Okno zamknięte. 54 najciekawsze transfery potwierdzone w Polsce w sierpniu i nie tylko
2023-09-11 00:36:29; Aktualizacja: 1 rok temuZakupowe szaleństwo w naszym kraju dobiegło końca nieco później niż w czołowych europejskich ligach. Dlatego nasze comiesięczne podsumowanie zostało wzbogacone o kilka operacji zrealizowanych we wrześniu.
Wraz z momentem rozpoczęcie rozgrywek w Ekstraklasie oraz w niższych ligach nastąpiło zmniejszenie liczby dokonywanych transakcji przez poszczególne zespoły. W efekcie sierpień i pierwsze dni września nie były tak obfite w naszym kraju.
***
21 największych transferów potwierdzonych w czerwcu. Zeszłoroczny rekord przebityPopularne
107 najciekawszych transferów potwierdzonych w Polsce w czerwcu
Te transfery mogliście przegapić. 84 interesujące transakcje zrealizowane w czerwcu
Szalony transferowy lipiec. 74 największe potwierdzone transakcje
95 najciekawszych transferów potwierdzonych w Polsce w lipcu
Te transfery mogliście przegapić. 138 interesujących transakcji zrealizowanych w lipcu
Bank rozbity. 98 największych sierpniowych transferów
***
Niemniej jednak nasi uczestnicy Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy wykorzystali jeszcze fakt zameldowania się w tych zmaganiach do dokonania ostatnich istotnych wzmocnień.
Dzięki temu szeregi Rakowa Częstochowa wzmocnił obiecujący chorwacki atakujący – Ante Crnac. Wychowanek Dinama Zagrzeb zamienił Slaven Belupo na mistrza Polski za 1,3 miliona euro, co jest drugą największą operacją zrealizowaną przez „Medaliki” w całej ich historii po wcześniejszym pozyskaniu Johna Yeboaha ze Śląska Wrocław za 1,5 miliona euro.
Nieco większą aktywnością wykazała się z kolei Legia Warszawa. Najpierw dopięła ona długo wyczekiwany transfer Steve’a Kapuadiego z Wisły Płock za 450 tysięcy euro. Następnie po wywalczeniu awansu do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy przekonali do gry w swoich barwach jeszcze Marco Burcha z FC Luzern i Gila Diasa z VfB Stuttgart.
***
Pracowite ostatnie tygodnie letniego okna mają za sobą władze beniaminków Ekstraklasy, które do samego końca szukały zawodników, mogących pomóc ich zespołom w wywalczeniu upragnionego utrzymania.
Na tym polu najmniej aktywny był Ruch Chorzów. Wcześniej sprowadził on już dużą liczbę graczy i teraz skupił się całkowicie na negocjacjach z Górnikiem Łęczna w sprawie Miłosza Kozaka. W pewnym momencie wydawało się, że zakończyły się one fiaskiem. Obie strony powróciły jednak do rozmów i wypracował zadowalające ich porozumienie.
Natomiast Puszcza Niepołomice i ŁKS Łódź powitały w swoich kadrach po trzech nowych zawodników. Pierwsi zakontraktowali pozostającego bez klubu Murisa Mešanovicia, wyciągnęli doświadczonego Bartłomieja Poczobuta ze Stali Rzeszów i w trybie awaryjnym sprowadzili utalentowanego bramkarza Oliwiera Zycha w ramach wypożyczenia z Aston Villi.
Z kolei ekipa z województwa łódzkiego sięgnęła po Leventa Gülena, który odszedł z Miedzi Legnica i za nieujawnione sumy ściągnęli Antona Fase’a z Žalgirisu Kowno oraz Adriana Małachowskiego z SV Waldhof Mannheim.
***
Z reszty stawki ekstraklasowych zespołów za najciekawsze realizowane operacje uznajemy pozyskanie Mateusza Wdowiaka z Rakowa Częstochowa przez Zagłębie Lubin, Miłosza Szczepańskiego z Lechii Gdańsk przez Piasta Gliwice, wypożyczenie Adriána Kaprálika z MŠK Žiliny przez Górnik Zabrze oraz pozostających bez klubu Kamila Glika przez Cracovię i Fredrika Ulvestada przez Pogoń Szczecin.
***
Pozostałe transfery zrealizowane przez kluby z Ekstraklasy:
- Valentin Cojocaru wyp. z OH Leuven do Pogoni Szczecin,
- Szymon Czyż wyp. z Rakowa Częstochowa do Górnik Zabrze,
- Andreas Skovgaard ze Stabæk IF do Cracovii,
- Bogdan Țîru z CFR Cluj do Warty Poznań [0,15 mln euro],
- Oskar Krzyżak wyp. z Rakowa Częstochowa do Warty Poznań
- Aleksander Paluszek z Górnik Zabrze do Śląska Wrocław,
- Peter Pokorný w Śląsku Wrocław,
- Alvis Jaunzems z Valmiery do Stali Mielec [0,25 mln euro],
- Sebastian Kerk w Widzewie Łódź,
- Juan Ibiza w Widzewie Łódź.
***
W niższych klasach też nudno nie było. Szczególnie na zapleczu elity, gdzie palmę pierwszeństwa z rąk Wisły Kraków przejęła Lechia Gdańsk, ogłaszając w ubiegłych tygodniach zakontraktowanie siedmiu nowych zawodników – Iwana Żelizki, Camilo Meny, Andreia Chindrişa, Eliasa Olssona, Louisa D'Arrigo, Tomáša Bobčka i Maksyma Chłania.
„Biała Gwiazda” odpowiedziała na te ruchu nawiązaniem współpracy z Markiem Carbó.
Wśród pozostałych dwóch spadkowiczów ruchy w gabinetach były umiarkowane. Pokazuje to sprowadzenie Jakuba Griča, Émile’a Thiakane i Jimé przez Wisłę Płock oraz Tarsiego Aguado przez Miedź Legnica.
Z pozostałych transakcji na zapleczu Ekstraklasy wyróżniliśmy jeszcze przybycie Lukasa Spendlhofera do Bruk-Bet Termaliki Nieciecza, wypożyczenie Mateusza Młyńskiego z Górnika Łęczna do Wisły Kraków, wypożyczenie Jesúse’a Paza z Deportivo Rayo Zuliano przez Chrobrego Głogów oraz ofensywę transferową Stali Rzeszów, która sięgnęła po Adlera (wypożyczenie ze Slovana Bratysława), Adriana Bukowskiego (wypożyczenie ze Śląska Wrocław), Milana Šimčáka i Sébastiena Thilla.
***
W niższych klasach również nie zabrakło ciekawych ruchów. Spośród nich tradycyjnie na czoło wysuwa się Wieczysta Kraków, która zakontraktowała Christopha Knasmüllnera, Jacka Góralskiego czy Sašę Živca.
Pozazdrościła jej trochę niżej notowania Lubienianka Lubień Kujawski, gdzie miejscowi kibice mogą oglądać Macieja Dąbrowskiego i Jakuba Tosika. Na obrzeżach polskiego futbolu biega też Łukasz Garguła w LKS-e Zorza Ochla czy Marcin Krzywicki w Unii Solec Kujawski.
Z kolei nieco wyżej w nowych barwach będziemy oglądać na przykład Macieja Makuszewskiego (Wigry Suwałki) oraz Szymona Drewniaka (Górnik Polkowice).