów. A to oznacza, że Anglikpobił rekord League One.


Dayot Upamecano (RB Salzburg – RBLipsk, 10 milionów euro, umowa do 30 czerwca 2021 roku)


Interesowałysię nim m.in. Arsenal, Barcelona oraz Manchester United. 18-letnifrancuski stoper wybrał jednak Lipsk. Oczywiście nie bez znaczeniabył fakt, że do tej pory występował on w innym klubie Red Bulla,Salzburgu. Ten sezon w jego wykonaniu to 15 spotkań w austriackiejekstraklasie, dwie asysty i znakomite recenzje.


David Neres (São Paulo – Ajax, 12milionów euro, umowa do 30 czerwca 2021 roku)


Brazylijczykzostał drugim najdroższym zakupem w historii Ajaksu.Wcześniej Holendrzy więcej wydali tylko na Miralema Sulejmaniego.Prawoskrzydłowy, który może występować również na drugiejstronie, do tej pory grał wyłącznie w São Paulo. W poprzednichrozgrywkach strzelił trzy gole w ośmiu spotkaniach brazylijskiejSérie A.



Leon Bailey (Genk – Bayer, 13,5miliona euro, umowa do 30 czerwca 2022 roku)


Swego czasulewoskrzydłowym bardzo mocno interesował się Manchester United,ale zimą „Czerwone Diabły” nie były tak zdeterminowane, żebygo pozyskać jak „Aptekarze”. 19-letni jamajski skrzydłowy,który szkolił się wcześniej w Ajaksie i Trenczynie, zanotował wtym sezonie sześć asysty w lidze belgijskiej i cztery trafienia wLidze Europy.


Alexander Isak (AIK – BorussiaDortmund, 8,6 miliona euro, umowa do 30 czerwca 2019 roku)


Zdecydowanienajbardziej rozchwytywany zawodnik młodego pokolenia w Europie naprzestrzeni ostatnich miesięcy. Interesowało się nim kilkadziesiątklubów. W pewnym momencie wydawało się, że 17-letni napastnikprzeniesie się do Realu, ale ostatecznie padło na Dortmund. Zdaniemjego najbliższych to tam ma szanse najlepiej się rozwinąć. Iniech się rozwija, bo talent ma ogromny. TUTAJ możecieprzeczytać 10 FAKTÓW o „nowym Ibrahimoviciu”.


Gabriel Jesus (Palmeiras –Manchester City, 32 miliony euro, umowa do 30 czerwca 2021 roku)


Z niecierpliwościączekaliśmy na ten transfer, wszak „The Citizens” dogadali się zPalmeiras już latem. 32 miliony euro za 19-latka, który po razpierwszy trafia na Stary Kontynent to kupa szmalu, ale powinno sięopłacić. Młody napastnik strzelił w poprzednim sezonie 13 goli wbrazylijskiej ekstraklasie. W środę zdobył już pierwszą bramkę naWyspach - przeciwko West Hamowi. Ciekawe, na ilu się zatrzyma. A TUTAJ 10 FAKTÓW o Brazylijczyku.