Rafał Gikiewicz z ważnym komunikatem i apelem do osób, które go obrażały

fot. Rafał Gikiewicz I Twitter
Mateusz Michałek
Źródło: Rafał Gikiewicz

Rafał Gikiewicz opublikował za pośrednictwem mediów społecznościowych komunikat odnoszący się do obraźliwych postów i wiadomości, jakie otrzymywał w ostatnich dniach.

W sobotę Bayern, którego barwy reprezentuje Robert Lewandowski, mierzył się z Augsburgiem, a więc zespołem Gikiewicza. Ten pierwszy walczył o pobicie wielkiego rekordu Gerda Müllera (40 bramek w jednym sezonie Bundesligi). Kapitanowi reprezentacji Polski udało się to dopiero w 90. minucie meczu. Wcześniej parokrotnie zatrzymywał go dobrze dysponowany Gikiewicz, który zaczął być przez to obrażany przez niektórych kibiców.

Oto wiadomość opublikowana przez 33-letniego bramkarza:

„Sport to moja pasja i praca. Wkładam w to całe serce. Zawsze będę wdzięczny za konstruktywną krytykę, po części to ona doprowadziła mnie do zawodowego sportu i pozwala stale się rozwijać. Obraźliwe, wulgarne słowa kierowane pod moim adresem na forach bądź w wiadomościach prywatnych w ostatnich dniach, są natomiast niczym innym jak zwykłą agresją wyczerpującą znamiona przestępstwa, wobec której wyrażam zdecydowany sprzeciw.

Faktem jest, że Internet wbrew pozorom nie jest miejscem, w którym każdy pozostaje anonimowy. Obecnie obowiązujące przepisy prawa przewidują metody pozwalające na ustalenie tożsamości autorów obraźliwych wpisów czy gróźb. Z tych względów zdecydowałem się uświadomić osoby, które być może nie do końca zdają sobie sprawę z konsekwencji dopuszczania się tzw. hejtu w Internecie, który wyczerpuje znamiona przestępstwa znieważenia, zniesławienia, czy nawet gróźb karalnych.

Art. 24 § 1 Kodeksu Cywilnego: Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Dobra osobiste człowieka to między innymi zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska.

Art. 216 § 2 Kodeksu Karnego: Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Znieważenie polega na wyrażeniu pogardy dla innej osoby, poniżeniu jej, uwłaczeniu jej godności, np. poprzez kierowanie wulgaryzmów pod jej adresem, opisywaniu jej w sposób obraźliwy.

Zwracam się z apelem do osób, które niejednokrotnie po prostu dały się ponieść emocjom, być może nie do końca przemyślały co robią - zastanówcie się czy na pewno warto, zanim obrzucicie kogoś błotem. Informuję, że dalsze naruszanie moich dóbr osobistych, znieważanie mnie i moich bliskich, kierowanie do mnie gróźb, skutkować będzie podjęciem przeze mnie bardziej radykalnych kroków, w tym wystąpieniem na drogę postępowania sądowego”.

Zobacz również

Zobacz ostatnie transfery Cristiano Ronaldo znów bez mistrzostwa Arabii Saudyjskiej Blamaż Manchesteru United. Najwyższa porażka w sezonie [WIDEO] Borussia Dortmund zdecydowana na hitowy transfer napastnika. Absolutnie topowe rozwiązanie Nadchodzą sądne dni w Legii Warszawa. Jaki los czeka siedmiu zawodników? Mariusz Lewandowski łączony z posadą dyrektora sportowego w Ekstraklasie Wisła Kraków pokrzywdzona przez sędziego?! „Ewidentny karny” Wyróżnienie dla piłkarza Górnika Zabrze

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy