To mogliście przegapić, czyli 38 najciekawszych tegorocznych letnich transferów przed koronawirusem

To mogliście przegapić, czyli 38 najciekawszych tegorocznych letnich transferów przed koronawirusem fot. Braga | Ajax | Schalke 04
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

Letnie szaleństwo zakupowe ruszy zdecydowanie później niż zakładano. To naturalnie efekt pandemii, ale my znamy już wiele potwierdzonych lub koniecznych do realizacji transakcji. Spośród nich wybraliśmy 38 najciekawszych.

Tegoroczne letnie okno transferowe nie otworzy się wraz z początkiem lipca i będzie miało specyficzny charakter z powodu zamieszania wywołanego przez pandemię koronawirusa, która zmusiła organizatorów poszczególnych rozgrywek do ich przedłużenia na okres wakacyjny.

Opóźnienie rozpoczęcia zakupowego szaleństwa i w efekcie jego zamknięcia nie jest jedynym problem dla wielu klubów. Są nim także bardzo prawdopodobne spadki wartości poszczególnych graczy, którzy będą dostępni na rynku za mniejsze niż wcześniej zakładano kwoty.

Naturalnie nikt nie przewidział takiego rozwoju wypadków i w obecnej sytuacji najbardziej poszkodowane są te zespoły, które działały z wyprzedzeniem i już zakontraktowały nowych piłkarzy lub będą musiały to zrobić w momencie otwarcia okienka transferowego, aby aktywować opcję przymusowego wykupu.

Tym samym drużyny uważane za sprytne i wykonujące pewne ruchy z wyprzedzeniem zostaną zmuszone do zmiany swoich planów na nadchodzące miesiące lub nawet lata.

Ponad 500 milionów euro na rynku

W tym aspekcie największą sumę pieniędzy na dopięcie formalności związanych ze sprowadzeniem nowego piłkarza poniesie Atlético Madryt, które przeznaczy blisko 60 milionów euro na definitywne zakontraktowanie Álvaro Moraty z Chelsea.

Klub ze Stamford Bridge doskonale zdawał sobie sprawę z tego faktu, dlatego z wyprzedzeniem dopiął formalności związane z pozyskaniem Hakima Ziyecha z Ajaksu Amsterdam za 40 milionów euro. Ta suma w momencie realizacji transakcji już była uważana za dość niską, ale przy obecnie panującej sytuacji obie strony powinny być usatysfakcjonowane z jej ustalenia na tym poziomie. Sam Marokańczyk także nie ukrywał zadowolenia z faktu, że całą operację udało się dopiąć wcześniej, bo teraz mógłby finalnie nie zawitać do Londynu.

Na sprzedaży skrzydłowego skorzystał także holenderski klub, który zdążył pozyskać następcę 27-latka w postaci Anthony’ego z São Paulo. Ekipa z Eredivisie przeznaczyła na ten cel blisko 16 milionów euro i, pomimo obecnego kryzysu, spodziewa się, że za parę lat dużo na nim zarobi.

Najświeższą informacją na rynku jest za to potwierdzony transfer z udziałem Mauro Icardiego, który przeniósł się na stałe do Paris Saint-Germain z Interu Mediolan za 50 milionów euro oraz dodatkowe osiem milionów zawartych w bonusach, które mają być stosunkowo łatwe do osiągnięcia. Wspomniana kwota jest na chwilę obecną największą, jaka pojawiła się na rynku i wiele na to wskazuje, że przy podsumowaniu całego letniego okna będzie znajdować się dość wysoko w naszym zestawieniu.

Aktualny mistrz Francji miał w przypadku Argentyńczyka możliwość dokonania jego wykupu. Nie musiał z niej skorzystać, ale zdecydował się to zrobić, po uprzednich negocjacjach. Takiego wyboru nie ma spora liczba włoskich klubów, gdzie popularne są wypożyczenia piłkarzy z przymusem ich definitywnego pozyskania po zakończeniu sezonu. W tym aspekcie postanowiliśmy przypomnieć o kilku istotnych transferach, które muszą zostać zrealizowane na Półwyspie Apenińskim.

Na naszej krótkiej liście wyróżnionych znalazły się takie nazwiska jak Nicolò Barella (z Cagliari do Interu Mediolan za 25 mln euro), Simone Verdi (z Napoli do Torino za 20 mln euro), Roberto Inglese (z Napoli do Parmy za 18 mln euro), Andrea Pinamonti (z Interu Mediolan do Genoi za 18 mln euro), Jordan Veretout (z Fiorentiny do Romy za 15 mln euro), Alfred Duncan (z Sassuolo do Fiorentiny za 15 mln euro), Marko Rog (z Napoli do Cagliari za 13 mln euro), Pol Lirola (z Sassuolo do Fiorentiny za 12 mln euro) i Yann Karamoh (z Interu do Parmy za 8 mln euro).

Na podstawie powyższych zawodników wyraźnie widać, że najkorzystniej z całej opresji wychodzi Napoli oraz Sassuolo. Z kolei w najtrudniejszym położeniu może znaleźć się Parma i Torino. Dużo na to wskazuje, że do tych drugich może dołączyć także AS Roma, która przy wypożyczeniu Gianluki Manciniego z Atalanty i Carlesa Péreza z Barcelony zobowiązała się do ich wykupu za 13 i 11 milionów euro po spełnieniu przez nich warunków określonych w zawartych umowach. Na chwilę obecną oczywiście nie wiemy, czy ci dwaj piłkarze je spełnili.

Skoro pojawiła się już nazwa „Dumy Katalonii”, wypada wspomnieć, że ekipa z Camp Nou dopięła w minionych miesiącach trzy letnie transakcje z udziałem Trincão z Bragi, Matheusa Fernandesa z Palmeiras i Pedriego z UD Las Palmas, na których wyda łącznie 43 miliony euro. Trzeba dodać, że przeprowadzka pierwszego z nich została powiązana z opuszczeniem szeregów Barcelony przez Abela Ruiza za 8 milionów euro, co nie zmienia naturalnie faktu, że na całej operacji korzystniej wypada Braga, która na dodatek nosi się z zamiarem podjęcia próby wypożyczenia Trincão na kolejny sezon.

Z pozostałych ciekawych transakcji gotówkowych nie sposób pominąć Emre Cana. Reprezentant Niemiec przeniósł się zimą do Borussii Dortmund z Juventusu na zasadzie wypożyczenia z opcją wykupu po spełnieniu określonych warunków. Te nie okazały się zbyt wymagające, ponieważ drużyna z Signal Iduna Park poinformowała po trzech występach pomocnika o aktywacji zapisu pozwalającego jej pozyskać 26-latka za 25 milionów euro.

Jeżeli chodzi o pozostałe zrealizowane lub konieczne do zrealizowania transfery postanowiliśmy jeszcze wyróżnić przeprowadzkę Pedrinho z Corinthians do Benfiki za 20 milionów euro, Héldera Costę z Wolverhampton do Leeds United za około 18 milionów euro (przymusowy wykup), Mikkela Damsgaarda z Nordsjælland do Sampdorii za 7 milionów euro, Yana Couto z Coritiby do Manchesteru City za 6 milionów euro, Ianisa Hagiego z Genku do Rangersów za 3,5 miliona euro oraz Josepa Martíneza z UD Las Palmas do RB Lipsk za 2,5 miliona euro.

W gronie gotówkowych transakcji nie znalazł się między innymi Giovani Lo Celso, ponieważ Tottenham dokonał jego definitywnego wykupu z Betisu w trakcie zimowego okienka transferowego.

Mogą mówić o szczęściu

Nie każdy zespół działający z wyprzedzeniem musiał ponieść straty wynikające ze swojego sprytnego działania na rynku. W tym aspekcie mamy na myśli wolne transfery. Taki transakcji pojawiło się już całkiem sporo. My postanowiliśmy przypomnieć tylko o sześciu takich międzynarodowych transferach.

Pierwszym z nich jest budząca sporo kontrowersji przeprowadzka Alexandra Nübela z Schalke 04 Gelsenkirchen do Bayernu Monachium. Utalentowany bramkarz został sprowadzony do klubu z myślą o zastąpieniu w nim Manuela Neuera, co miałoby nastąpić za parę lat. Doświadczony bramkarz podpisał jednak nową długoterminową umowę z „Bawarczykami” i obecnie trudno wyrokować, co stanie się z 23-letnim zawodnikiem.

Zupełne inne nastroje towarzyszą za to transferowi jego rówieśnika z Luksemburga, który stał się w kraju bohaterem hitowego transferu do Norwich City. Danel Sinani wyróżniał się w rodzimych rozgrywkach i teraz dostąpi zaszczytu sprawdzenia się na zdecydowanie wyższym poziomie za jaki należy uznać Premier League lub Championship.

Transakcje z myślą o przyszłości zaliczyli także przedstawiciele Watfordu oraz Saint-Étienne. Anglicy ubiegli francuskie drużyny i pozyskały Papę Gueye’a z Le Havre. Utalentowany pomocnik niedługo po upublicznieniu tej informacji miał zacząć dążyć do anulowania transferu. Nic jednak na to nie wskazuje, aby „Szerszenie” teraz z niego zrezygnowały, bo ten się rozmyślił. Natomiast popularni „Zieloni” wykorzystali swój udział w Pucharze Francji do wyskautowania Jeana-Philippe’a Krasso.

Z możliwości dokonania wolny transferów skorzystali też między innymi właściciele Rangersów i Asz-Szabab Rijad. Pierwsi pozyskali na stałe Jermaina Defoe, a drudzy Évera Banegę.

Polskie akcenty

Na sam koniec zostawiliśmy sobie kwestie związane z polskim zawodnikami i/lub klubami. Spośród nich kilka postanowiło działać z wyprzedzeniem i już przed nastaniem pandemii koronawirusa potwierdziła swoje pierwsze letnie transferu czy też poinformowała o dokonaniu definitywnych wykupów poszczególnych piłkarzy.

Informacje na temat drugiej sprawy pojawiła się stosunkowo niedawno i dotyczy związania się na stałe przez Kristersa Tobersa z Lechią Gdańsk i Nikoli Kuveljicia z Wisłą Kraków.

„Biało-Zieloni” znacznie wcześniej poinformowali także o pozyskaniu Bartosza Kopacza z Zagłębia Lubin i rozstaniu z Adamem Chrzanowskim, który przed przeprowadzką do włoskiego Pordenone przeniósł się jeszcze na zasadzie wypożyczenia do Miedzi Legnica.

Popularni „Miedziowi” od nowego sezonu będą musieli sobie radzić nie tylko bez Kopacza, ale także Alana Czerwińskiego. Ten z kolei zdecydował się na kontynuowanie kariery w Lechu Poznań.

Ponadto na poziom Ekstraklasy wróci najprawdopodobniej Vladislavs Gutkovskis. Łotysz podpisał zimą umowę z Rakowem Częstochowa, który na obecnym etapie rozgrywek zajmuje bezpieczną lokatę w tabeli.

Nie możemy także zapomnieć o letnich transferach Cracovii oraz Pogoni Szczecin. Pierwszy z zespołów zakontraktował bramkostrzelnego Marcosa Álvareza, a drudzy obiecującego Bartłomieja Mruka.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Juan Jesus odpowiada Francesco Acerbiemu. „Te wypowiedzi są całkowicie sprzeczne z rzeczywistością” Juan Jesus odpowiada Francesco Acerbiemu. „Te wypowiedzi są całkowicie sprzeczne z rzeczywistością” Dawid Szulczek zmieni klub wewnątrz Ekstraklasy Dawid Szulczek zmieni klub wewnątrz Ekstraklasy Emmanuel Macron zaangażuje się w sprawę Kyliana Mbappé?! Emmanuel Macron zaangażuje się w sprawę Kyliana Mbappé?! Borussia Dortmund wyznaczyła próg bólu. Tyle może przeznaczyć na wykup Jadona Sancho Borussia Dortmund wyznaczyła próg bólu. Tyle może przeznaczyć na wykup Jadona Sancho Fenerbahçe rozważa wycofanie się z ligi tureckiej. Klub wydał oświadczenie [OFICJALNIE] Fenerbahçe rozważa wycofanie się z ligi tureckiej. Klub wydał oświadczenie [OFICJALNIE] Lionel Messi wypada z kadry Argentyny [OFICJALNIE] Lionel Messi wypada z kadry Argentyny [OFICJALNIE] W Górniku Zabrze wielki rozgardiasz. Piłkarz zrezygnowany W Górniku Zabrze wielki rozgardiasz. Piłkarz zrezygnowany 25 milionów euro. Sebastian Szymański „blisko” giganta?! 25 milionów euro. Sebastian Szymański „blisko” giganta?!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy