To mogliście przegapić, czyli transferowe podsumowanie czerwca [cz. 2]

2017-07-01 20:49:12; Aktualizacja: 7 lat temu
To mogliście przegapić, czyli transferowe podsumowanie czerwca [cz. 2] Fot. Transfery.info
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info

Czas na drugą część naszego podsumowania czerwcowych transferów, w którym przypomnimy o najciekawszych transakcjach potwierdzonych w tym czasie w Polsce, Niemczech i innych zakątkach świata.

Transferowe podsumowanie czerwca - ANGLIA, HISZPANIA, WŁOCHY, FRANCJA

POLSKA

W naszym kraju karuzela transferowa na dobre rozkręca się już w czerwcu, a wszystko to przez konieczność gry naszych najlepszych zespołów w eliminacjach europejskich pucharów oraz wcześniejszy termin startu ligi.

Dzięki temu już przed oficjalnym startem letniego okienka byliśmy świadkami wielu interesujących transakcji. Praktycznie każdy klub występujący w Ekstraklasie zakontraktował przynajmniej jednego nowego zawodnika. Jedynym rodzynkiem, który do tej pory nie pochwalił się sprowadzeniem żadnego piłkarza jest o dziwo Legia Warszawa. Mamy nadzieję, że włodarze „Wojskowi” przystąpią do ofensywy w lipcu, ponieważ już wkrótce rozpoczną swoje zmagania w kwalifikacjach Ligi Mistrzów.

Najlepsze wrażenie na rynku transferowym z grona największych konkurentów aktualnego mistrza Polski zrobił Lech Poznań. Działacze „Kolejorza” mają za sobą niezwykle pracowity miesiąc, w którym udało im się zakontraktować Emira Dilavera, Denissa Rakeļsa, Mario Šituma, Vernona De Marco, Christiana Gytkjæra, Nicklasa Bärkrotha oraz wykupić Macieja Makuszewskiego z Lechii Gdańsk.

Nasz kraj w europejskich pucharach, poza dwoma wymienionymi wyżej drużynami, reprezentuje jeszcze Arka Gdynia i Jagiellonia. „Żółto-Niebiescy”, jako zdobywcy Pucharu Polski, mają trochę czasu do rozpoczęcia swoich zmagań w eliminacjach Ligi Europy, ale już teraz mogą się pochwalić sprowadzeniem Tomáša Košúta, Michała Żebrakowskiego, Krzysztofa Pilarza, Adama Dancha, Grzegorza Piesio i Rubéna Jurado. Z kolei ekipa z Podlasia postawiła na stabilizację i jak na razie wzmocniła się tylko Guilherme oraz podpisała umowę z nowym trenerem - Ireneuszem Mamrotem.

W ostatnich tygodniach aktywni na rynku byli również najwięksi przegrani minionych rozgrywek - Lechia Gdańsk, Cracovia oraz Zagłębie Lubin. Pierwsi ponownie celowali w zdobycie mistrzostwa kraju lub przynajmniej w awans do europejskich pucharów. Tymczasem zakończyli ligowe zmagania na pechowym czwartym miejscu i w nadchodzącym sezonie znów będą walczyć o zajęcie pozycji na podium. Drużynie Tomasza Nowaka mają w tym pomóc sprowadzeni Michał Nalepa oraz Florian Schikowski.

Natomiast pozostała dwójka zanotowała znaczny zjazd w ekstraklasowej hierarchii. Jeszcze w lipcu obie ekipy grały w eliminacjach Ligi Europy, a niecały rok później musiały się mierzyć z innymi polskimi zespołami w grupie spadkowej. W zbliżającym się sezonie ta sytuacja ma się już nie powtórzyć. W Cracovii ma zadbać o to zatrudniony Michał Probierz, który będzie mógł dysponować takimi zawodnikami jak Petteri Forsell (niewykluczone, że jego transfer zostanie anulowany podobnie, jak Damiana Kądziora), Lennard Sowah, Sergei Zenjov, Michal Peškovič oraz wykupionym za rekordową kwotę Jaroslavem Mihalíkiem. Z kolei Piotr Stokowiec w Zagłębiu będzie miał do dyspozycji Adama Matuszczyka, Jakuba Świerczoka, Bartłomieja Pawłowskiego, Alana Czerwińskiego oraz Bartosza Kopacza.

Z pozostałych ruchów transferowych wykonanych przez kluby z najwyższej klasy rozgrywkowej postanowiliśmy wyróżnić następujące zakupy oraz wypożyczenia:

Z kolei beniaminkowie LOTTO Ekstraklasy nie szaleją na rynku. Górnik Zabrze na razie zakontraktował tylko Michała Koja, a Sandecja Nowy Sącz ściągnęła Aleksandyra Kolewa oraz wypożyczyła Jonatana Strausa.

***

NIEMCY

Czerwiec u naszych zachodnich sąsiadów nie należał do spokojnych. Spora grupa zespołów występujących w Bundeslidze ostro zabrała się do pracy i już może pochwalić się sukcesami na rynku transferowym.

Duże powody do radości ma Bayern Monachium, któremu udało się już pozyskać Serge'a Gnabry'ego i Corentina Tolisso. Obok aktywności mistrza Niemiec obojętnie nie mogli przejść przedstawiciele Borussii Dortmund, RB Lipsk oraz Hoffenheim. Pierwsi z nich zakontraktowali Dan-Axela Zagadou oraz Maximiliana Philippa. Z kolei drudzy ściągnęli Brumę i Konrada Laimera. Natomiast ostatni z wymienionych zespołów sprowadził Justina Hoogmę, Håvarda Nordtveita oraz Roberta Žulja.

Z grona pozostałych transferów ekip z Bundesligi postanowiliśmy wyróżnić zakup lub wypożyczenie następujących piłkarzy:

W Niemczech zmiany dotknęły także ławek trenerskich. Od nadchodzących rozgrywek przy ławkach rezerwowych będziemy oglądać Petera Bosza, Heiko Herrlicha czy Domenico Tedesco. Ponadto nową umowę z Hoffenheim podpisał Julian Nagelsmann.

***

RESZTA ŚWIATA

Nadszedł czas, aby przyjrzeć się transferom w pozostałej części świata. Na początek powędrujemy do Portugalii, gdzie działo się wiele ciekawych rzeczy. Wystarczy powiedzieć, że tamtejsze zespoły w minionym miesiącu wzmocnili tacy zawodnicy jak Haris Seferović, Filip Krovinović, Martin Chrien, Chris Willock (wszyscy Benfica), Mateusz Zachara (CD Tondela), Bruno Fernandes oraz Seydou Doumbia (obaj Sporting).

W Turcji też nie narzekają na nudę. Tamtejsze kluby znów sięgają po znane nazwiska, które w zamierzeniu powinny nie tylko przyciągnąć na stadiony kibiców, ale także poprawić wyniki osiągane przez poszczególne zespoły. W szczególności o tą drugą rzecz mają zadbać Mathieu Valbuena, Nabil Dirar (obaj Fenerbahçe), Bafétimbi Gomis, Younès Belhanda, Maicon (wszyscy Galatasaray), Jérémy Ménez (Antalyaspor) oraz Eljero Elia (Başakşehir).

Podobnie rzecz ma się ze szkoleniowcami. Najpoważniejszych ruch w tej kwestii wykonali działacze Zenitu Sankt Petersburg, którzy zatrudnili Roberto Manciniego. Z kolei w Chinach na razie nie wydają niebotycznych sum na nowych zawodników i skupiają się na osobach trenerów, dzięki czemu w Azji swoją pracę będą kontynuowali Fabio Capello czy Roger Schmidt. Na ciekawe osobistości postawili też włodarze Olympiakosu i Maccabi Tel-awiw. Pierwszą z wymienionych ekip przejął Besnik Hasi, a drugą Jordi Cruyff.

Z grona pozostałych transakcji mających miejsce w pozostałych ligach świata postanowiliśmy przypomnieć o zakupie lub wypożyczeniu następujących piłkarzy:

Ponadto w ostatnich tygodniach decyzję o zakończeniu profesjonalnych karier podjęli Scott Parker oraz Ivica Olić.

Transferowe podsumowanie czerwca - ANGLIA, HISZPANIA, WŁOCHY, FRANCJA