Za Oceanem też grają w piłkę, czyli co ciekawego działo się w obu Amerykach podczas okna transferowego

2012-09-16 18:46:00; Aktualizacja: 11 lat temu
Za Oceanem też grają w piłkę, czyli co ciekawego działo się w obu Amerykach podczas okna transferowego Fot. Transfery.info
Źródło: Transfery.info

W Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej ruch transferowy był dużo mniejszy niż w Europie, ale i tak doszło do kilku interesujących transakcji.

NAJCIEKAWSZE TRANSFERY (kolejność losowa):

1. Oscar (z Internacionalu do Chelsea – 28 milionów funtów)

Młody Brazylijczyk zdążył nam się już pokazać w kilku meczach Chelsea. Jego gra nie jest jak na razie rewelacyjna, ale miał kilka przebłysków i powinno być już tylko lepiej. Jest to bowiem talent czystej wody. Chelsea załatwiła ten transfer już przed Igrzyskami, i całe szczęście, bo po IO trzeba by było wyłożyć za Oscara pewnie kilka milionów więcej. W Londynie był on gwiazdą reprezentacji i głównym architektem sukcesu (?) Brazylii.

2. Lucas Ocampos (z River Plate do Monaco – 9,5 miliona funtów)

Drugoligowiec wyłożył za piłkarza z Argentyny naprawdę niemałe pieniądze i choćby dlatego ten transfer był godny odnotowania. Ocampos to jeden z największych talentów argentyńskiej piłki. 8-krotny reprezentant argentyńskiej drużyny U-17 zagrał do tej pory tylko jeden mecz (i to wchodząc z ławki) w Ligue 2, ale on dopiero wchodzi do zespołu, więc z upływem czasu będzie grał na pewno częściej. Monaco celuje w powrót do Ligue 1, więc jak dobrze pójdzie – już w przyszłym roku zobaczymy Ocamposa w rywalizacji z Lille, PSG czy Marsylią.

3. Lucas Moura (z Sao Paulo do PSG – 35 milionów funtów)

Jeden z najdroższych piłkarzy letniego okienka pojawi się na europejskich boiskach dopiero w styczniu, bowiem tak stanowi umowa pomiędzy Sao Paulo a PSG. Do końca sezonu Moura będzie grał dla swojego dotychczasowego klubu. Do końca sezonu, bo w Brazylii kończy się on w grudniu.

4. Maicosuel (z Botafogo do Udinese – 4,5 miliona funtów)

Maicosuel w Europie już kiedyś grał. Było to 3 lata temu w Niemczech. Brazylijczyk reprezentował barwy Hoffenheim, po czym został sprzedany do Botafogo. Tam grał naprawdę dobrze, a to zaowocowało powrotem na Stary Kontynent. Tym razem 26-latek będzie miał okazejszyn do podbicia Italii wraz z Wojtkiem Pawłowskim. Udinese zagrało w Serie A 2 mecze, Maicosuel zagrał w przegranym spotkaniu z Fiorentiną i strzelił gola. W kwalifikacjach Ligi Mistrzów 2 razy wszedł w końcówce obu meczów z Bragą.

5. Jackson Martinez (z Jaguares do Porto – 7,5 miliona funtów)

Mój osobisty faworyt do objawienia sezonu w Portugalii i być może w całej Europie. Jackson to świetny piłkarz, co pokazał już grając w Meksyku i Kolumbii. W drużynie Independiente Medellin rozegrał 28 spotkań, zdobył 21 goli. Po transferze do Meksyku jego bilans pozostał na imponującym poziomie - 69 spotkań i 36 goli. W Porto Kolumbijczyk zaczął równie dobrze – w 3 spotkaniach ukąsił 2 razy, co zwiastuje ciekawy sezon w jego wykonaniu. Warto obserwować tego gracza, niewykluczone, że za sezon-dwa trafi do lepszej drużyny.

6. Jerry Bengtson (z Motagui do New England Revolution – wolny transfer)

25-latek z Hondurasu pokazał się światu z dobrej strony podczas Igrzysk w Londynie, gdzie poprowadził swój kraj do ćwierćfinału (strzelająć wcześniej 3 gole), w którym Honduras był bardzo bliski wyeliminowania faworytów z Brazylii. 25-latek w NE strzelił na razie 2 gole w 8 występach. Możliwe, że za jakiś czas zobaczymy go w Europie, bo umiejętności ma na wystarczającym poziomie, żeby w dużej piłce zaistnieć.

7. Romulo (z Vasco da Gama do Spartaka Moskwa – 6 milionów funtów)

Romulo z marszu stał się podstawowym graczem Spartaka, strzelił już nawet 1 gola w lidze (w debiucie z Rubinem). Defensywny pomocnik jest niezwykle utalentowanym graczem, wyjątkowo dojrzałym w grze jak na swój wiek (21 lat). Można być niemal pewnym, że Spartak to tylko przystanek w drodze na naprawdę wielkiego klubu.

8. Juan Insaurralde (z Boca Juniors do Spartaka Moskwa – 3 miliony funtów)

Jeden z najlepszych obrońców grających w Argentynie wreszcie spróbuje swoich sił w Europie. Próbuje stosunkowo późno, bo ma już 28 lat. W ojczyźnie grał on w Newell's Old Boys (68 występów) i w Boca Juniors (75 występów). Podobnie jak Romulo, szybko wskoczył do podstawy Spartaka i jest pewnym punktem defensywy drużyny z Moskwy.

EMERYTURY:

Kilku zawodników pojechało za Ocean by dorobić sobie do emerytury. Oto oni:

Clarence Seedorf z Milanu do Botafogo (wolny transfer)

Urodzony w Paramaribo (Surinam) piłkarz po 10 latach spędzonych w Milanie postanowił cieszyć swoją grą kibiców w Brazylii. Seedorf regularnie pojawia się w składzie swojej nowej drużyny, w 12 meczach strzelił 4 gole, a na boisku spędził łącznie 949 minut.

Raul Tamudo z Rayo Vallecano do Pachuki (wolny transfer)

Legenda Espanyolu pełni w Meksyku raczej rolę jokera. 5 spotkań, średnio po 55 minut na mecz, tylko raz w podstawowym składzie, bez gola – tak prezentuje się na chwilę obecną bilans Raula Tamudo.

Alessandro Nesta z Milanu do Montreal Impact (wolny transfer)

Legenda Milanu z kolei gra w prawie wszystkich meczach Montrealu od początku do końca. 5 spotkań w wyjściowym składzie Impact i 3 zwycięstwa zanotowane w Major League Soccer.

Marco di Vaio z Bologni do Montreal Impact (wolny transfer)

Rodak Nesty stanowi o sile formacji ofensywnej kanadyjskiej drużyny. 13 meczów, 5 goli i walka do ostatniej kolejki o udział w play-off – tak wygląda sytuacja di Vaio w Montrealu.

Tim Cahill z Evertonu do New York Red Bulls (1 milion funtów)

Odkąd Australijczyk o samoańskich korzeniach pojawił się w Nowym Jorku, nie opuścił ani jednej minuty na boiskach MLS. 6 spotkań od początku do końca to dowód na to, że to w głównej mierze na Cahillu leży odpowiedzialność za awans NY do play-off. Red Bulls są na 3. miejscu i mają duże szanse na wywalczenie rundy pucharowej bez baraży.

Kenny Miller z Cardiff City do Vancouver Whitecaps (0,5 miliona funtów)

Były gracz dwóch wielkich szkockich firm – Rangers i Celtiku – wylądował w Kanadzie i stara się pomóc Whitecaps w awansie do play-off. Idzie mu to średnio, bo strzelił dopiero 1 gola, ale Vancouver są na 5. miejscu w tabeli Konferencji Zachodniej ze sporymi szansami na baraże.

Christian Wilhelmsson do Los Angeles Galaxy

Szwed emeryturę rozpoczął już kilka lat temu, kiedy zdecydował się na przenosiny do saudyjskiego Al-Hilal. Szło mu tam bardzo dobrze, bo zdobył 28 goli w 73 spotkaniach. Wilhelmsson to typowy obieżyświat, ale dłużej niż w Hilal grał tylko w Anderlechcie. Teraz jest kolegą klubowym Davida Beckhama i Robbiego Keane'a. Transfer do USA został sfinalizowany 5 września br., a debiut Szweda miał miejsce wczoraj, w spotkaniu z Colorado Rapids (2-0, 60 minut Wilhelmssona).

POWROTY:

Część z graczy wróciła z Europy do Ameryki, oto najciekawsze z tych powrotów:

Paolo Guerrero z HSV Hamburg do Corinthians (4,5 miliona funtów)

Paulo Assuncao z Atletico Madryt do Sao Paulo (wolny transfer)

Cicinho z Romy do Sport Recife (wolny transfer)

Juan z Romy do Internacionalu (wolny transfer)

Diego Forlan z Interu do Internacionalu (wolny transfer)

Maxi Rodriguez z Liverpoolu do Newell's Old Boys (wolny transfer)

Gabriel Heinze z Romy do Newell's Old Boys (wolny transfer)

Nery Castillo z Arisu do Pachuki (wolny transfer)

Luis Perea z Atletico Madryt do Cruz Azul (wolny transfer)

INNE CIEKAWE TRANSFERY:

Leandro Castan z Corinthians do Romy (4,5 miliona funtów)

Fellipe Bastos z Benfiki do Vasco da Gama (1,3 miliona funtów)

Fagner z Vasco da Gama do Wolfsburga (2,6 miliona funtów)

Mario Fernandes z Gremio do CSKA Moskwa (11,4 miliona funtów)

Bruno Uvini z Sao Paulo do Napoli (2,6 miliona funtów)

Lucas Mendes z Coritiby do Marsylii (1,7 miliona funtów)

Nicolas Lodeiro z Ajaxu do Botafogo (wolny transfer)

Pablo Mouche z Boca Juniors do Kayserisporu (2,2 miliona funtów)

Gaston Sauro z Boca Juniors do FC Basel (1 milion funtów)

Facundo Roncaglia z Boca Juniors do Fiorentiny (wolny transfer)

Luciano Leguizamon z Arsenalu Sarandi do Independiente Avellaneda (1,3 miliona funtów)

Patricio Rodriguez z Independiente do Santosu (1,4 miliona funtów)

Giovanni Moreno z Racingu Avellaneda do Shanghai Shenhua (6,3 miliona funtów)

Valentin Viola z Racingu Avellaneda do Sportingu Lizbona (3,5 miliona funtów)

Lucas Castro z Racingu Avellaneda do Catanii (1,7 miliona funtów)

Emanuel Villa z Cruz Azul do Pumas UNAM (wolny transfer)

Jefferson Montero z Villareal do Monarcas Morelia (3 miliony funtów)

Geoff Cameron z Houston Dynamo do Stoke City (2 miliony funtów)

Oriol Rosell z FC Barcelona B do Sportingu Kansas City (wolny transfer)