Transferowe PODSUMOWANIE sierpnia. Karuzela nabiera rozpędu
2020-09-08 11:17:38; Aktualizacja: 4 lata temuNormalnie o tej porze pisalibyśmy już tekst o całym letnim oknie. Na to czas nastąpi jednak dopiero po 5 października, a teraz zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem największych i najciekawszych transakcji przeprowadzonych w sierpniu.
Letnie okno transferowe nabiera powoli rozpędu w dobie panującej pandemii koronawirusa, o czym świadczy fakt, że przedstawiciele poszczególnych klubów wydali w minionych tygodniach blisko miliard euro na wzmocnienia swoich zespołów. Dla porównania w poprzednich dwóch miesiącach suma wykonanych przez nich transakcji opiewała na łączną kwotę zbliżoną do 500 milionów euro.
Ten wyraźny skok nie sprawił jednak, że znaczącemu wzrostowi uległa liczba dokonanych operacji na sumy wynoszące lub przekraczające 20 milionów euro. Co prawda w sierpniu byliśmy świadkami siedmiu takich transferów, ale nie były one na tyle spektakularne, aby stanowiły znaczącą część podanej wyżej kwoty – nieco ponad 20 procent.
Spośród nich największych transakcji dokonały trzy angielskie kluby – Chelsea, Manchester City i Leeds United. Pierwsi pozyskali upragnionego bocznego obrońcę w osobie Bena Chilwella z Leicester City za 55,6 miliona euro. Drudzy sięgnęli z kolei po długo oczekiwanego defensora w postaci Nathana Aké z Bournemouth za 43 miliony euro. Natomiast beniaminek Premier League wydał rekordowe 30 milionów euro na pozyskanie Rodrigo Moreno z Valencii.Popularne
W przypadku pozostałych czterech piłkarzy, swojego największego zakupu w historii dokonało Lille za sprawą sprowadzenia do siebie Jonathana Davida z Gentu za 27 milionów euro. Ponadto znakomitą okazję na rynku wykorzystał już wspomniany Manchester City, który poza ściągnięciem holenderskiego defensora, sięgnął też po Ferrána Torresa z Valencii, wydając na niego tylko 23 miliony euro.
Do tego w okolicach swoich transferowych rekordów zakręcili się przedstawiciele Sheffield United oraz Benfiki. Pierwsi zapłacili 20,3 miliona euro za Aarona Romsdale’a z Bournemouth, a drudzy wygrali walkę o względy rozchwytywanego Évertona z Grêmio, przeznaczając na niego 20 milionów euro.
***
Pozostałe transakcje gotówkowe mające miejsce w sierpniu nie przekroczyły granicy 20 milionów euro i trzeba przyznać, że stosunkowo niewiele było takich, które zmusiły poszczególne drużyny do wyłożenia ponad 10 milionów euro na zakontraktowanie nowych graczy.
Takich transferów w minionych tygodniach mieliśmy tylko lub aż czternaście. Te najbliższe osiągnięcia wspomnianego wyżej pułapu miały miejsce w Anglii i dotyczyły przeprowadzki Eberechiego Eze'a z QPR do Crystal Palace (17,8 mln euro) oraz dwóch zakupów Tottenhamu w osobach Pierre’a-Emile’a Höjbjerga z Southampton (16,6 mln euro) i Matta Doherty’ego z Wolverhampton (16,5 mln euro).
W gronie pozostałych operacji wynoszących między 10 a 20 milionów euro znalazły się jeszcze cztery wykonane przez kluby rywalizujące w Premier League, które wykorzystały nadążające się na rynku okazje do pozyskania Robina Kocha (z Freiburga do Leeds United za 14,5 mln euro), Kyle’a Walkera-Petersa (z Tottenhamu do Southampton za 13,3 mln euro), Kostasa Tsimikasa (z Olympiakosu do Liverpoolu za 13 mln euro) i Mohammeda Salisu (z Realu Valladolid do Southampton za 12 mln euro).
Pozostałe odbyły się już bez jakiegokolwiek udziału drużyn z Wielkiej Brytanii i dotyczyły zmiany pracodawcy dokonanej przez Lucę Waldschmidt (z Freiburga do Benfiki za 15 mln euro), Serhou Guirassy’ego (z Amiens do Rennes za 15 mln euro), Óscara Rodrígueza (z Realu Madryt do Sevilli za 13,5 mln euro), Axela Disasiego (ze Stade de Reims do AS Monaco za 13 mln euro), Chidery Ejuke’a (z Heerenveen do CSKA za 11,5 mln euro), Seko Fofany (z Udinese do RC Lens za 10 mln euro) i naszego Karola Linetty’ego, który decydując się na przeprowadzkę z Sampdorii do Torino za 10 milionów euro stał się jednym z najdroższych Polaków w historii futbolu.
***
Naturalnie największą część gotówkowy transferów w sierpniu stanowiły te nieprzekraczające kwoty 10 milionów euro.
Spośród nich postanowiliśmy wybrać te najciekawsze, do których zaliczyliśmy przenosiny takich graczy jak:
- Matheus Pereira ze Sportingu do WBA (9,35 mln)
- Enes Ünal z Villarrealu do Getafe (9 mln)
- Harrison Reed z Southampton do Fulham (9 mln)
- Nikola Moro z Dinama Zagrzeb do Dynama Moskwa (8,5 mln)
- Francis Coquelin z Valencii do Villarrealu (8 mln)
- Alexander Schwolow z Freiburga do Herthy (8 mln)
- Burno Fuchs z Internacionalu do CSKA (8 mln)
- Caio Henrique z Atlético Madryt do AS Monaco (8 mln)
- Ivo Grbić z NK Lokomotiva do Atlético Madryt (7 mln)
- Pedro Gonçalves z Famalicão do Sportingu (6,5 mln)
- Jordan Lotomba z Young Boys do OGC Nice (6 mln)
- Jonas Omlin z Basel do Montpellier (6 mln)
- Ivan Toney z Peterborough United do Brentfordu (5,6 mln)
- Albian Ajeti z West Hamu United do Celticu (5,5 mln)
- François Kamano z Bordeaux do Lokomotiwu Moskwa (5,5 mln)
- Emmanuel Reynoso z Boca Juniors do Minnesoty United (5 mln)
- Kemar Roofe z Anderlechtu do Rangersów (5 mln)
- Nayef Aguerd z Dijon do Rennes (5 mln)
- Bartosz Białek z Zagłębia Lubin do VfL Wolfsburg (5 mln)
- Maxence Lacroix z Sochaux do Wolfsburga (5 mln)
- Guilherme z Olympiakosu do Al-Sadd (5 mln)
- Gustavo Maia z São Paulo do Barcelony (B) (4,5 mln)
- Mirko Marić z NK Osijek do Monzy (4,5 mln)
- Mehdi Taremi z Rio Ave do FC Porto (4,5 mln)
- Aaron Mooy z Brighton do Shanghai SIPG (4,5 mln)
- Shon Weissman z Wolfsbergera do Realu Valladolid (4 mln)
- Deyovaisio Zeefuik z Groningen do Herthy (4 mln)
- Christophe Hérelle z OGC Nice do Brestu (4 mln)
- Maxime Gonalons wyk. z Romy przez Granadę (4 mln)
- Carlos Augusto z Corinthians do Monzy (4 mln)
- Kamil Glik z AS Monaco do Benevento (3,5 mln)
- Daniił Fomin z FK Ufa do Dynama Moskwa (3,5 mln)
- Mustapha Bundu z Aarhus do Anderlechtu (3,5 mln)
- Ricardo Rodríguez z Milanu do Torino (3 mln)
- Steven Zuber z Hoffenheim do Eintrachtu Frankfurt (3 mln)
- Mijat Gacinović z Eintrachtu Frankfurt do Hoffenheim (3 mln)
- Hwang In-beom z Vancouver do Rubina Kazań (2,5 mln)
- Kaan Ayhan z Fortuny Düsseldorf do Sassuolo (2,5 mln)
- Cecilio Domínguez z Indepediente do Austin FC (2,3 mln)
- Antonee Robinson z Wigan do Fulham (2,1 mln)
- Jeppe Kjær Jensen z AC Horsens do Ajaksu Amsterdam (2 mln)
- Jonathan Panzo z AS Monaco do Dijon (2 mln)
- Damian Kądzior z Dinama Zagrzeb do Eibaru (2 mln)
- Sam Greenwood z Arsenalu (U-18) do Leeds United (U-23) (1,7 mln)
- Emil Roback z Hammarby do Milanu (1,5 mln)
- Cenk Özkaçar z Altay SK do Olympique’u Lyon (1,5 mln)
- Joe Gelhardt z Wigan do Leeds United (1 mln)
- Kamil Wilczek z Göztepe do Kopenhagi (0,9 mln)
- Pierre Kalulu z Lyonu do Milanu (ok. 0,5 mln)
- Moussa Ndiaye z ASPIRE Academy do Barcelony (B) (0,5 mln)
- Marcin Listkowski z Pogoni Szczecin do US Lecce (0,3 mln)
- Arvydas Novikovas z Legii Warszawa do Erzurumsporze
- Daniel Łukasik z Lechii Gdańsk do MKE Ankaragücü
- Xavier Mbuyamba z Barcelony (młodzieżówka) do Chelsea (młodzieżówka)
***
Na powyższej liście padło już kilka polskich nazwisk, dlatego z czystym sumieniem możemy przejść do części podsumowującej ruchy na naszym krajowym podwórku mających miejsce w ostatnich tygodniach.
W tym kontekście przyjrzyjmy się na początek transferom naszych drużyn pozostających w grze o awans do fazy grupowej Ligi Europy. Spośród nich po trzy transakcje sfinalizowała Legia Warszawa oraz Piast Gliwice.
Ci pierwsi nawiązali współpracę z Rafą Lopesem z Cracovii, Bartoszem Kapustką z Leicester City oraz Arturem Borucem pozostającym bez klubu po rozstaniu z Bournemouth. Natomiast trzecia siła Ekstraklasy sprowadziła do siebie Patryka Lipskiego z Lechii Gdańsk, Arkadiusza Pyrkę ze Znicza Pruszków oraz wypożyczyła Jakuba Świerczoka z Łudogorca.
O jednego zawodnika mniej w minionych tygodniach pozyskał natomiast Lech Poznań, ale dokonał za to największego zakupu w trwającym okienku przez polski zespół za sprawą pozyskania Jana Sýkory ze Slavii Praga za milion euro. Ponadto „Kolejorz” ściągnął do siebie na zasadzie wypożyczenia Marko Malenicę z NK Osijek.
Pozostałe zespoły występujące na poziomie Ekstraklasy również sukcesywnie uzupełniają swoje szeregi i na tej płaszczyźnie szczególnie wyróżniają się transfery związane z pozyskaniem Bartosza Nowaka, Alexa Sobczyka i Giánnisa Massoúrasa przez Górnika Zabrze, Alexandra Gorgona i Michała Kucharczyka przez Pogoń Szczecin, Fabiana Piaseckiego przez Śląsk Wrocław, Macieja Wilusza, Giánnisa Papanikoláou i Marcela Żurka przez Raków Częstochowa, Adiego Mehremicia, Stefana Savicia i Yawa Yeboaha przez Wisłę Kraków, Ivána Márqueza, Rivaldinho i Karola Niemczyckiego przez Cracovię, Patryka Tuszyńskiego, Dušana Lagatora, Damiana Zbozienia i Piotra Pyrdoła przez Wisłę Płock, Samuela Mráza, Lorenco Šimicia i Sörena Reese’a przez Zagłębie Lubin i Kenny’ego Saiefa przez Lechię Gdańsk.
Tym razem w osobnym akapicie postanowiliśmy umieścić transakcje dokonane w sierpniu przez beniaminków, które wcale nie ustępują pola bardziej obecnie doświadczonym drużynom startujących w wyścigu o zdobycie tytułu mistrza Polski. Spośród nich najbardziej zapracowani w ostatnim czasie byli przedstawiciele Stali Mielec, którzy zakontraktowali Michała Gliwę, Kamil Kościelnego, Pawła Tomczyka, Mateusza Żyrę, Łukasza Zjawińskiego, Mateusza Matrasa, Petteriego Forsella, Marcina Flisa i Jakuba Wróbla. Aż takim rozmachem nie popisali się działacze Warty Poznań i Podbeskidzia Bielsko-Biała, bo pozyskali odpowiednio sześciu nowych piłkarzy - Konrad Handzlik, Mateusz Czyżycki, Mateusz Kuzimski, Mateusz Spychała, Michał Kopczyński i Jan Grzesik oraz trzech - Milan Rundić, Maksymilian Sitek i Dominik Frelek.
Z kolei na zapleczu elity bardzo owocny okres związany z podpisywaniem stosu dokumentów z grona spadkowiczów mają właściciele Korony Kielce. „Żółto-Czerwoni” musieli uwijać się na rynku po problemach organizacyjnych i w minionych tygodniach sfinalizowali transakcje z udziałem aż ośmiu zawodników – Przemysław Szarek, Paweł Łysiak, Jacek Podgórski, Mateusz Cetnarski, Rafał Grzelak, Émile Thiakane, Remigiusz Szywacz i Piotr Basiuk. Nieznacznie pola ekipie z województwa świętokrzyskiego pod względem liczebności pozyskanych piłkarzy ustąpili przedstawiciele Arki Gdynia oraz ŁKS-u Łódź. Ci pierwsi zakontraktowali sześciu graczy – Arkadiusz Kasperkiewicz, Bartosz Kwiecień, Michał Marcjanik, Andrzej Witan, Damian Ślesicki i Rafała Wolsztyńskiego, a drudzy trzech – Mateusza Bąkowicza, Tomasza Nowotkę i Daniela Celeę.
Z pozostałych transakcji mających miejsce na poziomie pierwszej ligi postanowiliśmy jeszcze zwrócić na uwagę na przenosiny takich graczy jak:
- Wiktor Pleśnierowicz z Lecha Poznań do Miedzi Legnica
- Szymon Matuszek z Górnika Zabrze do Miedzi Legnica
- Kamil Zapolnik z Górnika Zabrze do Miedzi Legnica
- Martim Maia z Rio Ave do Zagłębie Sosnowiec
- Adrian Petk z Lechii Gdańsk do Miedzi Legnica
- Milan Kovocera z Zemplín Michalovce do Radomiaka Radom
- Patryk Mucha z Zagłębia Lubin do Widzewa Łódź
- Martin Zeman ze Slovana Liberec do Bruk-Bet Termaliki Nieciecza
- Maciej Gostomski z Bytovii Bytów do Górnika Łęczna
- Tomasz Loska z Górnika Zabrze do Bruk-Bet Termaliki
- Przemysław Zdybowicz wyp. z Wisły Kraków do GKS-u Bełchatów
- Karol Czubak z Bytovii Bytów do Widzewa Łódź
- Mateusz Grudziński z Legii Warszawa do Zagłębia Sosnowiec
- Jakub Serafin z Cracovii do Puszczy Niepołomice
- Gabriel Kobylak wyp. z Legii Warszawa do Puszczy Niepołomice
- Karol Struski wyp. z Jagiellonii Białystok do Górnika Łęczna
- Dominik Kun z Sandecji Nowy Sącz do Widzewa Łódź
- Michał Bednarski z Górnika Polskowice do Miedzi Legnica
- Alain Richard Ebwelle z IFK Mariehamn do Radomiaka Radom
- Artur Bogusz z ŁKS-u Łódź do Radomiaka Radom
- Peter Mikulić z Dinama Zagrzeb do Widzewa Łódź
- Karol Angielski z Wisły Płock do Radomiaka Radom
- Adam Radwański z Widzewa Łódź do Bruk-Bet Termaliki Nieciecza
- Mateusz Bondarenko z Legii Warszawa do GKS-u Jastrzębie
- Mateusz Kochalski wyp. z Legii Warszawa do Radomiaka Radom
- Merveille Fundambu z KTS-u Weszło do Widzewa Łódź
- Gonçalo Gregório z Paços Ferreira do Zagłębia Sosnowiec
- Daniel Dziwniel z Korony Kielce do Sandecji Nowy Sącz
- Artem Dudik z Szachtara Donieck do Sandecji Nowy Sącz
- Bartosz Bartkowiak wyp. z Lecha Poznań do Miedzi Legnica
- Miłosz Mleczko wyp. z Lecha Poznań do Widzewa Łódź
- Michał Grudniewski z Radomiaka Radom do Widzewa Łódź
- Tomasz Cywka z Lecha Poznań do Chrobrego Głogów
W niższych klasach kibice nie mogą także narzekać na nudę, ponieważ na lokalnych boiskach będą mogli oglądać takich graczy jak Bartłomiej Babiarz (Wigry Suwałki), Cezary Stefańczyk (RKS Radomsko), Przemysław Trytko (Gryf Wejherowo), Radosław Janukiewicz (Pomorzanin Nowogard), Fábio Paim (LZS Starowice Dolne), Radosław Majewski (Wieczysta Kraków) czy Emmanuel Sarki (Huragan Waksmund). Ponadto z kobiecego futbolu nie sposób nie wspomnieć o powrocie Emilii Zdunek do Górnika Łęczna. Polka była ostatnio związana z Sevillą.
***
W minionym miesiącu byliśmy świadkami także wielu interesujących transakcji związanych z pozyskiwaniem zawodników z kartą w ręku przez poszczególne kluby.
Wśród nazwisk, które w tym kontekście przewinęły się przez rynek znajdują się te bardziej lub mniej znane nam nazwiska takie jak Burak Yılmaz (z Beşiktaşu do Lille), Eugenio Pizzuto (z Pachuki do Lille), Aleksandr Kokorin (z Zenitu do Spartaka Moskwa), Jorge Félix (z Piasta Gliwice do Sivassporu), Uroš Korun (z Piasta Gliwice do Olimpija Lublana), Arda Turan (Galatasaray ), Alexis Sánchez (z Manchesteru United do Interu Mediolan), Max Kruse (Union Berlin), Nico Gaitán (SC Braga), Dani Parejo (z Valencii do Villarrealu), Zvonimir Kožulj (Gaziantep FK), Adriano (KAS Eupen), Blaise Matuidi (Inter Miami), Jonathan Biabiany (San Fernando CD), Orlando Sá (Málaga), Willian (z Chelsea do Arsenalu), Jan Vertonghen (z Tottenhamu do Benfiki), David Silva (z Manchesteru City do Realu Sociedad), John Mikel Obi (Stoke City), Mateusz Lipp (Schalke 04), Joe Hart (z Burnley do Tottenhamu), Nuri Şahin (Antalyaspor), Mauricio Isla (Flamengo), Javi García (Boavista), Dominik Furman (z Wisły Płock do Gençlerbirliği), Michał Nalepa (z Arki Gdynia do Giresunsporu), Rafinha (z Flamengo do Olympiakosu), José Sosa (z Trabzonsporu do Fenerbahçe), Jeff Hendrick (z Burnley do Newcastle United), Martin Montoya (z Brighton do Betisu), Largie Ramazani (z Manchesteru United do Almerii), Pedro (z Chelsea do Romy), Janusz Gol (z Cracovii do Dinama Bukareszt), Oskar Nowak (Getafe B), Kacper Łopata (z Zagłębia Sosnowiec do Sheffield United U-23), Pepe Reina (z Milanu do Lazio), Malang Sarr (Chelsea), Loïc Rémy (Rizespor), Enner Valencia (z Tigres do Fenerbahçe), Thiago Silva (z PSG do Chelsea), Nacho Novo (Biggleswade United), Claudio Bravo (z Manchesteru City do Betisu), Henrikh Mkhitaryan (z Arsenalu do Romy), Yuto Nagatomo (Olympique Marsylia), Mame Diouf (Hatayspor), Nicklas Bendtner (Tarnby FF) i Nikica Jelavić (NK Lokomotiva).
Pragniemy również zaznaczyć, że zimą szeregi Lecha Poznań na zasadzie wolnego transferu opuści Wołodymyr Kostewywcz, który już podpisał kontrakt z Dynamem Kijów.
***
Na sam koniec zostawiliśmy sobie wypożyczenia. Tych było w sierpniu całkiem sporo, ale my postanowiliśmy wyróżnić ich tylko lub aż piętnaście, za jakie uważamy tymczasowe przenosiny Angela Gomésa z Lille do Boavisty, Adriana Stanilewicza z Bayeru Leverkun do Darmstadt, Jana Hurtado z Boca Juniors do RB Bragantino (opcja wykupu), Lucasa Evangelisty z Nantes do RB Bragantino (opcja wykupu), Takefusy Kubo z Realu Madryt do Villarrealu, Jacka Harrisona z Manchesteru City do Leeds United (opcja wykupu), Tahitha Chonga z Manchesteru United do Werderu Brema, Jesúsa Vallejo z Realu Madryt do Granady, Reiniera z Realu Madryt do Borussii Dortmund, Valentino Lazaro z Interu Mediolan do Borussii Mönchengladbach (opcja wykupu), Konrada Michalaka z Achamtu Grozny do Çaykuru Rizespor, Yvona Mvogo z RB z Lipsk do PSV, João Amarala z Lecha Poznań do Paços de Ferreira, Westona McKennie’ego z Schalke 04 do Juventusu (opcja wykupu) i Mario Leminy z Southampton do Fulham (opcja wykupu).
***