OFICJALNIE: Leeds United przegrywa spór z RB Lipsk o transfer Jeana-Kévina Augustina

OFICJALNIE: Leeds United przegrywa spór z RB Lipsk o transfer Jeana-Kévina Augustina fot. Ligue 1
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CAS/TAS

Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu w Lozannie rozstrzygnął na korzyść RB Lipsk spór z Leeds United o zapłatę pierwszej raty za niedoszły definitywny transfer Jeana-Kévina Augustina do angielskiego klubu.

Były młodzieżowy reprezentant Francji uchodził swego czasu za bardzo obiecującego zawodnika. Nie dysponował on jednak wystarczającymi umiejętnościami do tego, by przebić się do wyjściowego i naszpikowanego gwiazdami składu Paris Saint-Germain.

Z tego powodu utalentowany napastnik skorzystał z otrzymanej oferty i za 16 milionów euro przeniósł się do RB Lipsk w lipcu 2017 roku.

Jean-Kévin Augustin zaliczył udane wejście do niemieckiej drużyny, ale z czasem przestał w niej odgrywać ważną rolę i na późniejszym etapie kariery zaliczył niedane próby odbudowania się w AS Monaco, Leeds United oraz FC Nantes.

A teraz dużo na to wskazuje, że bez spodziewanego efektu zakończy także swój pobyt w FC Basel, gdzie w dziewięciu występach zgromadził trzy trafienia.

W międzyczasie kariera 25-letniego zawodnika mogła potoczyć się inaczej, ponieważ trafiając zimą 2020 roku na zasadzie półrocznego wypożyczenia do „Pawii” w umowie zawartej między klubami znalazł się zapis o opcji wykupu Francuza za 21 milionów euro, która stałaby się obowiązkowa w przypadku wywalczenia przez angielską drużynę awansu do Premier League.

Leeds United wypełniło ten cel, ale po zakończeniu formalnego okresu tymczasowego pobytu Augustina, gdyż rozgrywki na zapleczu tamtejszej elity zakończyły się później niż planowano ze względu na wybuch pandemii koronawirusa.

Od tego momentu pomiędzy zespołami trwał spór o interpretację podpisanych dokumentów w obliczu pojawienia się niespodziewanej sytuacji.

RB Lipsk złożył w związku z tym skargę na „Pawie” do stosownego organu w FIFA, który przyznał im rację w kwestii konieczności przelania na konto niemieckiego klubu pierwszej z trzech transzy za napastnika w wysokości 6 740 174 euro.

Zespół z Anglii nie zgodził się z przedstawioną interpretacją i złożył stosowne odwołanie do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu. Ten po wysłuchaniu obu stron oraz zgromadzeniu szeregu dokumentów odrzucił w całości zażalenie złożone przed Leeds United, które domagało się zdjęcia jakiegokolwiek obowiązku zapłaty za piłkarza na korzyść „Czerwonych Byków”.

Orzeczenie wydane przez CAS dotyczy wyłącznie przelania RB Lipsk pierwszej transzy, ponieważ sprawa zapłaty dwóch kolejnych nie została jeszcze rozstrzygnięta przez FIFA.

„CAS oddalił odwołanie wniesione przez LUFC i potwierdził w całości zaskarżoną decyzję, w tym zobowiązanie LUFC do zapłaty na rzecz RB Lipsk pierwszej raty opłaty transferowej, to jest 6 740 174 euro.

W dniu 25 stycznia 2020 roku RB Lipsk, LUFC i zawodnik zawarli umowę wypożyczenia, w której uzgodnili, że piłkarz zostanie tymczasowo przeniesiony z RB Lipsk do LUFC do 30 czerwca 2020 roku. Umowa Pożyczki zawierała «zobowiązanie do zakupu», zgodnie z którym zawodnik mógł być na stałe przeniesionym z RB Lipsk do LUFC za opłatą transferową w wysokości 21 milionów euro, płatną w trzech ratach, jeśli LUFC awansuje do Premier League na koniec sezonu Champiosnhip 2019/2020. W dniu 13 marca 2020 roku Championship została zawieszona z powodu wybuchu pandemii COVID-19 i między stronami trwa spór o to, czy powstał «obowiązek zakupowy». W zaskarżonej decyzji roszczenie RB Lipsk dotyczące opłaty transferowej z powodu powstania «obowiązku zakupu» zostało podtrzymane przez sędziego Komitetu do spraw Statusu Zawodników FIFA, a LUFC zostało zobowiązane zapłacić pierwszą ratę w wysokości 6 740 174 euro (siedem milionów euro minus 259 826 tysięcy euro jako wkład solidarnościowy).

W sierpniu 2021 roku LUFC złożyło odwołanie do CAS domagając się uchylenia tej decyzji i oświadczenia, że ​​RB Lipsk nie ma prawa do opłaty transferowej w związku z tym zawodnikiem. Po wymianie pisemnych oświadczeń CAS przeprowadził przesłuchanie ze stronami w dniu 15 marca 2022 roku. W następstwie swoich obrad stwierdził, że obowiązek zakupu został uruchomiony pod koniec sezonu 2019/2020, mimo że sezon zakończył się później niż oczekiwano z powodu zakłóceń spowodowanych wybuchem pandemii COVID-19 i potwierdziła w całości zaskarżoną decyzję, w tym zobowiązanie LUFC do zapłaty na rzecz RB Lipsk pierwszej raty opłaty transferowej. Sprawa dwóch pozostałych rat nie jest jeszcze zatwierdzona z powodu procedury FIFA” - napisano w oświadczeniu wydanym przez Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Obrzydliwy transparent kibiców Panathinaikosu [WIDEO]. Opóźnione derby Aten Obrzydliwy transparent kibiców Panathinaikosu [WIDEO]. Opóźnione derby Aten „On na sto procent jest obserwowany przez ludzi Michała Probierza”. Chodzi o jeszcze jednego gracza Legii Warszawa „On na sto procent jest obserwowany przez ludzi Michała Probierza”. Chodzi o jeszcze jednego gracza Legii Warszawa Lukas Podolski utrzymuje się w czołówce piłkarzy z najmocniejszym strzałem w EA Sports FC 24. Tak wygląda TOP 17! Lukas Podolski utrzymuje się w czołówce piłkarzy z najmocniejszym strzałem w EA Sports FC 24. Tak wygląda TOP 17! Manchester City chce zrobić z niego mężczyznę. Transfer ma być przesądzony Manchester City chce zrobić z niego mężczyznę. Transfer ma być przesądzony Sieć pizzerii śmieje się z Chelsea Sieć pizzerii śmieje się z Chelsea Piłkarze PSG po Le Classique:  Pierdo***e swoje matki [WIDEO] Piłkarze PSG po Le Classique: Pierdo***e swoje matki [WIDEO] Lech Poznań: Piłkarz „Kolejorza” wypada z gry na miesiąc [OFICJALNIE] Lech Poznań: Piłkarz „Kolejorza” wypada z gry na miesiąc [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy