EURO 2020: Na nich trzeba zwrócić uwagę! TOP 23 talenty, które zagrają na Mistrzostwach Europy

2021-06-11 17:49:20; Aktualizacja: 3 lata temu
EURO 2020: Na nich trzeba zwrócić uwagę! TOP 23 talenty, które zagrają na Mistrzostwach Europy Fot. Vlad1988 / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info

W związku z rozpoczynającą się 16. edycją Mistrzostw Europy postanowiliśmy przygotować listę z utalentowanymi piłkarzami, którzy mogą zabłysnąć na turnieju odbywającym się w 11 krajach.

Wielkie sportowe imprezy są idealną areną dla młodych zawodników do pokazania się szerszemu światu i wykonania kolosalnego kroku w karierze. Nie inaczej jest przy okazji turniejów piłkarskich, gdzie wielu utalentowanych graczy marzy o odniesieniu zespołowego oraz indywidualnego sukcesu.

Przy okazji rozpoczynającego się EURO 2020 postanowiliśmy stworzyć małą listę złożoną z zawodników urodzonych najpóźniej w 2000 roku, którzy mogą lub powinni zaprezentować się z bardzo dobrej strony na imprezie o miano najlepszej drużyny na Starym Kontynencie.

Giacomo Raspadori (Włochy/Sassuolo)

Środkowy napastnik może być jednocześnie zachwycony oraz smutny z faktu znalezienia się w kadrze Włoch. Początkowo młody zawodnik został oddelegowany do udziału w fazie pucharowej Mistrzostw Europy U-21. Niestety jego drużyna przegrała w ćwierćfinale z Portugalią i ten fakt postanowił natychmiast wykorzystać selekcjoner Roberto Mancini do umieszczenia 21-latka w składzie pierwszej reprezentacji na EURO 2020. Raspadori nie będzie odgrywał głównej roli na tej imprezie, ale wchodząc z ławki rezerwowych może okazać się w kluczowym momencie bohaterem kraju z Półwyspu Apenińskiego, co pokazał już w Sassuolo, gdzie strzelił zwycięskie gole w Serie A w meczach przeciwko Romie czy Milanowi.

Orkun Kökçü (Turcja/Feyenoord)

20-letni pomocnik urodził się oraz wychował w Holandii, ale mimo to zdecydował się w seniorskim futbolu reprezentować barwy kraju swoich rodziców. Turcy mogą być z zaistniałego faktu bardzo zadowoleni, ponieważ Kökçü, pomimo młodego wieku, odgrywa jedną z istotniejszych ról w szeregach Feyenoordu i cieszy się zainteresowaniem ze strony przede wszystkim Milanu i Arsenalu.

Ethan Ampadu (Walia/Sheffield United, wypożyczony z Chelsea)

Wszechstronny defensywnie usposobiony zawodnik zadebiutował w narodowych barwach przed czteroma laty i późniejszym okresie zaczął stanowić o jej sile. Dzięki temu 20-latek może pochwalić się 22 rozegranymi spotkaniami w reprezentacji Walii i zaliczeniem względnie udanego sezonu na boiskach Premier League. Gracz Chelsea spędził minione rozgrywki na wypożyczeniu w Sheffield United. Co prawda nominalnemu środkowemu obrońcy nie udało się uratować „Szabli” przed spadkiem, ale on sam nabył dużo cennego doświadczenia, które powinno pozwolić mu teraz powalczyć o pozostanie w „The Blues”.

Jérémy Doku (Belgia/Rennes)

19-letni skrzydłowy stał się minionego lata bohaterem jednego z największych transferów za sprawą zanotowania przeprowadzki z Anderlechtu do Rennes. Doku odnalazł się w ekspresowym tempie na francuskich boiskach i dlatego już sposobi się do zanotowania kolejnego skoku w karierze związanego z zasileniem szeregów jednego z czołowych europejskich zespołów. Na Mistrzostwach Europy powinien pełnić funkcję etatowego rezerwowego, dlatego może otrzymać całkiem pokaźną liczbę minut do rozegrania już w fazie grupowej.

Mikkel Damsgaard (Dania/Sampdoria)

Duńczyk zamienił we wrześniu rodzimy Nordsjælland na Sampdorię i na podstawie miejsca, w którym obecnie się znajduje może czuć się w pełni usatysfakcjonowany z dokonanego wyboru. Świadczy o tym przede wszystkim fakt, że za sprawą regularnych występów w ekipie z Genui awansował z młodzieżowej do seniorskiej reprezentacji, gdzie błysnął w spotkaniu eliminacji Mistrzostw Świata przeciwko Mołdawii dzięki dwóm strzelonym bramkom i dwóm zaliczonym asystom. Blisko 21-letni zawodnik nie będzie jeszcze pierwszoplanową postacią na EURO 2020, ale znajduje się na właściwej drodze do stania się jednym z asów swojej drużyny narodowej.

Jonas Wind (Dania/FC Kopenhaga)

Wychowanek Kopenhagi ma za sobą udany sezon za sprawą zdobycia 17 bramek w 32 rozegranych pojedynkach i już od pewnego czasu stanowi wartościową opcję dla Kaspera Hjulmanda przy ustalaniu wyjściowego składu reprezentacji Danii, w której młody snajper może pochwalić się trzema strzelonymi golami w siedmiu występach.

Ryan Gravenberch (Holandia/Ajax Amsterdam)

Najmłodszy debiutant w historii Ajaksu odgrywał w niedawno zakończonym sezonie jedną z wiodących ról w szeregach ekipy z Amsterdamu. Dzięki temu jeszcze jako 18-latek zadebiutował w reprezentacji „Oranje”, w której wystąpił w każdym z ostatnich pięciu rozegranych meczów. Na Mistrzostwach Europy także powinien zaliczyć przynajmniej trzy występy w fazie grupowej.

Illa Zabarny (Ukraina/Dynamo Kijów)

Środkowy obrońca przyczynił się w znaczącym stopniu do wywalczenia mistrzostwa Ukrainy przez Dynamo Kijów. Teraz stanie przed szansą udowodnienia swojej wartości na szczeblu międzynarodowym, co może otworzyć mu drogę do zanotowania transferu do jednego z liczących się klubów na zachodzie Europy. Jego macierzysty zespół ma jednak w ręku wszelkie możliwe atuty do zatrzymania 18-latka na przynajmniej jeszcze jeden sezon ze względu na zawartą przed kilkunastoma miesiącami umowę do 30 czerwca 2025 roku.

Joško Gvardiol (Chorwcja/Dinamo Zagrzeb, od 1 lipca RB Lipsk)

Utalentowany defensor ma na swoim koncie na razie tylko jeden zaliczony występ w narodowych barwach. W najbliższych dniach powinno to ulec zmianie, dziki czemu niektórzy z was poznają z bliska następcę Dayota Upamecano lub Ibrahima Konaté w RB Lipsk. Wysłannicy niemieckiego zespołu zdali sobie sprawę znacznie wcześniej z talentu drzemiącego w Gvardioli i zapewnili sobie jego letni transfer zimą za blisko 20 milionów euro.

Adam Hložek (Czechy/Sparta Praga)

18-latek nie zdołał sięgnąć ze Spartą po mistrzostwo kraju, ale pod względem indywidualnym może być bardzo z siebie zadowolony, bo zakończył rodzime rozgrywki jako najlepszy strzelec. Ekipa z Pragi postanowiła w zaistniałej sytuacji podjąć szybkie działania związane z przedłużeniem współpracy z młodym napastnikiem, dzięki czemu będzie mogła sprzedać go w niedalekim czasie za rekordową dla siebie sumę. W tej kategorii numerem jeden od wielu lat jest Tomáša Rosický, który przeniósł się do Borussii Dortmund za 14,5 miliona euro w styczniu… 2001 roku.

Jude Bellingham (Anglia/Borussia Dortmund)

Tylko totalna katastrofa nie pozwoli środkowemu pomocnikowi świętować 18. urodzin w trakcie EURO 2020. Bellingham pomimo tak młodego wieku może pochwalić się już bogatym doświadczeniem na arenie krajowej oraz międzynarodowej. W samej reprezentacji Anglii nie jest jeszcze pierwszoplanową postacią, ale w czasie lub najpóźniej po Mistrzostwach Europy ulegnie to zmianie.

Bukayo Saka (Anglia/Arsenal)

19-letni skrzydłowy pociągnął grę Arsenalu w środkowej części sezonu, ale na przestrzeni całych rozgrywek miał jeszcze kłopot z utrzymaniem dobrej i wysokiej formy. Mimo to znalazło się dla niego miejsce w angielskiej kadrze, gdzie powinien sporo dać zespołowi po wejściach na boisko z ławki rezerwowych.

Jadon Sancho (Anglia/Borussia Dortmund)

Gwiazdor BVB, w przeciwieństwie do większości piłkarzy wymienionych w tym tekście, nie jest typem zawodnika, który dopiero będzie miał szansę na to, aby zaistnieć na europejskich murawach w swojej drużynie narodowej. Sancho ma być motorem napędowym „Trzech Lwów” oraz jedną z głównych postaci całego turnieju.

Phil Foden (Anglia/Manchester City)

Wszechstronny pomocnik uchodzi za wielce obiecującego gracza. W niedawno zakończonych rozgrywkach rozwinął się jednak na tyle, że teraz może bez cienia wątpliwości domagać się pewnego miejsca w składzie ekipy prowadzonej przez Garetha Southgate’a.

Billy Gilmour (Szkocja/Chelsea)

Szkot może czuć się wyróżniony obraną ścieżką rozwoju w „The Blues”, ponieważ nie został do tej pory ani razu wypożyczony z londyńskiego klubu. W niedawno zakończonych rozgrywkach otrzymał kilkukrotnie szansę do pokazania się szerszej publiczności i w nadchodzących dniach spróbuje wykorzystać czas spędzony na europejskich boiskach do zwrócenia na siebie baczniejszej uwagi Thomasa Tuchela lub szkoleniowców innych angielskich zespołów, ponieważ przynajmniej na razie 20-latek nie ma w planach opuszczania Wysp Brytyjskich.

Kamil Piątkowski (Polska/Raków Częstochowa, wypożyczony z Red Bulla Salzburg)

Środkowy obrońca może ze spokojną głową przystąpić do pierwszej wielkiej piłkarskiej imprezy ze swoim udziałem, ponieważ już zimą załatwił wszystkie niezbędne formalności odnoszące się do zaliczenia przeprowadzki do Red Bulla Salzburg. Piątkowski miał jechać na turniej jako pierwszy zmiennik, ale z uwagi na problemy zdrowotne Bednarka może okazać się dla Paulo Sousy jednym z pierwszych wyborów do obsadzenia pozycji w trzyosobowym bloku defensywnym.

Kacper Kozłowski (Polska/Pogoń Szczecin)

Jeden mecz. Tyle potrzebuje wychowanek Pogoni Szczecin do zostania najmłodszym w historii uczestnikiem Mistrzostw Europy. Do tej pory portugalski selekcjoner reprezentacji Polski pozwolił mu pojawić się na boisku w trzech z pięciu możliwych do rozegrania spotkań, dlatego przyjęcie tego ważnego z punktu statystycznego tytułu wydaje się niemal przesądzone, podobnie jak opuszczenie Pogoni przez 17-latka w jednym z najbliższych okien transferowych.

Pedri (Hiszpania/FC Barcelona)

Ofensywny pomocnik nie potrzebował zbyt wiele czasu do stania się jedną z wiodących postaci w tak utytułowanym klubie jak FC Barcelona. W reprezentacji Hiszpanii możemy spodziewać się realizacji podobnego scenariusza, choć niezbadane są pomysły Luisa Enrique.

Eric García (Hiszpania/Manchester City, od 1 lipca FC Barcelona)

Środkowy obrońca przesiedział praktycznie cały sezon na ławce rezerwowych w Manchesterze City z uwagi na odrzucenie propozycji przedłużenia kontraktu z angielskim zespołem. Mimo to znalazł się w kadrze i będzie w niej pełnił funkcję zmiennika, ponieważ na coś więcej nie ma na razie po prostu szans.

Ferran Torres (Hiszpania/Manchester City)

Hiszpański skrzydłowy może nie odczuwać aż tak dużego zmęczenia ostatnimi rozgrywkami w przeciwieństwie do sporej grupy umieszczonych tu graczy, bo w szeregach „The Citizens” bardzo często wchodził na boisko z ławki. 21-latek odnajdywał się w tej roli, ale w narodowych barwach ma do wypełnienia zupełnie inną.

Dejan Kulusevski (Szwecja/Juventus)

Szwed może być względnie usatysfakcjonowany pierwszym rokiem spędzonym w Juventusie. Z tego też powodu z podniesioną głową przejeżdżał na zgrupowanie kadry, gdzie niestety wykryto u niego koronawirusa. Na razie 21-latek pozostaje do dyspozycji selekcjonera „Trzech Koron”, ale może mieć kłopot z odciśnięciem wyraźnego piętna na grze swojej drużyny narodowej.

Jamal Musiala (Niemcy/Bayern Monachium)

Ofensywny pomocnik był w minionych miesiącach obiektem walki pomiędzy przedstawicielami niemieckiego oraz angielskiego futbolu. W piłce młodzieżowej częściej występował dla ekipy z Wysp Brytyjskich, ale na seniorskim poziomie postanowił grać dla Niemiec, gdzie na razie jest zmiennikiem starszych i bardziej doświadczonych kolegów.

Nuno Mendes (Portugalia/Sporting)

Lewy obrońca przyczynił się do wywalczenia długo wyczekiwanego mistrzostwa Portugalii przez Sporting, co od razu przełożyło się na zainteresowanie jego usługami ze strony czołowych europejskich klubów oraz selekcjonera obrońcy tytułu, który w ostatnich pięciu meczach regularnie stawiał na 18-latka.

Pozostali uczestnicy EURO 2020 urodzeni najpóźniej w 2000 roku

  • Rıdvan Yılmaz (Turcja/Beşiktaş)
  • Ozan Kabak (Turcja/Liverpool wypożyczony z Schalke 04)
  • Bećir Omeragić (Szwajcaria/FC Zürich)
  • Rubin Colwill (Walia/Cardiff City)
  • Neco Williams (Walia/Liverpool)
  • Dylan Levit (Walia/Istra 1961, wypożyczony z Manchesteru United)
  • Ben Cabango (Walia/Swansea City)
  • Maksim Muchin (Rosja/Lokomotiw Moskwa, od 1 lipca CSKA)
  • Jurriën Timber (Holandia/Ajax Amsterdam)
  • Darko Czurlinow (Macedonia Północna/VfB Stuttgart)
  • Heorhij Sudakow (Ukraina/Szachtar Donieck)
  • Anatolij Trubin (Ukraina/Szachtar Donieck)
  • David Zima (Czechy/Sparta Praga)
  • Nathan Patterson (Szkocja/Rangers)
  • Tomáš Suslov (Słowacja/Groningen)
  • Szabolcs Schön (Węgry/FC Dallas)