Stewarding w Polsce
2012-03-23 13:56:49; Aktualizacja: 12 lat temuWiele w Polsce mówimy o bezpieczeństwie na stadionach, o zbliżającym się wielkimi krokami turniejowi Euro 2012. Lecz czy tak naprawdę wiemy, kto jest odpowiedzialny za nasze bezpieczeństwo podczas meczów?
Każdy przeciętny kibic wie, że na meczach działają służby policyjne, firmy ochroniarskie, tajni agenci czy służby medyczne. Mało kto, tak naprawdę zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę podczas obsługi meczów w dzisiejszych czasach odgrywa STEWARD.
Stewarding, jako pierwszy wprowadziła Wielka Brytania na początku lat 90-tych, jako odpowiedź na drastyczne sytuacje, do których dochodziło na stadionach. Starczy chociaż wspomnieć tragedii w Hillsborough w 1989 roku:
Popularne
czy chociażby tragedia na stadionie Heysel w 1985 roku:
Program w Wielkiej Brytanii odniósł wielki sukces, bezpieczeństwo podczas meczów wzrosło. Gdy ogląda się mecze, często i dużo widać osoby w charakterystycznych kamizelkach odblaskowych. W Polsce program został wdrożony w połowie 2011 roku, kiedy to w klubach w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie zaczęto przeprowadzać pierwsze kursy licencyjne dla stewardów. Jest to odpowiedź PZPN na bardzo krytyczną ocenę UEFA, odnośnie stewardingu na polskich stadionach.
Koncepcja i treść programu szkoleniowego powstała pod nadzorem takich ekspertów, jak prof. Steve Frosdick - autor programu szkoleniowego, osoba uznawana za największy autorytet w dziedzinie programów szkoleniowych dla stewardów i kierowników ds. bezpieczeństwa w Europie, Marc Timmer - szef Wydziału Bezpieczeństwa i Infrastruktury Stadionowej UEFA, oraz wyznaczeni przez niego konsultanci, m.in. Kenneth Scott - doradca UEFA ds. Bezpieczeństwa UEFA Euro 2012, a także, John Beattie, prezes ESSMA, będący równocześnie dyrektorem zarządzającym Stadionu Emirates klubu piłkarskiego Arsenal Londyn.
- Opracowany program szkolenia jak najbardziej ma na celu poprawę komfortu oglądania imprez jak i bezpieczeństwa. W programie szkolenia są tematy pierwsza pomoc , bezpieczeństwo pożarowe jaki temat o ewakuacji. Program stewardingu jest dedykowany do szerokiego grona osób nie ma ograniczeń wiekowych, liczą się chęci do pracy w takim gronie. Stewardzi podczas nadchodzącego Euro 2012 będą bardzo mocno zaangażowani w pracę na stadionach jaki wokół nich. Chciałbym, aby szkolenia nie poszły na marne i liczę ,że rola stewarda zostanie wykorzystana po mistrzostwach – opowiada Maciej Brzeski – Szef ds. bezpieczeństwa Warty Poznań.
Dla jednych steward kojarzy się z kolejną służbą porządkową, która tylko patrzy gdzie by tu przyłapać delikwenta na pokątnym piciu alkoholu, lub jak utrudnić oglądanie meczu. Innym kojarzy się z osobą, która pomoże znaleźć swoje miejsce na stadionie, pokaże jak trafić do toalety, czy też gdzie znajdują się punkty gastronomiczne. Podczas gdy mecz trwa średnio dwie godziny, stewardzi spędzają na stadionie około sześciu godzin. Prowadzą do odpowiednich bramek, sprawdzają kibiców w celu zachowania komfortu i bezpieczeństwa na stadionie.
Podczas Euro liczba stewardów będzie jeszcze większa. Miejmy nadzieję, że dzięki nim ta impreza przebiegnie sprawniej, a odwiedzający stadion kibice, zapamiętają nie tylko strzelców bramek.
Robert Józefiak