Karuzela transferowa poszła w ruch. 51 największych transakcji w czerwcu

2024-07-05 19:36:45; Aktualizacja: 2 miesiące temu
Karuzela transferowa poszła w ruch. 51 największych transakcji w czerwcu Fot. Bayern Monachium
Norbert Niebudek
Norbert Niebudek Źródło: Transfery.info

Okno transferowe w większości europejskich krajów rozpoczęło się wraz z początkiem lipca. Wiele klubów nie zamierzało jednak czekać do tego czasu. Z tego względu masa ciekawych operacji została sfinalizowana już w czerwcu.

Zeszłoroczny czerwcowy rekord transferowy ustanowił Jude Bellingham, za którego Real Madryt zapłacił 103 miliony euro podstawowej kwoty. Teraz nie mogliśmy jednak liczyć na równie kosztowną transakcję. Pierwsze miejsce w rankingu zajął Douglas Luiz. Brazylijczyk przeniósł się z Aston Villi do Juventusu za 50 milionów euro. To w przybliżeniu dwa razy mniej niż zapłacono za wspomnianego wcześniej angielskiego gwiazdora.

Rzeczona Aston Villa miała swój udział również przy drugiej największej transakcji. Tym razem klub z Birmingham pozyskał w swoje szeregi nowego zawodnika. Na Villa Park przeprowadził się Ian Maatsen, za którego Chelsea otrzymała w sumie 44,26 miliona euro. 22-latek spędził rundę wiosenną na wypożyczeniu w Borussii Dortmund, mając okazję wystąpić w finale Ligi Mistrzów.

Podium najdroższych czerwcowych transferów zamyka Hiroki Itō. Japończyk zanotował znakomitą kampanię okraszoną zdobytym wicemistrzostwem Niemiec w barwach VfB Stuttgart, co zaowocowało przenosinami do Bayernu Monachium za 30 milionów euro. To kolejny raz, kiedy ekipa z Bawarii podkupuje wyróżniającego się zawodnika z kadry ligowego rywala.

Na trzech kolejnych lokatach plasują się gracze pozyskani przez kluby z Premier League, z czego dwie transakcje odbyły się wewnątrz rozgrywek. Przechodząc do rzeczy, Ipswich Town wykupiło kartę zawodniczą Omariego Hutchinsona z Chelsea za 23,57 miliona euro, West Ham United zapłacił 23 miliony euro za pozyskanie 18-letniego Luisa Guilherme z Palmeiras, a Chelsea sfinalizowała operację wartą 22,46 miliona euro z udziałem Omariego Kellymana z Aston Vilii.

Nie zabrakło również kontrowersyjnego ruchu, bowiem za taki można uznać przeprowadzkę rosyjskiego bramkarza Matwieja Safonowa do Paris Saint-Germain (20 milionów euro). Wcześniej golkiper występował w rodzimym FK Krasnodar.

W czołowej dziesiątce rankingu najdroższych czerwcowych transferów znaleźli się ponadto Charles De Ketelaere, Aleix García i Vitinha. Ten pierwszy zamienił definitywnie AC Milan na Atalantę Bergamo (22 miliony euro). Drugi odszedł z Girony i dołączył do Bayeru Leverkusen (18 milionów euro), a trzeci opuścił Olympique Marsylia na rzecz gry w Genoi (16 milionów euro).

Z nowymi pracodawcami na zasadzie operacji wartych co najmniej 10 milionów euro związali się też: Rodrigo Gomes (z Bragi do Wolverhampton Wanderers za 15 milionów euro), Jeanuël Belocian (ze Stade Rennais do Bayeru Leverkusen za 15 milionów euro), Chadi Riad (z Realu Betisu do Crystal Palace za 15 milionów euro), Tijiani Noslin (z Hellasu Verona do Lazio za 15 milionów euro), Saïd Benrahma (z West Hamu United do Olympique’u Lyon za 14,4 miliona euro), Juliána Quiñones (z Club America do Al-Qadisiyah za 13,8 miliona euro), Ismaël Kone (z Watfordu do Olympique’u Marsylia za 12,5 miliona euro), Ladislav Krejčí (ze Sparty Praga do Girony za 12 miliona euro), Luis Alberto (z Lazio do Al-Duhail za 11 milionów euro), Tim Iroegbunam (z Aston Villi do Evertonu za 10,64 miliona euro), Lewis Dobbin (z Evertonu do Aston Villi za 10,64 miliona euro), Assan Ouédraogo (z Schalke 04 do RB Lipsk za 10 milionów euro), Pedro Lima (ze Sport Recife do Wolverhampton Wanderers za 10 milionów euro) i Ben Godfrey (z Evertonu do Atalanty Bergamo za 10 milionów euro).

Warto także odnotować transakcje dokonane z udziałem polskich klubów. W tym przypadku dwoma największymi sprzedażami może pochwalić się Raków Częstochowa, który zarobił wsumie 6,8 miliona euro na odejściach Vladana Kovačevicia (4,8 miliona euro) i Giannisa Papanikolaou (dwa miliony euro), odpowiednio do portugalskiego Sportingu oraz tureckiego Çaykuru Rizespor.

Oprócz wspomnianego Vladana, na Półwysep Iberyjski przeprowadził się Bartłomiej Wdowik. 23-latek zasilił szeregi SC Braga, a transfer ten zapewnił Jagiellonii Białystok wpływ w postaci 1,5 miliona euro. Jednak to nie wszystko, bowiem w Portugalii na dłużej zagościł też Cezary Miszta. Bramkarz został wykupiony z Legii Warszawa przez Rió Ave (milion euro), gdzie przebywał na wypożyczeniu w trakcie rundy wiosennej.

Egzotyczny kierunek wybrał natomiast Jordi Sánchez. Hiszpański napastnik dopiął swego i dostał pozwolenie na odejście z Widzewa Łódź, finalizując przeprowadzkę do japońskiego Consadole Sapporo.

Wracając do tematu golkiperów, Bartłomiej Drągowski zamienił definitywnie włoską Spezię na grecki Panathinaikos (dwa miliony euro), a Karol Niemczycki przeszedł z Fortuny Düsseldorf do SV Darmstadt 98 (200 tysięcy euro).

Na samym końcu należy wspomnieć kilka słów o rynku żeńskiej piłki. Ewa Pajor zaliczyła hitowy transfer do FC Barcelony za około 400 tysięcy euro, stając się czwartą najdroższą zawodniczką w historii kobiecego futbolu. Wcześniej reprezentantka Polski przez dziewięć lat występowała w niemieckim VfL Wolfsburg.

***

POZOSTAŁE NAJWIĘKSZE TRANSFERY GOTÓWKOWE CZERWCA (stan na 30 czerwca 2024 roku):

  • Georgios Giakoumakis z Atlanty United do Cruz Azul [9,33 miliona euro]
  • Abel Ruiz z Bragi do Girony [9 milionów euro]
  • Lorenzo Lucca z Pisy do Udinese Calcio [8 milionów euro]
  • Agustín Giay z San Lorenzo do Palmeiras [8 milionów euro]
  • Alberto Dossena z Cagliari Calcio do Como 1907 [8 milionów euro]
  • Paulinho ze Sportingu do Toluki [7,75 miliona euro]
  • Kaio Jorge z Juventusu do Cruzeiro [7,2 miliona euro]
  • Tim Kleindienst z Heidenheim do Borussii Mönchengladbach [7 milionów euro]
  • Emil Holm ze Spezii Calcio do Bologny [7 milionów euro]
  • Nathaniel Adjei z Hammarby do Lorient [5,7 miliona euro]
  • Álex Jiménez z Realu Madryt do Milanu [5 milionów euro]
  • Marc Roca z Leeds United do Betisu [4,5 miliona euro]
  • Andrea Belotti z Romy do Como 1907 [4,5 miliona euro]
  • László Bénes z HSV do Unionu Berlin [3 miliony euro]
  • Nediljko Labrović z HNK Rijeka do Augsburga [2,5 miliona euro]
  • Matte Smets z VV St. Truiden do KRC Genk [2,25 miliona euro]
  • Eric da Silva Moreira z St. Pauli do Nottingham Forest [1,5 miliona euro]
  • Joselu z Realu Madryt do Al-Gharafa [1,5 miliona euro]
  • Ramon Hendriks z Feyenoordu Rotterdam do VfB Stuttgart [0,7 miliona euro]