Te transfery mogliście przegapić. 138 interesujących transakcji zrealizowanych w lipcu

2023-08-15 12:31:36; Aktualizacja: 1 rok temu
Te transfery mogliście przegapić. 138 interesujących transakcji zrealizowanych w lipcu Fot. Fenerbahçe
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info

Czas przejść do ostatniej części naszego lipcowego podsumowania. Tradycyjnie przyjrzymy się w nim transferom zrealizowanym przez zagraniczne kluby za kwoty nieprzekraczające dziesięciu milionów euro.

Minione tygodnie obfitowały w dużą liczbę transakcji wynoszących więcej niż przytoczona wyżej suma. Nie oznacza to jednak zmniejszenia liczby operacji poniżej tej kwoty, co zmusiło nas do dokonania dużej selekcji przy wyborze najciekawszych transferów.

***

21 największych transferów potwierdzonych w czerwcu. Zeszłoroczny rekord przebity

107 najciekawszych transferów potwierdzonych w Polsce w czerwcu

Te transfery mogliście przegapić. 84 interesujące transakcje zrealizowane w czerwcu

Szalony transferowy lipiec. 74 największe potwierdzone transakcje

95 najciekawszych transferów potwierdzonych w Polsce w lipcu

***

Na szczęście nie podlegała w niej w żadnym stopniu przeprowadzka Sebastiana Szymańskiego z Dynama Moskwa do Fenerbahçe, która była najbliżej złamania granicy dziesięciu milionów euro.

Reprezentant Polski przeniósł się do tureckiego zespołu za 9,75 miliona euro po tym, jak Feyenoord Rotterdam nie zdecydował się aktywować opcji jego wykupu i następnie w toku prowadzonych negocjacji nie był w stanie podjąć rywalizacji z „Żółtymi kanarkami”.

Nieznacznie mniej na wzmocnienie swoich struktur wydały Bologna FC i Al-Duhail, które przeznaczyły po dziewięć milionów euro na Samiego Beukemę z AZ oraz Ibrę Bambę z Vitória SC.

Z grona pozostałych gotówkowych transferów polecamy szczególnej uwadze śledzenie poczynań naszych rodaków – Maika Nawrockiego i Szymona Włodarczyka.

Pierwszy przeniósł się za pięć milionów euro z Legii Warszawa do Celticu, a drugi za 2,5 miliona euro z Górnika Zabrze do Sturmu Graz. Obaj mają za sobą już udane wprowadzenie do nowych zespołów, gdzie zaczynają zaskarbiać nie tylko sympatię fanów, ale i uwagę skautów mocniejszych ekip.

Poza wymienioną trójką Polaków w gronie transferów gotówkowych znalazł się jeszcze jeden nasz przedstawiciel – Maciej Gajos, który zamienił Lechię Gdańsk na indonezyjską Persiję Jakarta za skromną opłatę w wysokości 90 tysięcy euro.

Z grona pozostałych mniej lub bardziej niedawnych ekstraklasowiczych swoich pracodawców w ramach transakcji definitywnych zmienili ostatnio między innymi Rodrigo Zalazar (z Schalke 04 do Bragi za pięć milionów euro), Antonio Čolak (z Rangersów do Parmy za 2,9 miliona euro), Ondrej Duda (z 1.FC Köln do Hellasu Verona wykup za 2,5 miliona euro), Vladislavs Gutkovskis (z Rakowa Częstochowa do Daejeon Hana Citizen za 800 tysięcy euro) oraz Maxime Dominguez (z Rakowa Częstochowa do Gil Vicente za 200 tysięcy euro).

Na specjalne wyróżnienie zasługuje też rekordowa przeprowadzka w żeńskiej angielskiej Premier League, gdzie do Manchesteru City z Wolfsburga przybyła Jilli Roord za 350 tysięcy euro.

Pozostałe interesujące lipcowe transfery za kwoty mniejsze niż 10 milionów euro:

***

W czerwcu nie przyszło nam wyróżnić zbyt wielu transakcji przeprowadzonych na zasadzie wypożyczeń. W lipcu uległo już to zmianie i mieliśmy. Dzięki temu musieliśmy dokonać małej selekcji przy wyborze tych najciekawszych.

Za najbardziej wartościowy tymczasowy transfer zrealizowany w ubiegłych tygodniach uznajemy przeprowadzkę rozchwytywanego Davide Frattesiego z Sassuolo do Interu Mediolan.

Finalista ostatniej edycji Ligi Mistrzów wyłożył sześć milionów euro na pomocnika i po spełnieniu określonych warunków będzie musiał go wykupić.

Na podobnych warunków swoje kluby zmieniło też kilku naszych rodaków – Tomasz Kędziora ponownie będzie reprezentował PAOK (z Dynama Kijów); Mateusz Lis wrócił do Turcji, gdzie tym razem stanie między słupkami Göztepe (z Southampton); Kacper Kostorz opuścił polskie boiska na rzecz holenderskiego FC Den Bosch (z Pogoni Szczecin); Bartosz Białek dołączył do KAS Eupen (z VfL Wolfsburg); Adam Buksa postara się wrócić do gry w tureckim Antalyasporze (z RC Lens) i Kacper Kozłowski postara się kontynuować obraną ścieżkę rozwoju w Vitesse (z Brighton).

Pozostałe warte uwagi wypożyczenia zrealizowane w lipcu:

***

Na koniec pozostała nam jeszcze pokaźna liczba wolnych transferów.

W tej puli nie brakuje wciąż głośnych przeprowadzek, co pokazuje obecność takich nazwisk, jak Marcus Thuram (Inter Mediolan), Roberto Firmino (Al-Ahli), Ángel Di María (Benfica), Milan Škriniar (PSG), Marco Asensio (PSG), César Azpilicueta (Atlético Madryt), James Rodríguez (São Paulo), Edinson Cavani (Boca Juniors), Daley Blind (Girona), Isco (Betis), Nani (Adana Demirspor), Ashley Young (Everton), Arturo Vidal (Athletico Paranaense), Héctor Bellerín (Betis), Juan Cuadrado (Inter Mediolan), Benjamin Mendy (Lorient), Jordi Alba (Inter Miami), Pierre-Emerick Aubameyang (Olympique Marsylia), Samuel Umtiti (Lille) i Wilfried Zaha (Galatasaray).

Do grona bezgotówkowych operacji załapało się też pokaźne grono polskich piłkarzy lub graczy z przeszłością w Ekstraklasie.

Z pierwszej stawki na opuszczenie naszych boisk zdecydowali się Patryk Lipski (AS Ethnikós Áchnas), Jakub Świerczok (Omiya Ardija), Karol Niemczycki (Fortuna Düsseldorf), Michał Kucharczyk (Paxtakor Toshkent), Jakub Kałuziński (Antalyaspor) i Emilia Szymczak, która została pierwszą Polką w słynnej Barcelonie.

Natomiast na zagranicznych boiskach swoich pracodawców zmienili – Grzegorz Krychowiak (Abha Club), Krzysztof Piątek (İstanbul Başakşehir), Piotr Parzyszek (FC Emmen) i Rafał Gikiewicz (MKE Ankaragücü).

Jeżeli zaś chodzi o zagranicznych piłkarzy z bliższą lub późniejszą przyszłością w Ekstraklasie na kontynuowanie przygody w nowych miejscach zdecydowali się Jean Jules Mvondo (Aris Saloniki), Vadis Odjidja-Ofoe (Hajduk Split), Mario Maloča (HNK Gorica), Christian Gytkjær (Venezia) oraz Jewhen Konoplanka (CFR Cluj).

Pozostałe interesujące wolne transfery w lipcu: