Mecze Ligi Mistrzów poza Europą?!

Mecze Ligi Mistrzów poza Europą?! fot. Vlad1988 / Shutterstock.com
Piotr Różalski
Piotr Różalski
Źródło: The Athletic

Spotkania Ligi Mistrzów rozgrywane poza Europą? Ten pomysł będzie dyskutowany dogłębniej podczas ogólnego zgromadzenia członków Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA) - ujawniło „The Athletic”.

Bieżący tydzień może zmienić wiele w dalszej perspektywie najbardziej prestiżowego turnieju klubowego na Starym Kontynencie. We wtorek, 20 września w godzinach popołudniowych na wyspie Hvar w Chorwacji Komitet Wykonawczy UEFA zorganizuje zebranie, poświęcone między innymi procedurze losowania grup eliminacji do EURO 2024, ale także innym rysującym się projektom.

Z kolei w dniach 22 i 23 września w Stambule zostanie poświęcona sesja z inicjatywy ECA. Przedstawiciele stowarzyszenia spotkają się ze sobą, aby omówić jeden z głównych punktów. Konferencja ma się skupić wokół badania dalszych sposobów na zwiększenie przychodów w piłkarskiej piramidzie.

Jak ustaliło „The Athletic”, zgromadzeni oficjele poruszą kwestię rozgrywania meczów o najcenniejszy Puchar Europy poza Starym Kontynentem. Zwolenników wypracowania takiego rozwiązania nie brakuje.

Ci tłumaczą, że pojedynki wyższej rangi powinny zostać udostępnione na szerszą skalę, głównie w miejscach, gdzie gromadzą się największe fankluby.

Jedną z wpływowych osób wspierających taki pomysł jest Nasser Al-Khelaïfi, prezydent PSG, pełniący zarazem rolę przewodniczącego ECA i członka Komitetu Wykonawczego UEFA. On i paru innych popleczników są otwarci na dyskusję o zorganizowaniu meczów o wysoką stawkę Stanach Zjednoczonych, Chinach czy innych krajach Bliskiego Wschodu, gdzie rynek najbardziej upomina się o takiego rodzaju wydarzenia.

Do procedowania projektu jeszcze daleka droga. Można się domyśleć, że prognozowane zmiany spotkają się ze zdecydowanym sprzeciwem kibiców z Europy, którzy na co dzień wspierają swoich ulubieńców.

W domyśle inicjatorzy ustawy chcieliby zrealizować działanie tylko w fazie grupowej, podczas gdy pucharowa odbyłaby się wyłącznie w Europie.

Innym pomysłem jest wdrożenie mini-turnieju, który miałby zastąpić tradycyjne starcie o Superpuchar Europy pomiędzy triumfatorem Ligi Mistrzów a tym z Ligi Europy.

Nie dość, że spotkanie takiej rangi odbywałoby się zagranicą, to o trofeum powalczyłyby cztery zespoły - zwycięzca LM plus trzy inne wiodące zespoły (być może w oparciu o ranking UEFA).

Na takim przedsięwzięciu mocno zależy UEFA, która chce zapobiec pomysłowi utworzenia Superligi.

Celem jest przyciągnięcie uwagi innych podmiotów, które wykupiłyby prawa do transmitowania rozgrywek na lata 2024-2027.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Mistrzostwa Świata: Alphonso Davies autorem najszybszego trafienia w Katarze [WIDEO] Mistrzostwa Świata: Alphonso Davies autorem najszybszego trafienia w Katarze [WIDEO] Mistrzostwa Świata: Sprawa zniknięcia Yassine'a Bounou ze składu Maroka wyjaśniona Mistrzostwa Świata: Sprawa zniknięcia Yassine'a Bounou ze składu Maroka wyjaśniona Mistrzostwa Świata: Optymistyczne wieści w sprawie Neymara Mistrzostwa Świata: Optymistyczne wieści w sprawie Neymara Mistrzostwa Świata: Tajemnicza absencja Yassine'a Bounou w meczu z Belgią. Zniknął po hymnach Mistrzostwa Świata: Tajemnicza absencja Yassine'a Bounou w meczu z Belgią. Zniknął po hymnach Robert Lewandowski pokazał „jestem” aż 73 razy Robert Lewandowski pokazał „jestem” aż 73 razy Europejski gigant już po wstępnych kontaktach w sprawie Jude'a Bellinghama Europejski gigant już po wstępnych kontaktach w sprawie Jude'a Bellinghama Jakub Kiwior z hitowym transferem możliwym już w styczniu. Nowy lider wyścigu Jakub Kiwior z hitowym transferem możliwym już w styczniu. Nowy lider wyścigu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy