Terry Butcher nawołuje do stopniowego zakazania główkowania

2021-10-02 12:25:43; Aktualizacja: 3 lata temu
Terry Butcher nawołuje do stopniowego zakazania główkowania
Kamil Freliga
Kamil Freliga Źródło: BBC

Terry Butcher wypowiedział się dla BBC na temat zakazu główkowania. Były obrońca reprezentacji Anglii jest za jego stopniowym wprowadzeniem.

62-letni dziś Anglik sam świetnie radził sobie w pojedynkach powietrznych. Doznał też pewnie najbardziej ikonicznego urazu głowy w historii piłki nożnej. Zdjęcie jego zakrwawionej twarzy i koszulki z meczu ze Szwecją w eliminacjach do Mistrzostw Świata 1990 wielokrotnie obiegało cały świat. Terry Butcher jest jednak świadomy tego, jakie następstwa może mieć główkowanie.

– Chciałbym kiedyś zobaczyć piłkę nożną bez gry głową. Uważam, że taki zakaz powinno się wprowadzać stopniowo. Należy być przy tym ostrożnym, ale trzeba w końcu zacząć myśleć o bezpieczeństwie, zdrowiu piłkarzy i ich rodzinach, które tracą potem tych, których kochali, zbyt wcześnie.

– Ten problem dotyczył szczególnie Wysp Brytyjskich i naszego pokolenia, my tak graliśmy, teraz to się już zmieniło. Myślę, że główkowanie to coś , bez czego możemy się obejść. Unikniemy wtedy urazowych uszkodzeń mózgu, do których dochodzi przy odbijaniu piłki głową. Mózg obija się wtedy o czaszkę, to musi mieć swoje konsekwencje - mówił 77-krotny reprezentant Anglii na antenie BBC.

Wielu byłych angielskich zawodowych piłkarzy cierpi na demencję. Jednym z nich jest Denis Law, który otwarcie powiązał tę chorobę z główkowaniem.

W przypadku Jeffa Astle'a doszło nawet do tego, że sąd uznał zagrywanie głową jako główną przyczynę śmierci piłkarza. Napastnik większość swoich bramek strzelił właśnie tą częścią ciała. Przypadki i to na całym świecie można jednak mnożyć.

Badania nad szkodliwym wpływem główkowania prowadzi Uniwersytet w Glasgow. Wynika z nich, że piłkarze są pięć razy bardziej narażeni na chorobę alzheimera, dwa razy bardziej na chorobę Parkinsona, cztery razy bardziej na sklerozę i trzy i pół raza bardziej na inne choroby neurodegeneracyjne.

Odbijania piłki głową zakazano już dzieciom poniżej jedenastego roku życia w Stanach Zjednoczonych.

Na Wyspach Brytyjskich na razie tylko zaleca się takie rozwiązanie i apeluje o jego stosowanie. Podobnie jest choćby z limitem dziesięciu odbić o dużej sile tygodniowo, który specjaliście polecają wprowadzić nawet podczas treningów piłkarzy dorosłych.

Więcej na ten temat: Anglia Terence Ian Butcher