Algieria przed mundialem: Już awans jest sukcesem
2014-06-12 21:32:51; Aktualizacja: 10 lat temuTrener z bogatym doświadczeniem, jasno określona taktyka i założenia, zespół stworzony z młodych utalentowanych, ale i krnąbrnych zawodników oraz nie najgorsze losowanie - oto krajobraz w Algierii przed Mistrzostwami Świata.
LOSOWANIE
Niezłe. „Lisy Pustyni” z koszyka B trafiły do grupy H, gdzie zmierzą się z młodą drużyną Belgii, poukładanymi taktycznie Rosjanami oraz nieobliczalną Koreą Południową. Opierając się tylko na papierze można przypuszczać, że Algierczycy z ekipą z Azji będą walczyć o trzecie miejsce. Nie należy jednak od tak skreślać obu tych reprezentacji, ponieważ dla „Czerwonych Diabłów” będzie to pierwszy poważny turniej, w którym wezmą udział od 14 lat i zwyczajnie może zjeść ich trema lub zniszczyć południowoamerykański klimat. Z kolei „Sborna” na EURO 2012 też miała stosunkowo łatwych rywali do przejścia, a ostatecznie zakończyła swój udział w tej imprezie na fazie grupowej. Z tych powodów można liczyć na to, że Algierczycy przy dobrych wiatrach zdołają przynajmniej awansować w Brazylii do 1/8 finału.
FORMA
GWIAZDAPopularne
W kadrze Algierii nie ma takiej wyraźnej gwiazdy. Do tego miana może aspirować kilku zawodników. Od kilku lat kreowany na takiego piłkarza jest Sofiane Feghouli, który, na co dzień reprezentuje barwy hiszpańskiej Valencii. Ofensywnemu pomocnikowi już dawno wróżono wielką karierę, ale jakoś nie potrafi on przez dłuższy okres czasu utrzymać wysokiej formy. Po kilku bardzo dobrych w jego wykonaniu zawodach przydarza mu się kryzys. Z pewnością bez jego dobry dyspozycji „Lisy Pustyni” nie mają, co liczyć na wyjście z grupy na mundialu. Niewykluczone, że w rolę gwiazdy reprezentacji Algierii może wejść nieco młodszy od Feghouliego, Saphir Taïder z Interu Mediolan, który w Brazylii może wypłynąć na szersze wody światowego futbolu.
TRENER
Vahid „Vaha” Halilhodžićobjął stery nad reprezentacją Algierii w czerwcu 2011 roku i postanowił budować swoją drużynę na młodych zawodnikach. Bośniacki szkoleniowiec postawił na ofensywny styl gry, połączony z dyscypliną taktyczną, której brakowało „Lisom Pustyni”. Ponadto jego bałkański temperament sprawia, że każdy zawodnik, który chce występować w jego drużynie musi podporządkować się jego zasadom. Trzeba przyznać, że ten sposób prowadzenia przez niego kadry Algierii przyniósł mu sukces, który jednak zrodził się w bólach. Podopieczni 61-letniego trenera bez większych problemów wygrali pierwszą części eliminacji w fazie grupowej, ale w decydującej rozgrywce dzięki bramkom zdobytym na wyjeździe odprawili z kwitkiem niedawnego finalistę Pucharu Narodów Afryki - Burkina Faso. Mimo że reprezentacja Halilhodžicia nie jest faworytem grupy, to z pewnością pod jego wodzą może sprawić niemałą niespodziankę i zakończyć przygodę Belgów lub Rosjan w mistrzostwach.
NADZIEJA
Na Algierczykach nie ma zbyt dużej presji. Ich pierwszym celem na czwartych Mistrzostwach Świata, w których wezmą udział jest zdobycie gola. Tej sztuki „Lisom Pustyni” w RPA nie udało się dokonać. Teraz mają na to duże szanse, ponieważ w swoich szeregach mają takich zawodników jak: Sofiane Feghouli, Islam Slimani, Saphir Taïder oraz El Arbi Hillel Soudani. Z kolei ich drugim pragnieniem jest awans, a w tym może im pomóc brazylijski klimat, do którego z pewnością przystosują się lepiej niż Belgowie, Rosjanie oraz Koreańczycy.
NAJWIĘKSZA OBAWA
Pierwszy mecz z Belgią. Dlaczego? Nie od dziś wiemy, że w afrykańskich drużynach często po jednym nieudanym spotkaniu może dojść do kłótni w wyniku, której zawodnicy tracą mobilizację do dalszego wspólnego działania. Miejmy nadzieję, że na taką ewentualność jest przygotowany selekcjoner „Lisów Pustyni” i nie pozwoli swoim piłkarzom na chwilę słabości, bo przecież jeden przegrany mecz nie przekreśli ich szans na awans do kolejnej fazy turnieju.
TAKTYKA
Halilhodžić w reprezentacji Algierii preferuje grę w ustawieniu 4-2-3-1 lub 4-3-3. W ostatnich spotkaniach więcej razy korzystał z tej pierwszej opcji. Kluczowymi piłkarzami w układance bośniackiego szkoleniowca są Madjid Bougherra - lider formacji defensywnej, Sofiane Feghouli - mózg drużyny oraz Islam Slimani - najskuteczniejszy strzelec zespołu w eliminacjach. Głównym atutem w taktyce „Lisów Pustyni” są uderzenia z dystansu, których w eliminacjach zdobyli najwięcej. Nie da się ukryć, że ofensywa Algierczyków jest zdecydowanie mocniejsza od ich obrony, ale czy to wystarczy, aby zdobyć upragniony awans do 1/8 finału?
PRZEWIDYWANY SKŁAD
CZY WIESZ, ŻE...?
Algieria jest największym krajem w Afryce, którego powierzchnia zajmuje 2 380 000 km2. Blisko 80% terytorium tego kraju zajmują piaski. Południowa część państwa pokrywa pustynia Sahara, którą od północy oddzielają góry oraz żyzne doliny. Głównym towarem eksportowym Algierii jest ropa oraz gaz. Piłka nożna w tym kraju pojawiła się za sprawą europejskich osadników na przełomie XIX i XX wieku. Poza futbolem jedną z ulubionych rozgrywek mieszkańców tego państwa jest gra w domino.
TERMINARZ
17.06., 18:00: Belgia - Algieria
22.06., 21:00: Algieria - Korea Południowa
26.06., 22:00: Algieria - Rosja
GŁOS Z ALGIERII
- Mamy młody zespół i zawodników z dużymi indywidualnymi możliwościami. Według mnie są lepsi od tych piłkarzy, którzy reprezentowali Algierię na poprzednim mundialu. Obecnie nasi reprezentanci grają dla czołowych klubów europejskich, takich jak: Inter Mediolan, Sporting Lizbona czy Valencia CF. Wielu z nich gra też w Hiszpanii. Myślę, że z piłkarzami tej klasy możemy osiągnąć dużo więcej niż poprzednie zespoły.
Rabah Saâdane, były selekcjoner Algierii
SKŁAD ALGIERII
BRAMKARZE
1. Cedric Si Mohamed (CS Constantine)
16. Mohamed Zemmamouche (USM Algier)
23. Rais M'Bolhi (CSKA Sofia)
OBROŃCY
2. Madjid Bougherra (Lekhwiya)
3. Faouzi Ghoulam (Napoli)
4. Essaid Belkalem (Watford)
5. Rafik Haliche (Academica)
6. Djamel Mesbah (Livorno)
12. Carl Medjani (Valenciennes)
17. Liassine Cadamuro-Bentaiba (Mallorca)
20. Aissa Mandi (Reims)
POMOCNICY
7. Hassan Yebda (Udinese)
8. Mehdi Lacen (Getafe)
10. Sofiane Feghouli (Valencia)
11. Yacine Brahimi (Granada)
14. Nabil Bentaleb (Tottenham)
18. Abdelmoumene Djabou (Club Africain)
19. Saphir Taider (Inter Mediolan)
21. Riyad Mahrez (Leicester City)
22. Mehdi Mostefa (Ajaccio)
NAPASTNICY
9. Nabil Ghilas (Porto)
13. Islam Slimani (Sporting CP)
15. El Arbi Hilel Soudani (Dinamo Zagrzeb)
AUTOR: NORBERT BOŻEJEWICZ