Ekwador wykluczony z Mistrzostw Świata w Katarze?! Wszystko przez jednego piłkarza - okazało się, że może być... Kolumbijczykiem

Ekwador wykluczony z Mistrzostw Świata w Katarze?! Wszystko przez jednego piłkarza - okazało się, że może być... Kolumbijczykiem fot. Shutterstock
Piotr Różalski
Piotr Różalski
Źródło: Record | Sebastián Bejarano [Twitter]

W Ekwadorze wybuchła panika. Reprezentacja tego południowoamerykańskiego państwa może zostać wykluczona z mundialu w Katarze.

Ekwador poradził sobie bardzo dobrze w eliminacjach do Mistrzostw Świata. Mierząc się w 18 meczach ze wszystkimi drużynami z Ameryki Południowej, w tabeli lepsi od ekipy „La Tricolor” okazały się jedynie Brazylia, Argentyna i Urugwaj.

Ostatnie doniesienia zasiały jednak spory niepokój w całym kraju. Okazuje się, że Ekwadorczykom grozi wykluczenie ze zbliżającego się mundialu w Katarze. Głównym powodem takiego stanu rzeczy może okazać się nieuprawnione dopuszczenie do gry jednego z reprezentantów.

Mowa tutaj o prawym obrońcy Byronie Castillo z Barcelona SC Guayaquil. Rozegrał on w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Świata aż osiem spotkań.

Istnieje przypuszczenie, że 23-latek nie miał prawa zagrać w drużynie Gustavo Alfaro, gdyż nie posiada obywatelstwa Ekwadoru. Co więcej, niektóre dowody wskazują na to, że piłkarz urodził się w Kolumbii.

Do tej pory Castillo nie przedłożył żadnego dokumentu, potwierdzającego jego narodowość.

Sytuacja defensora, jak i całej reprezentacji Ekwadoru zaczęła się komplikować we wrześniu 2021 roku, kiedy paragwajski związek piłkarski rzucił niemały cień podejrzeń w stronę zawodnika. Sprawa z czasem była nagłaśniana, gdy ten notował bardzo dobre występy w swoim klubie. Kibice Barcelony SC oczekiwali, że ich ulubieniec w końcu otrzyma powołanie do kadry narodowej.

Władze państwowe w dalszym ciągu badają wszelkie okoliczności związane z potencjalnym uchybieniem w dokumentacji. Jak na razie, wszystko stanęło na tym, że Byron Castillo urodził się 10 listopada 1998 roku w Ekwadorze w miejscowości General Villamil.

W sprawie mają jednak zostać zaprezentowane dowody, które unieważnią obowiązujący akt urodzenia.

W czwartek prawnik Luigui García zaprezentował przed komisją sądową dokument, mający świadczyć o tym, że Castillo tak naprawdę urodził się 25 lipca 1995 roku w Kolumbii, w miejscowości Tumaco, w południowo-zachodnim regionie kraju graniczącym z Ekwadorem.

Jeśli te sensacyjne oskarżenia zostaną potwierdzone wyrokiem sądowym, istnieje realne zagrożenie wykluczenia reprezentacji Ekwadoru przez FIFA.

Za Ekwadorczykami przemawiają jednak dwie rzeczy.

Po pierwsze, żaden z przeciwników nie złożył żadnego protestu w tej sprawie w ciągu regulaminowych 48 godzin od rozegranego bezpośredniego spotkania.

Po drugie, czynnikiem łagodzącym może okazać się długi okres życia Castillo w Ekwadorze. Mieszka tam od ponad pięciu lat.

FIFA przyjrzy się sprawie po ewentualnym zwrocie akcji w kwestii potwierdzenia dokumentacji zawodnika. Piąte w kwalifikacjach Chile i szósta... Kolumbia obserwują losy toczącej się sprawy.

W przypadku wykluczenia Ekwadoru jego miejsce w fazie grupowej mundialu bezpośrednio zajmie Peru, a Kolumbia rozegra barażowy mecz o awans na Mistrzostwa Świata ze zwycięzcą spotkania w strefie azjatyckiej, gdzie rywalizują Zjednoczone Emiraty Arabskie i Australia.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] PSG przyśpieszyło rozmowy w sprawie dużego transferu PSG przyśpieszyło rozmowy w sprawie dużego transferu Lech Poznań wstrzymał transfer obrońcy Lech Poznań wstrzymał transfer obrońcy OFICJALNIE: Koniec telenoweli. Sven Botman w Newcastle United OFICJALNIE: Koniec telenoweli. Sven Botman w Newcastle United Raphinha o krok od odejścia z Leeds United. Jest porozumienie między klubami! Raphinha o krok od odejścia z Leeds United. Jest porozumienie między klubami! Chelsea przechwyci transfer Tottenhamu?! Musi wyłożyć ponad 60 milionów funtów Chelsea przechwyci transfer Tottenhamu?! Musi wyłożyć ponad 60 milionów funtów Agent Grzegorza Krychowiaka: On zostaje w Rosji Agent Grzegorza Krychowiaka: On zostaje w Rosji OFICJALNIE: Takumi Minamino odszedł z Liverpoolu OFICJALNIE: Takumi Minamino odszedł z Liverpoolu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy