Prosto z Gruzji o nowym legioniście: Cierpliwy chłopak, który uwielbia trenować

Prosto z Gruzji o nowym legioniście: Cierpliwy chłopak, który uwielbia trenować
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: Transfery.info

Waleri Kazaiszwili nie zadebiutował jeszcze w Legii Warszawa, ale pewnie lada moment pokaże nam, na co go stać. Póki co, porozmawialiśmy na jego temat z Niką Kuprashwilim.

Kuprashwili jest wielkim fanem rodzimego futbolu i uważnie śledzi poczynania gruzińskich zawodników za granicą, prowadząc m.in. stronę „Georgian Football & Footballer” na Facebooku. Czy wypożyczenie 23-latka z Vitesse do Warszawy go zdziwiło?

- Legia to wielki klub. Ma piękne tradycje i świetnych kibiców. Gdybyśmy mieli porównywać, pewnie jest lepsza od Vitesse. Patrząc na całą ligę, wyższy poziom cały czas prezentują kluby z Eredivisie, ale gra w nowym kraju będzie dla niego dobrym doświadczeniem. Zwłaszcza występy w Lidze Mistrzów.


- Vako opuścił Gruzję w młodym wieku. Miał 18 lat. Gdyby tak sięgnąć pamięcią do jego występów w kadrach młodzieżowych i porównać z obecnymi, trzeba przyznać, że bardzo się w Holandii rozwinął. Nie bez znaczenia był fakt, że spotkał tam dwóch rodaków - Kashię, który jest teraz kapitanem Vitesse i Chanturię. Ten drugi do pewnego momentu uznawany był za o wiele większy talent od Vako. Przebywał nawet w Barcelonie. Urodzony w Ozurgeti zawodnik, dzięki cierpliwości, zamiłowaniu do treningów i ciężkiej pracy, go jednak „przeskoczył”. Stał się lepszy - mówi nasz rozmówca.
Z czasem Kazaiszwili znaczył w Vitesse coraz więcej. Dwa poprzednie sezony w jego wykonaniu to dziewięć ligowych trafień i pięć asyst oraz 10 goli i trzy asysty.

- Nie ma co ukrywać, że umiejętności strzeleckie są jego największą zaletą. Vako potrafi strzelać piękne gole z dystansu. Co najważniejsze - robi to obiema nogami. Mógłby za to popracować nad szybkością. Myślę, że powinien zgubić kilka kilogramów. Wtedy będzie jeszcze groźniejszy - przyznaje Kuprashwili i dodaje: - Poza boiskiem to bardzo miły i spokojny chłopak. Nie sprawia żadnych problemów. Jeśli dalej będzie tak pracował, jeszcze dużo osiągnie.

Cały czas nie wiadomo, w jakiej dokładnie roli widzi go na boisku Besnik Hasi. 23-latek jest dość wszechstronnym zawodnikiem. W Arnhem występował najczęściej jako „dziesiątka”, ale równie dobrze może też grać na skrzydłach, w ataku i niżej w pomocy.

- Mam nadzieję, że będzie wykorzystywany jako ofensywny pomocnik, a nie napastnik. To wtedy jest zdecydowanie bardziej wydajny i strzela więcej goli. Wtedy powinien być jednym z najlepszych strzelców w Ekstraklasie - mówi nasz rozmówca.Po ogłoszeniu jego wypożyczenia do Legii, w zasadzie wszędzie można było przeczytać, że do Warszawy trafił jeden z największych gruzińskich talentów. - I tak faktycznie jest. On, Ananidze, Okriashwili. Cały czas bardzo dużo się po nich spodziewamy. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o Kinkladze. To był jeden z największych talentów w historii gruzińskiej piłki. Mógł zrobić o wiele większą karierę, ale nie lubił ciężko pracować. Zupełnie inaczej było na przykład z Kaladze czy Kobiaszwilim. Obaj byli wielkimi profesjonalistami i mam nadzieję, że Vako zawsze będzie szedł ich drogą - przyznaje Kuprashwili.

Pierwszy z nich rozegrał w kadrze 83 spotkania, drugi 100. Kazaiszwili ma ich na razie na koncie 15. Strzelił trzy gole - Malcie, Szkocji i Gibraltarowi. W czerwcu zeszłego roku zagrał w spotkaniu z reprezentacją Polski.

- Z najlepszej strony pokazał się jednak z Niemcami. Niestety w kadrze też czasami robi się z niego napastnika, co nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem - kończy Gruzin.  

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Boniek namaścił następcę. OFICJALNIE: Marek Koźmiński rozpoczyna walkę o posadę prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Boniek namaścił następcę. OFICJALNIE: Marek Koźmiński rozpoczyna walkę o posadę prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Hit transferowy w krakowskiej „okręgówce”. OFICJALNIE: Kumah w Wieczystej Hit transferowy w krakowskiej „okręgówce”. OFICJALNIE: Kumah w Wieczystej Ekstraklasa: Sześć klubów na polowaniu w Hiszpanii. Walczą o jednego napastnika! Ekstraklasa: Sześć klubów na polowaniu w Hiszpanii. Walczą o jednego napastnika! Manchester City: Ciąg dalszy problemów. UEFA planuje wszcząć następne dochodzenie Manchester City: Ciąg dalszy problemów. UEFA planuje wszcząć następne dochodzenie 25 zawodników bez kontraktu. Do wzięcia od zaraz 25 zawodników bez kontraktu. Do wzięcia od zaraz Iker Casillas kończy karierę Iker Casillas kończy karierę OFICJALNIE: Smokowski odchodzi z Polsatu OFICJALNIE: Smokowski odchodzi z Polsatu Lechia Gdańsk może pozyskać Rafała Pietrzaka Lechia Gdańsk może pozyskać Rafała Pietrzaka

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy