Ekstraklasa bez nich będzie uboższa? Jedenastka spadkowiczów godnych uwagi

Ekstraklasa bez nich będzie uboższa? Jedenastka spadkowiczów godnych uwagi
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Arka Gdynia, Korona Kielce i ŁKS Łódź straciły już matematyczne szanse na utrzymanie w Ekstraklasie. Z tego też powodu przyjrzeliśmy się kadrom tych trzech zespołów, aby wyłonić z ich szeregów zawodników mających szanse lub zasługujących na to, aby pozostać w elicie.

Wyjątkowo szybko opadły nam emocje związane z rywalizacją w grupie spadkowej, a to oznacza, że pokaźna liczba piłkarzy ma jeszcze dość sporo czasu na udowodnienie swojej wartości i wywalczenie angażu przykładowo w jednej z drużyn rywalizujących w dalszym ciągu na poziomie Ekstraklasy.

Dlatego też przygotowaliśmy naszą jedenastkę złożoną z zawodników mających na to stosunkowo największe szanse z racji prezentowanych przez siebie umiejętności.

BRAMKARZ

Nie da się ukryć, że Pāvels Šteinbors (Arka Gdynia), Marek Kozioł (Korona Kielce) i Arkadiusz Malarz (ŁKS Łódź) należą do wyróżniających się graczy nie tylko w szeregach zespołów spadających z najwyższej klasy rozgrywkowej, ale i w całej lidze.

Wiele na to wskazuje, że spośród w Ekstraklasie pozostanie Łotysz. Z tego też powodu umieściliśmy go w naszej jedenastce i spodziewamy się, że w niedalekim czasie podpisze stosowne dokumenty wiążące go z Jagiellonią Białystok, która ma mocno zabiegać o wykupienie 34-latka z „Żółto-Niebieskich”.

OBRONA

Nieco więcej problemów mieliśmy z wyłonieniem kompletu defensorów. Szczególnie kłopotliwa okazała się dla nas kwestia lewej obrony, bo nie od dziś wiemy, że obsadzenie tej pozycji sprawia olbrzymi ból głowy prezesom poszczególnych polskich klubów.

Na szczęście w jednej z wymienionych wyżej ekip znalazł się solidny oraz doświadczony Adam Marciniak, który w razie otrzymanie atrakcyjnej oferty mógłby rozważyć możliwość przedwczesnego zakończenia współpracy z Arką Gdynia.

Po przeciwnej stronie boiska mogliśmy już zdecydowanie poważniej zastanowić się nad wskazaniem odpowiedniego kandydata i ostatecznie postawiliśmy na obiecującego Grzegorza Szymusika. 22-latek stał się na przestrzeni trwających rozgrywek pewnym punktem kieleckiej defensywy i z powodzeniem może występować na obu bokach obrony, co w połączeniu z wiekiem może sprawić, że będzie on stanowił atrakcyjną opcję dla prezesów niektórych zespołów. Wychowanek Błękitnych Stargard Szczeciński jest formalnie związany z Koroną do końca obecnego sezonu, ale ma w kontrakcie zawartą opcję umożliwiającą „Żółto-Czerwonym” przedłużenie z nim współpracy o kolejne 24 miesiące.

Na środku obrońcy zdecydowaliśmy się ustawić dwóch obcokrajowców - Adnana Kovačevicia i Carlosa Morosa Gracię. Pierwszy z nich pokazał się już wielokrotnie z dobrej strony w barwach ekipy z województwa świętokrzyskiego i w nagrodę za robione postępy otrzymał kilka powołań do silnej reprezentacji Bośni i Hercegowiny, dlatego z całą pewnością nie może narzekać na brak zainteresowanie ze strony zagranicznych klubów.

Z kolei Hiszpan trafił do ŁKS-u w trakcie zimowego okna transferowego i miał spróbować pomóc drużynie z Łodzi powalczyć jeszcze o utrzymanie w elicie. Tego celu nie udało mu się osiągnąć, ale on sam rozgrywa całkiem przyzwoitą rundę. Trzeba przy nim także zaznaczyć, że jest związany z obecnym zespołem do połowy 2021 roku.

POMOC

Bez wątpienia linia pomocy jest najlepiej obsadzoną formacją, obok pozycji bramkarza, w naszym zestawieniu, co pokazuje fakt, że znaleźli się w niej tacy wartościowi oraz obiecujący gracze jak Jakub Żubrowski (Korona Kielce), Marko Vejinović (Arka Gdynia), Marcin Cebula (Korona Kielce), Mateusz Młyński (Arka Gdynia) i Petteri Forsell (Korona Kielce).

Każdy z tych zawodników jest już dość lub bardzo dobrze znanym zawodnikiem rywalizującym na poziomie Ekstraklasy i z całą pewnością stanowiłby wartość dodatnią w niejednej drużynie występującej w najwyższej klasie.

A te mogą na zasadzie wolnego transferu pozyskać trzech graczy Korony Kielce, ponieważ ich umowy z dotychczasowym pracodawcą wygasają wraz z końcem lipca po tym, jak podpisali stosowne aneksu do umów obowiązujących formalnie do 30 czerwca.

W ostatnim czasie sporo się mówiło o prawdopodobnej przeprowadzce Żubrowskiego do Zagłębia Lubin i możliwym zasileniu szeregów Wisły Płock przez Forsella. Na brak zainteresowań zapewne nie narzeka też Cebula, który prezentował się bardzo dobrze od momentu wznowienia rozgrywek.

Z kolei Młyński i Vejinović są związani z Arką Gdynia odpowiednio do połowy czerwca 2021 i 2022 roku, dlatego ich odejście z obecnego zespołu wiązałoby się z koniecznością wyłożenia całkiem przyzwoitych sum.

W przypadku młodzieżowego reprezentanta Polski dało się już usłyszeć, że chęć nawiązania z nim współpracy przejawia choćby Legia Warszawa. W przypadku holenderskiego pomocnika w grę może wchodzić ewentualny powrót do słabszego klubu Eredivisie, o ile nie zdecyduje się pozostać w obecnym klubie na zapleczu Ekstraklasy.

ATAK

Najbardziej problematyczna okazała się kwestia obsadzenia pozycji środkowego napastnika, ponieważ każdy z trzech spadkowiczów nie posiada w swoich szeregach na tyle wartościowego zawodnika, który zasłużył na to, aby pozostać w Ekstraklasie.

Na kogoś jednak musieliśmy postawić i wybraliśmy Dawita Schirtladze z Arki Gdynia, który może pochwalić się najlepszymi statystykami z nominalnych atakujących – cztery gole i trzy asysty.

***

Ławka rezerwowych: Marek Kozioł (Korona Kielce), Jan Sobociński (ŁKS Łódź), Michal Gardawski (Korona Kielce), Damian Zbozień (Arka Gdynia), Ognjen Gnjatić (Korona Kielce), Adam Deja (Arka Gdynia), Michał Nalepa (Arka Gdynia).

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Bardzo dobre informacje dla Rakowa Częstochowa przed kluczowym meczem Bardzo dobre informacje dla Rakowa Częstochowa przed kluczowym meczem Jacek Magiera musi dograć zimę bez kluczowego zawodnika. „Szkoda czasu na dyskusje. Poszli na łatwiznę” Jacek Magiera musi dograć zimę bez kluczowego zawodnika. „Szkoda czasu na dyskusje. Poszli na łatwiznę” Manchester United celuje w hitowy transfer. PROMOCJA Manchester United celuje w hitowy transfer. PROMOCJA Transfery - Relacja na żywo [09/12/2023] Transfery - Relacja na żywo [09/12/2023] Santiago Hezze stara się o polskie obywatelstwo Santiago Hezze stara się o polskie obywatelstwo „To jest piłkarski i taktyczny debilizm”, „Są Tottenhamem Ekstraklasy” [WIDEO] „To jest piłkarski i taktyczny debilizm”, „Są Tottenhamem Ekstraklasy” [WIDEO] Wojciech Szczęsny z nieba do piekła i znowu do nieba [WIDEO] Wojciech Szczęsny z nieba do piekła i znowu do nieba [WIDEO] Dlatego Sebastian Staszewski przez 10 lat nie rozmawiał z Robertem Lewandowskim Dlatego Sebastian Staszewski przez 10 lat nie rozmawiał z Robertem Lewandowskim

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy