37 najciekawszych już potwierdzonych letnich transferów
2021-05-18 16:45:45; Aktualizacja: 3 lata temuCoraz większymi krokami zbliżamy się do rozpoczęcia letniego okna transferowego. Przed nastaniem tego momentu zapraszamy do przypomnienia sobie lub zapoznania z 37 najciekawszymi zrealizowanymi do tej pory transakcjami.
Skutki wywołane przez trwającą pandemię koronawirusa są w dalszym ciągu nad wyraz widoczne w działaniach podejmowanych przez przedstawicieli poszczególnych klubów na rynku transferowym.
Z tego też powodu nie byliśmy w minionych miesiącach świadkami zbyt wielu potwierdzonych gotówkowych transakcji, które zostaną oficjalnie przyklepane po otwarciu letniego okna.
***Popularne
Na chwilę obecną na pierwszym miejscu pod względem sumy wydanej na pozyskanie nowego piłkarza plasuje się Bayern Monachium. Mistrz Niemiec wygrał walkę o względy Dayota Upamecano z RB Lipsk i aktywował klauzulę odstępnego zawartą w jego kontrakcie wynoszącą 42,5 miliona euro.
Środkowy obrońca ma całkiem spore szanse na to, aby na koniec transferowego szaleństwa znaleźć się w gronie największych operacji zrealizowanych latem 2021 roku. Francuz nie będzie na pewno otwierał takowego zestawienia, ale powinien załapać się w najgorszym wypadku w drugiej dziesiątce największych przedsezonowych transakcji.
Wśród nich na pewno nie znajdą się dotychczasowe operacje zrealizowane przez wspomniany RB Lipsk. Władze „Byków” zdawały sobie doskonale sprawę z faktu, że zarobią podaną wyżej sumę z tytułu odejścia Upamecano. Dlatego znacznie wcześniej dokonały stosownych wzmocnień w postaci wykupienia Angeliño z Manchesteru City i Benjamina Henrichsa z AS Monaco oraz sprowadzenia Joška Gvardiola z Dinama Zabrzeg, Mohameda Simakana ze Strasbourga i Briana Brobbeya z Ajaksu Amsterdam. Niemiecka drużyna przeznaczyła na tych zawodników łącznie 64 miliony euro i tym samym wychodzi na lekki minus nawet po doliczeniu odejścia Hannesa Wolfa do Borussii Mönchengladbach za 9,5 miliona euro.
Pozostając jeszcze na rynku niemieckim wypada zaznaczyć, że od nowego sezonu zobaczymy w Bundeslidze kilku obiecujących zawodników takich jak Aster Vranckx (VfL Wolfsburg), Soumaïla Coulibaly (Borussia Dortmund) czy Ali Akman i Fabio Blanco (obaj Eintracht Frankfurt). Do tego grona możemy zaliczyć także nieco od nich starszego Tymoteusza Puchacza, który zgodnie z wygłoszonym kilka tygodni temu planem opuścił szeregi Lecha Poznań na rzecz gry w Unionie Berlin. Tym samym stołeczna drużyna zrealizowała drugi ciekawy letni transfer po zakontraktowaniu Raniego Khediry i bardzo szybko załatała dziurę po odejściu Christophera Lenza do Eintrachtu Frankfurt.
***
Drugą największą potwierdzoną do tej pory letnią transakcją jest definitywna przeprowadzka Westona McKennie’ego z Schalke 04 do Juventusu. „Stara Dama” wypożyczyła początkowo amerykańskiego pomocnika z ekipy z Gelsenkirchen, ale zobowiązała się do jego wykupienia po spełnieniu określonych warunków przez piłkarza. 22-latek osiągnął wyznaczone cele umieszczone w umowie i dlatego zespół z Turynu jeszcze przed rozpoczęciem okna potwierdził fakt nawiązania dłużej współpracy z reprezentantem Stanów Zjednoczonych.
W niedalekim czasie możemy spodziewać się potwierdzania kolejnych tego typu transferów we Włoszech, gdzie praktyka związana z wypożyczeniem graczy z zawartym przymusem wykupu jest bardzo często stosowana.
***
W pozostałych ligach europejskich nie dzieje się na razie zbyt wiele. Na specjalną uwagę zasługuje jednak operacja zrealizowała przez FC Porto. Portugalczycy bardzo długo zabiegali o względy Pepê z Grêmio Porto Alegre i ostatecznie przeznaczyli na jego transfer 15 milionów euro. Ta suma oznacza, że „Smoki” zrealizowały czwarty największy zakup w swojej historii.
Na rynek południowoamerykańskich chętnie spogląda też Manchester City, który od tego lata będzie miał możliwość przyglądania się z bliska rozwojowi Darío Sarmiento. Świeżo upieczony mistrz Anglii przeznaczył 5 milionów euro na pozyskanie Argentyńczyka z Estudiantes de La Plata i na dzień pisania tego podsumowania jest to największy transfer potwierdzony przez klub z Premier League. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje wykup Craiga Dawsona przez West Ham United z Watfordu. Z kolei dalej znajdują się głównie wolne operacje, gdzie na czoło wysuwa się postać Theo Walcotta, który przez kolejne dwa lata będzie reprezentował barwy Southampton.
W minionych miesiącach, tygodniach i dniach potwierdzono jeszcze tylko dwie transakcje z przekroczoną sumą odstępnego opiewającą na 5 milionów euro. I dotyczą one wykupu Albana Lafonta przez Nantes z Fiorentiny oraz przeprowadzki Taliski z Guangzhou FC do Al-Nassr.
Z kolei z innych wolnych transferów wypada wyróżnić przenosiny Floriana Thauvina do Tigres UANL, Liora Refaelova do Anderlechtu, Marcusa Berga do IFK Göteborg, Kierana Gibbsa do Interu Miami, Scotta Browna do Aberdeen, Kaspera Hämäläinena do TPS i Moussy Maregi do Al-Hilal.
***
Na koniec zostawiliśmy sobie pozostałe operacje związane ściśle z polskimi zawodnikami oraz klubami. Tutaj jako pierwszy swoją najbliższą przyszłość poznał Jan Sobociński. Obrońca ŁKS-u Łódź postanowił posmakować gry w Major League Soccer, gdzie w nowym sezonie zadebiutuje w nowo powstałym Charlotte FC.
Natomiast na naszym rodzimym podwórku najwięcej pracy w minionych miesiącach mieli działacze Wisły Kraków, gdzie od rozgrywek 2021/2022 będą występować Alan Uryga, Mateusz Młyński oraz Hubert Sobol.
Prężnie na rynku działają lub zaczęły działać też inne ekstraklasowe zespoły takie jak Śląsk Wrocław (Petr Schwarz), Cracovia (Jakub Jugas), Legia Warszawa (Joel Abu Hanna), Piast Gliwice (Dominik Steczyk) czy Lech Poznań (Radosław Murawski)
We swojej własnej lidze funkcjonuje także Wieczysta Kraków, która zdążyła się już pochwalić sprowadzeniem kolejnego gracza z przeszłością w elicie w osobie Łukasza Burligi.