Kuriozalny PNA. W fazie pucharowej dwa zespoły, które odpadły w eliminacjach

4 lata temu Kuriozalny PNA. W fazie pucharowej dwa zespoły, które odpadły w eliminacjach
Główna arena mistrzostw

Puchar Narodów Afryki zaskakuje po raz wtóry. Dzisiaj zapadło pierwsze rozstrzygnięcie - swoje mecze zakończyła grupa A i oczywiście nie obyło się bez dwóch niespodzianek (sensacji?).

Zdecydowanymi faworytami od początku były kadry Gabonu i Burkina Faso. Pierwsza straszyła przede wszystkim Aubameyangiem, druga to srebrny medalista poprzedniej imprezy. Tymczasem obie kadry odpadły już dzisiaj!

Gwinea Równikowa i Kongo to reprezentacje, których na PNA powinno zabraknąć. To chyba pierwszy w historii przypadek, gdy z fazy grupowej dużego turnieju wychodzą zespoły wyeliminowane w przedbiegach.

Kongo jeszcze we wstępnej fazie toczyło wyrównany bój z Rwandą. U siebie wygrało 2-0; w rewanżu padł identyczny wynik, tyle że na korzyść drugiej drużyny. O awansie Rwandy zdecydował konkurs jedenastek, zakończony rezultatem 4:3. Kongijczycy jednak błyskawicznie zareagowali, składając protest przeciwko występowi jednego z zawodników Rwandy w pierwszym, wygranym przez nich spotkaniu. 

CAF, czyli kontynentalna federacja, zgodziła się z opinią o "podwójnej osobowości" piłkarza (imię i nazwisko do wyboru: ur. 13.12.1990 Etekiama Agiti Tady lub ur. 12.12.1986 Daddy Birori), którego ukarała dwuletnim zawieszeniem, a Rwandę dyskwalifikacją. Pomimo odwołań, Kongo zostało uznane za pełnoprawnego uczestnika fazy grupowej eliminacji (tam kosztem Nigerii i Sudanu razem z RPA wywalczyło awans). 

Co ciekawe, we wcześniejszej rundzie kwalifikacji, identyczny protest złożyła Libia, po tym jak Birori strzelił jej trzy bramki. Niezwykle nielogiczna CAF nie zgodziła się z argumentacją, by kilka miesięcy potem zmienić zdanie w analogicznej sprawie.

Przypadek Gwinei Równikowej jest dużo prostszy. Z organizacji imprezy w ostatniej chwili zrezygnowało Maroko (od razu zostało też zdyskwalifikowane), więc ratowano się szybkim wyborem zastępcy. 

W eliminacjach Gwinea Równikowa szybko przepadła. Powód? Jakżeby inaczej - wystawienie nieuprawnionego zawodnika Thierry'ego Fidieu Tazemety, urodzonego w Kamerunie (nie przeprowadzono pełnego procesu zmiany federacji). Dzięki temu do drugiej rundy wstępnej awansowała Mauretania, która od razu przegrała z Ugandą.


ŹRÓDŁO
Transfery.info
TAGI: PNA 2015 Puchar Narodów Afryki Gwinea Równikowa Kongo
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2018 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.