20 ciekawych graczy LaLigi z wygasającymi kontraktami
2025-01-14 08:43:56; Aktualizacja: 1 dzień temuWkrótce w LaLidze wystartuje runda wiosenna, po której część piłkarzy będzie mogła opuścić swoje kluby na zasadzie wolnego transferu. Z tej okazji przygotowaliśmy listę zawodników z umowami wygasającymi ostatniego dnia czerwca.
Wraz z nadejściem nowego roku otwierają się nie tylko okna transferowe w najlepszych europejskich ligach, ale i furtki dla graczy, których kontrakty tracą ważność latem.
Na pierwszy ogień wzięliśmy hiszpańską ekstraklasę. Wśród jej przedstawicieli zdecydowaliśmy się wyróżnić 20 piłkarzy. Niewykluczone, że część z nich wkrótce zawiesi buty na kołku.
***Popularne
Javi Puado (RCD Espanyol, 1998) - wychowanek i wieloletni gracz Espanyolu niemal z pewnością zdecyduje się opuścić Barcelonę. 26-letni napastnik, który swego czasu miał okazję zadebiutować i strzelić gola w seniorskiej reprezentacji Hiszpanii, nie pierwszy raz łączony jest z przeprowadzką do mocniejszego zespołu. Cadena COPE donosi, że snajper dogadał się z Sevillą i zasili jej szeregi od nowego sezonu. W bieżącej kampanii LaLigi Puado zdobył sześć bramek w 17 meczach.
Álvaro Valles (UD Las Palmas, 1997) - to jeden z najbardziej cenionych bramkarzy na hiszpańskim rynku. 27-latek, wyróżniający się świetną grą nogami, jeszcze w tym sezonie przymierzany był do FC Barcelony jako zimowy nabytek, gdy ta rozważała, co zrobić po kontuzji Marca-André ter Stegena. „Duma Katalonii” ostatecznie sięgnęła po Wojciecha Szczęsnego, a Valles wciąż pozostaje w „Klubie Kokosa” po tym, jak nie zdecydował się przedłużyć umowy z Las Palmas. Pozyskać chce go jego pierwszy w karierze klub - Real Betis, z którego właśnie do Sportingu odchodzi Rui Silva.
Daley Sinkgraven (UD Las Palmas, 1995) - niegdyś nadzieja Ajaksu Amsterdam, a dziś gracz ze 122 minutami w sezonie. Nie będziemy ukrywać, że umieściliśmy go tu głównie dlatego, że zanim w 2023 roku trafił na Wyspy Kanaryjskie, łączony był z Lechem Poznań. Lewy obrońca na Półwyspie Iberyjskim kompletnie się nie sprawdził, ale kto wie - może ponownie przykuje uwagę którejś z drużyn Ekstraklasy?
Yarek Gąsiorowski (Valencia, 2005) - pozostając w okołopolskich klimatach, przechodzimy do Yarka Gąsiorowskiego. Juniorski reprezentant „La Furia Roja”, którego korzenie sięgają kraju nad Wisłą, konsekwentnie rozwija się w ekipie „Nietoperzy”, zgarniając minuty w pierwszym zespole. W trwających rozgrywkach wziął udział w 14 spotkaniach. Choć potencjalne widmo spadku Valencii pozwala myśleć o odejściu 20-latka, to zaznaczyć trzeba, że klub posiada opcję jednostronnego przedłużenia jego kontraktu o kolejne dwa lata.
Koke (Atlético Madryt, 1992) - „Atléti? Moje życie” - przyznała absolutna legenda madryckiego zespołu w filmiku przygotowanym przez „Los Colchoneros” z okazji niedawno obchodzonych przez pomocnika 33. urodzin. Jorge Resurrección Merodio, bo tak brzmi imię i nazwisko 70-krotnego reprezentanta kraju, jest rekordzistą pod względem liczby występów dla Atlético. W czerwono-białej koszulce rozegrał on już 664 spotkania, z czego 27 w tym sezonie. Mimo że jego umowa wygasa 30 czerwca, to w ubiegłym roku obie strony podjęły decyzję, że prolongata współpracy o następne 12 miesięcy negocjowana będzie po zakończeniu każdej kampanii.
Reinildo Mandava (Atlético Madryt, 1994) - według „Marki” kontrakt 30-letniego Mozambijczyka może ulec automatycznemu przedłużeniu po rozegraniu przynajmniej 45 minut w 20 meczach. Obecnie ma on na koncie 18 występów, w tym dziesięć, kiedy wychodził w podstawowym składzie. Jesienią „Relevo” zapewniało, że zespół Diego Simeone chce zatrzymać lewego defensora na dłużej. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę bogatą historię kontuzji obrońcy, przy jednoczesnym zainteresowaniu ze strony Trabzonsporu, jego pozostanie na Estadio Metropolitano należy traktować jako stojące pod znakiem zapytania.
Axel Witsel (Atlético Madryt, 1989) - w przeciwieństwie do Reinildo przyszłość Belga wydaje się być przesądzona. 36-latek, przemianowany przez Simeone na obrońcę, odejdzie z Madrytu wraz z końcem umowy, o czym poinformował Matteo Moretto. Były gracz Borussii Dortmund pod skrzydła argentyńskiego szkoleniowca trafił w 2022 roku.
César Azpilicueta (Atlético Madryt, 1989) - sytuacja legendy Chelsea ma się identycznie do tej przedstawionej wyżej. Rówieśnik Witsela to drugi weteran, który w najbliższym czasie ma opuścić szatnię Atlético. Wychowanek Osasuny w trwającej kampanii nie jest niezbędną częścią układanki „Rojiblancos”, o czym świadczy udział w zaledwie siedmiu starciach.
Djené (Getafe, 1991) - on z Getafe przeżył wszystko. Odkąd trafił do niego w 2017 roku, w niebieskim trykocie walczył zarówno o utrzymanie, jak i cieszył się grą w Lidze Europy w sezonie 2019/2020. Właśnie przed startem tamtych rozgrywek łączono go z transferem do Arsenalu, a pod wrażeniem jego umiejętności miał być sam Mikel Arteta. Przedstawiciel Toga i kapitan zespołu z przedmieść Madrytu wciąż jest podstawowym wyborem José Bordalása. Dla drużyny z Coliseum Alfonso Pérez zanotował w sumie 277 występów.
Aleksandar Sedlar (Deportivo Alavés, 1991) - znowu zahaczymy o Polskę, a konkretniej wspomnimy o Piaście Gliwice, którego barwy Sedlar reprezentował w latach 2016-2019, sięgając przy tym po tytuł mistrza kraju. Po zdobyciu sensacyjnego mistrzostwa Serb przeniósł się do Mallorki, w której wystąpił 45 razy. Latem 2022 roku zamienił Majorkę na Vitorię-Gasteiz i tamtejsze Deportivo Alavés. Defensor w drużynie walczącej o utrzymanie w hiszpańskiej ekstraklasie rozegrał łącznie 56 spotkań, lecz tylko osiem w obecnych rozgrywkach.
Ferland Mendy (Real Madryt, 1995) - trapiony urazami Francuz wielokrotnie nie był w stanie udowodnić pełni swojego potencjału. Lewy obrońca, sprowadzony latem 2019 roku z Olympique'u Lyon za 48 milionów euro, w Realu rozegrał 190 meczów. 20 z nich należało do dorobku z bieżącego sezonu. Jeszcze w lipcu „Marca” informowała, że dwukrotny zdobywca Ligi Mistrzów przedłuży kontrakt do 30 czerwca 2027 roku, ale oficjalnego komunikatu ze strony „Królewskich” nie doczekaliśmy się do dziś.
Luka Modrić (Real Madryt, 1985) - wspomniana już „Marca” niedawno napisała, że to wcale nie musi być ostatni sezon 39-letniego Luki Modricia na Santiago Bernabéu. Piłkarz chciałby zawiesić buty na kołku po Mistrzostwach Świata 2026, jednocześnie marząc, by biała koszulka Realu była ostatnią, jaką bedzie przywdziewać w karierze. W takiej sytuacji na myśl nasuwa się rozwiązanie, jakim jest kontynuowanie wieloletniej przygody obu stron przez kolejne 12 miesięcy. Kwestie finansowe związane z przedłuzeniem kontraktu miałyby nie stanowić żadnego problemu.
Lucas Vázquez (Real Madryt, 1991) - być może piłkarską jakością odstawał od największych gwiazd ekip Carlo Ancelottiego czy Zinedine'a Zidane'a, ale już od blisko dekady stanowi część pierwszego zespołu „Królewskich”, mając na koncie rozegranych blisko 400 spotkań. Zawsze był, gdy go potrzebowano. Zastępował zarówno obrońców, jak i skrzydłowych. Z drugiej strony rzeczywiście często nie „dojeżdżał” sportowo, a w lipcu skończy 34 lata. Prezesa Florentino Péreza, trenera Realu, jak i być może samego piłkarza, będącego jednym z kapitanów drużyny, czeka niełatwa decyzja.
Jesús Vallejo (Real Madryt, 1997) - wygląda na to, że czas Vallejo na Santiago Bernabéu dobiega końca. „Los Blancos” ze stoperem rozstaną się po dziesięciu latach i sześciu wypożyczeniach spędzonych w LaLidze, na jej zapleczu, a także w Premier League oraz Bundeslidze. Środkowy obrońca, który w Madrycie święcił liczne triumfy, dla Realu rozegrał tylko 32 mecze.
Óscar de Marcos (Athletic Club, 1989) - prawy obrońca na San Mamés trafił w 2009 roku, przenosząc się z Deportivo Alavés. Od tamtej pory ekipę z Kraju Basków reprezentował w 553 rywalizacjach, zdobywając puchar i dwa superpuchary kraju. Pomimo wieku nadal może liczyć na grę, czego dwód stanowi zgromadzone 1327 minut na przestrzeni 21 potyczek w tym sezonie.
Ander Herrera (Athletic Club, 1989) - to ostatni gwizdek, by uwzględnić byłego gracza Manchesteru United w tym zestawieniu. Bask, który w barwach Athleticu rozegrał łącznie 189 meczów (dokładnie tyle samo, ile dla „Czerwonych Diabłów”), właśnie finalizuje przenosiny do argentyńskiego Boca Juniors, po raz pierwszy żegnając się z europejskim futbolem. W kampanii 2024/2025 Herrera zagrał na ojczystych boiskach 14-krotnie.
Raúl Albiol (Villarreal, 1985) - mistrz świata i dwukrotny triumfator mistrzostw Europy pomimo wieku latem zdecydował się przedłużyć umowę z Villarrealem, wciąż stanowiąc o sile wyjściowej jedenastki. W bieżącym sezonie wziął udział w 16 rywalizacjach z 21 możliwych. Jeśli strony zdecydowałyby się na współpracę w kolejnej kampanii, 58-krotny reprezentant Hiszpanii podczas jej trwania skończyłby „cztery dychy” - pięć dni przed Luką Modriciem.
Iñigo Martínez (FC Barcelona, 1991) - latem media przekazywały, że doświadczony Bask nie będzie ulubieńcem Hansiego Flicka, który miał nawet dać „zielone światło” na jego odejście. Czas pokazał jednak, że stał on się absolutnie kluczową postacią katalońskiego zespołu, zaliczając dwa trafienia i dwie asysty w 27 meczach. W finale Superpucharu Hiszpanii stoper doznał urazu wykluczającego go z gry na pięć tygodni, co może nieco skomplikować sprawę, jeśli chodzi o wypełnienie potrzebnych minut do automatycznego prolongowania umowy. Ta przedłużona zostanie o kolejny rok, gdy 33-latek rozegra w ciągu sezonu minimum 45 minut w co najmniej 60 procentach meczów.
Gerard Martín (FC Barcelona, 2002) - nieoczywisty wynalazek niemieckiego szkoleniowca, choć nie zawsze imponował na boisku, to przekonał do siebie zarówno jego, jak i władze klubu, które już wkrótce zaoferować mają mu przedłużenie kontraktu do końca sezonu 2027/2028, widząc w nim potencjał czy też szansę na zarobek. Wychowanek Cornelli w pierwszym zespole „Blaugrany” zagrał już 16 razy, notując przy tym dwie asysty.
Wojciech Szczęsny (FC Barcelona, 1990) - wielokrotny reprezentant „Biało-czerwonych” do piłki powrócił w październiku, po wcześniejszym ogłoszeniu emerytury, gdy w obliczu kontuzji Marca-André ter Stegena zgłosiła się po niego „Duma Katalonii”. Hansi Flick pozostał jednak wierny Iñakiemu Peñy, a byłemu bramkarzowi Juventusu pozostało pełnić rolę „dwójki”, która do tej pory wystąpiła w trzech starciach. Na ten moment niewiele wskazuje na to, by Barcelona czy sam Szczęsny potrzebowali kontynuować współpracę w przyszłym sezonie. Zwłaszcza że do pełni sił wróci pierwszy kapitan drużyny - Ter Stegen właśnie.
***
Pozostali zawodnicy LaLigi z umowami wygasającymi 30 czerwca 2025 roku:
- Brian Oliván (RCD Espanyol),
- Álvaro Tejero (RCD Espanyol),
- Leandro Cabrera (RCD Espanyol),
- Sergi Gómez (RCD Espanyol),
- Antoniu Roca (RCD Espanyol),
- Álvaro Aguado (RCD Espanyol),
- Salvi Sánchez (RCD Espanyol),
- Ángel Fortuño (RCD Espanyol),
- Valentin Rosier (CD Leganés),
- Yvan Neyou (CD Leganés),
- Dani Raba (CD Leganés),
- Sergio González (CD Leganés),
- Jorge Sáenz (CD Leganés),
- Darko Brasanac (CD Leganés),
- Marko Dmitrovic (CD Leganés),
- Julián Chicco (CD Leganés),
- Alvin Abajas (CD Leganés),
- Kike Pérez (Real Valladolid),
- Luis Pérez (Real Valladolid),
- Anuar (Real Valladolid),
- Iván Sánchez (Real Valladolid),
- Chuki (Real Valladolid),
- César de la Hoz (Real Valladolid),
- Javi Muñoz (UD Las Palmas),
- José Campaña (UD Las Palmas),
- Jaime Mata (UD Las Palmas),
- Juanma Herzog (UD Las Palmas),
- Benito Ramírez (UD Las Palmas),
- Fabio González (UD Las Palmas),
- Pathé Ciss (Rayo Vallecano),
- Iván Balliu (Rayo Vallecano),
- Joni Montiel (Rayo Vallecano),
- Oscar Trejo (Rayo Vallecano),
- Sergi Guardiola (Rayo Vallecano),
- Aridane Hernández (Rayo Vallecano),
- Marcos Alonso (Celta Vigo),
- Alfon González (Celta Vigo),
- Vicente Guaita (Celta Vigo),
- Javier Manquillo (Celta Vigo),
- Jailson (Celta Vigo),
- Sergio Carreira (Celta Vigo),
- Dimitri Foulquier (Valencia),
- Jaume Doménech (Valencia),
- Yellu Santiago (Getafe),
- Allan Nyom (Getafe),
- Nabil Aberdin (Getafe),
- John Patrick (Getafe),
- Borja Garcés (Atlético Madryt),
- Hamari Traoré (Real Sociedad),
- Jon Ander Olasagasti (Real Sociedad),
- Marc Bartra (Real Betis),
- Martin Valjent (Mallorca),
- Robert Navarro (Mallorca),
- Dani Rodríguez (Mallorca),
- Mateu Morey (Mallorca),
- Iván Cuéllar (Mallorca),
- Abdel Abqar (Deportivo Alavés),
- Kike García (Deportivo Alavés),
- Pablo Ibáñez (Osasuna),
- Rubén Peña (Osasuna),
- José Manuel Arnáiz (Osasuna),
- Nacho Vidal (Osasuna),
- Unai García (Osasuna),
- Álvaro Fernández (Sevilla),
- Pedro Ortiz (Sevilla),
- Suso (Sevilla),
- Iñigo Ruiz de Galarreta (Athletic Club),
- Yuri Berchiche (Athletic Club),
- Iñigo Lekue (Athletic Club),
- Juanpe (Girona),
- Juan Carlos (Girona),
- Eric Bailly (Villarreal),
- Kiko Femenía (Villarreal).