130 najciekawszych transferów potwierdzonych w lipcu w Polsce

2024-08-06 13:42:21; Aktualizacja: 3 miesiące temu
130 najciekawszych transferów potwierdzonych w lipcu w Polsce Fot. Legia Warszawa
Antoni Obrębski
Antoni Obrębski Źródło: Transfery.info

Zapraszamy na listę 130 najciekawszych transferów, których polskie kluby dokonały w lipcu.

Lipiec jest dla polskich klubów miesiącem, w który te rozpoczynają swoje zmagania ligowe oraz, co niektórzy, w europejskich pucharach. W lipcu zespoły są już w trakcie obozów przygotowawczych, które zaczynają jeszcze w czerwcu. Stąd najważniejsze transfery kluby starają się sfinalizować jeszcze przed oficjalnym startem okienka, aby móc przygotowywać się z w miarę kompletną kadrą.

Nie oznacza to jednak, że w lipcu nie ma ciekawych ruchów. Polskie kluby często nie są dla graczy pierwszym wyborem, dlatego też czasami rodzime ekipy muszą czekać na decyzję zawodnika, co przedłuża negocjacje. Pierwsze mecze nowego sezonu potrafią też czasem zweryfikować stan na danej pozycji i okazuje się, że trzeba ją wzmocnić. Jesteśmy także po EURO 2024, co naturalnie opóźnia niektóre transfery.

***

Mistrz Polski musiał znaleźć następcę Bartłomieja Wdowika i takowego zastępcę znalazł. Został nim João Moutinho ze Spezii (wypożyczenie z opcją wykupu). Łukasz Masłowski zdecydował się także na uzupełnienie kadry w formacji ataku, gdyż do Białegostoku zawitał Miki Villar.

Do swojej drużyny piłkarzy sprowadza także Śląsk Wrocław, który tym razem nie postawił na ilość, bo w lipcu zakontraktował trzech graczy. Środek pola wicemistrzów Polski wzmocnił Rumun Tudor Băluţă. Śląsk dokonał bardzo ciekawego ruchu na skrzydle, ponieważ do Wrocławia trafił 22-letni Arnau Ortiz, który miniony sezon spędził na zapleczu LaLigi. „Wojskowi” pomyśleli także o przyszłości, stąd parafowanie umowy z 17-letnim Ołeksandrem Hawryłenką, który przenosi się do Wrocławia z RB Lipsk.

Ostatni pucharowicz z poziomu Ekstraklasy w lipcu dokonał czterech wzmocnień. Bez wątpienia Jacek Zieliński wygrzebuje się z dołka, a jego, bardzo słabe do tej pory, notowania u kibiców mogą wzrosnąć. Do stolicy trafili bowiem gracze obiecujący. Z pewnością największe nazwisko to Rúben Vinagre (wypożyczenie z opcją wykupu) ze Sportingu CP. Ten zdążył się już popisać asystą w meczu z Koroną Kielce.

Dyrektor sportowy „Wojskowych” zadbał także o środek defensywy, na który trafił 23-letni Hiszpan Sergio Barcia (450 tysięcy euro). Do tego wzmocniono formację ataku Migouelem Alfarelą z SC Bastia, który w minionym sezonie zdobył 12 bramek. Zieliński pomyślał także przyszłościowo o bramce, gdzie ściągnął 19-letniego Marcela Mendesa-Dudzińskiego, który dotychczas występował w młodzieżowych drużynach Benfiki.

Na rynku transferowym w lipcu przebudził się Lech Poznań, który w czerwcu nie dokonał żadnego wzmocnienia. Nowym graczem „Kolejorza” został 22-letni środkowy obrońca Alex Douglas (350 tysięcy euro) oraz 21-letni skrzydłowy Bryan Fiabema.

Kolejną rewolucję transferową przechodzi Raków Częstochowa. W lipcu „Medaliki” zasiliły swoją ofensywę. Do klubu trafili środkowi napastnicy: Patryk Makuch (milion euro), kuzyn Erlinga Haalanda, Jonatan Braut Brunes (wypożyczenie z opcją wykupu) i David Ezeh (wypożyczenie z opcją wykupu).

Klub ściągnął także atakującego Adriano Amorima z Coimbry, który już wystąpił od pierwszej minuty w dwóch meczach Ekstraklasy, skrzydłowego Lázarosa Lábrou oraz bramkarza z Leeds United Kristoffera Klaessona, który ma walczyć z nadwagą.

Dwa ciekawe wzmocnienia zobaczymy także w Widzewie Łódź. RTS sprowadził ponownie do Polski Saida Hamulicia (wypożyczenie z opcją wykupu), który nie tak dawno błyszczał w Stali Mielec. Pod okiem Daniela Myśliwca grać będzie także nigeryjski skrzydłowy Hillary Gong.

Legię Warszawa po wielu latach opuścił Maciej Rosołek, który stał się nowym graczem Piasta Gliwice. Z kolei Stal Mielec sprowadziła środkowego defensora Marvina Sengera. Ekipa z Podkarpacia pozyskała również 21-letniego Adriana Bukowskiego ze Śląska Wrocław.

Kilka interesujących ruchów dokonała także Cracovia. Wśród nich najciekawsi to Henrich Ravas, który wrócił do Polski po nieudanej przygodzie w New England Revolution. Ekipę z ulicy Kałuży zasilił również napastnik ze Slavii Praga Mick van Buren, który w nowych barwach już wpisał się na listę strzelców. Z Halmstads przyszedł także Amir Al-Ammari, który zaliczył już jedną asystę.

Dużą aktywnością na rynku wykazali się beniaminkowie. Mistrz I ligi z zeszłego sezonu w lipcu sprowadził czterech zawodników. Do Gdańska trafił 19-letni defensywny pomocnik Karl Wendt i wahadłowy Tomasz Wójtowicz z Ruchu Chorzów. W Lechii będą grać również wypożyczeni Loup-Diwan Gueho i Serhij Bułeca.

Aż sześciu graczy ściągnął z kolei GKS Katowice. Z Lech Poznań katowiczanie ściągnęli dwóch graczy - na stałe Alana Czerwińskiego oraz Jakuba Antczaka (wypożyczenie). „Gieksa” skorzystała także z innych okazji. Do sprowadzenia po degradacji Girondins Bordeaux był Rafał Strączek, Mateusz Kowalczyk (wypożyczenie) z Brøndby szukał opcji na regularne występy, a Bartosz Nowak był już niechciany w Rakowie Częstochowa. Na Śląsk zawitał także defensywny pomocnik Sebastian Milewski.

Motor Lublin nie chciał być gorszy. Szeregi zespołu z Lubelszczyzny zasilił bramkarz Ivan Brkić, który już dał się poznać z dobrej strony. Pod oko trenera Mateusza Stolarskiego trafili również Krzysztof Kubica (wypożyczenie), napastnik Kaan Caliskaner oraz pomocnik Christopher Simon.

***

Pozostałe transfery klubów Ekstraklasy:

Górnik Zabrze: Taofeek Ismaheel.

Zagłębie Lubin: Dominik Hładun, Václav Sejk (wypożyczenie ze Sparty Praga).

Widzew Łódź: Samuel Kozlovský.

Puszcza Niepołomice: Jakov Blagaić, Michalis Kosidis (wypożyczenie z AEK-u Ateny).

Cracovia: Patryk Janasik.

Korona Kielce: Pau Resta, Wiktor Długosz, Pedro Nuno, Wojciech Kamiński, Bartłomiej Smolarczyk.

Radomiak Radom: Radosław Cielemięcki, Rahil Məmmədov.

***

Kluby zbroją się nie tylko w Ekstraklasie, ale i I lidze. Bardzo aktywna była Wisła Kraków, której szeregi zasilił choćby Łukasz Zwoliński z Rakowa Częstochowa. Ekipa Kazimierza Moskala jest również mocniejsza o dwóch skrzydłowych - Frederico Duarte oraz Tamása Kissa. Wzmocnienia dosięgły także formacji defensywnej. Na jej lewą stronę przyszedł Giannis Kiakos, a na środku będzie występował Wiktor Biedrzycki.

Wzmocnili się także spadkowicze. Warta Poznań w lipcu pozyskała Kacpra Michalskiego z Ruchu Chorzów, środkowego pomocnika Łukasza Norkowskiego z Noteci Czarnków, Mateusza Cichockiego z Pilicy Białobrzegi, Bartosza Szeligę z ŁKS-u Łódź, Damiana Gąskę z Górnika Łęczna oraz Rafała Adamskiego (wypożyczenie) z Zagłębia Lubin.

Nieco lepiej wyglądają transfery Ruchu Chorzów. 14-krotny mistrz Polski zakontraktował Martina Turka (150 tysięcy euro) - 20-letniego bramkarza z Parmy. Do klubu trafił także środkowy obrońca Andrej Lukić ze spadkowicza węgierskiej ekstraklasy. Szeregi „Niebieskich” zasilił też inny stoper - Łukasz Góra. Chorzowianie podpisali także umowę z pomocnikiem bez klubu - Nono. Przy ulicy Cichej trenować teraz będzie Szymon Karasiński (wypożyczenie z Zagłębia Lubin).

Wzmacniała się również czerwona latarnia ostatniego sezonu Ekstraklasy. Do ŁKS-u Łódź zawitali głównie zawodnicy defensywni. Na bramkę trafił Hubert Idasiak, któremu skończył się kontrakt z Napoli, lewą stronę defensywy wzmocnił Antonio Majcenić, a centrum obrony Ivan Mihajlević. ŁKS sprowadził także piłkarza, który może grać na każdej pozycji po prawej stronie boiska, jednak nominalnie to prawy defensor. Mowa o Aleksandrze Pawlaku (wypożyczenie).

***

Pozostałe transfery w I lidze:

Arka Gdynia: Tornike Gaprindaszwili, Kamil Jakubczyk, Hide Vitalucci (300 tysięcy euro), Michał Rzuchowski, Kike Hermoso.

Miedź Legnica: Bartosz Bida.

Wisła Płock: Ibán Salvador, Dani Pacheco.

Górnik Łęczna: Sebastian Szczytniewski, Filip Szabaciuk, Patryk Malamis, Dominykas Barauskas, Kamil Orlik, Mateusz Broda, Adrian Kostrzewski, Hubert Turski (wypożyczenie z Pogoni Szczecin), David Ogaga, Solo Traoré, Branislav Spáčil.

Polonia Warszawa: Oliwier Wojciechowski, Michał Brudnicki, Ernest Terpiłowski, Bartłomiej Poczobut, Przemysław Szur, Dani Vega, İlkay Durmuş.

Znicz Pruszków: Dominik Sokół, Mateusz Król, Łukasz Wiech, Bartłomiej Ciepiela (wypożyczenie z Legii Warszawa).

Odra Opole: Edvin Muratović, Wojciech Błyszko, Dawid Wolny.

Chrobry Głogów: Szymon Lewkot, Krzysztof Wróblewski, Kacper Tabiś, Eryk Marcinkowski, Michał Skowronek, Patryk Szwedzik (wypożyczenie ze Śląska Wrocław).

GKS Tychy: Mamin Sanyang, Mateusz Hołownia.

Pogoń Siedlce: Daniel Pik, Jakub Lutostański, Isaac Amoah.

Stal Stalowa Wola: Adam Wilk, Kamil Wojtkowski, Dominik Stanny, Jakub Górski, Damian Urban (wypożyczenie z Cracovii), Cyprian Pchełka (wypożyczenie z Legii Warszawa).

Kotwica Kołobrzeg: Aleksander Biegański, Kacper Krzepisz, Marcel Bykowski (wypożyczenie z Piasta Gliwice), Leon Ziętek (wypożyczenie z Rakowa Częstochowa).

***

Warto przyjrzeć się także niektórym transferom z niższych lig. Do Wieczystej Kraków sprowadzono 19-letniego Nikodema Kitowskiego z rezerw Rakowa Częstochowa, przyszedł także Goku z Wisły Kraków (200 tysięcy euro) oraz na wypożyczenie z Rakowa udał się 19-letni bramkarz - Jakub Rajczykowski.

Klub zmienił także 34-letni Maciej Jankowski, były gracz choćby Ruchu Chorzów czy Wisły Kraków. Wspomnianą Wieczystą zamienił na Mazovię Mińsk Mazowiecki. Z kolei do rezerw Lecha Poznań trafił dotychczasowy bramkarz Warty Poznań Adrian Lis.

W piłkę wciąż gra 39-letni Igor Lewczuk, który został zawodnikiem KS-u CK Troszyn. Natomiast karierę piłkarską po roku przerwy wznowił Jacek Kiełb. 36-latek będzie grał w Kielcach, jednak nie w Koronie, a w Orlętach.

Wzmocnił się również KTS Weszło. Klub sprowadził napastnika Jakuba Wójcickiego. 36-latek ostatnio występował w Zniczu Pruszków, a w przeszłości grał w Cracovii czy Zagłębiu Lubin.

Bardzo dobrze w naszym kraju jest Giorgiemu Merebaszwilemu, który w Polsce gra od 2016 roku, kiedy to trafił do Wisły Płock. 15 sierpnia skończy 38 lat, ale nadal występuje w Polsce. Jego kolejnym przystankiem została Spójnia Landek.

Więcej na ten temat: Polska Hiszpania Portugalia Francja Niemcy Legia Warszawa Grecja Lech Poznań Śląsk Wrocław Lechia Gdańsk Brazylia Cracovia Widzew Łódź Górnik Zabrze Zagłębie Lubin Jagiellonia Białystok Korona Kielce Holandia Ekstraklasa I liga Pogoń Szczecin Szwecja Piast Gliwice Raków Częstochowa FKS Stal Mielec Radomiak Radom Motor Lublin GKS Katowice Puszcza Niepołomice Jacek Kiełb Mateusz Cichocki Łukasz Zwoliński Bartosz Nowak Alan Czerwiński Rúben Gonçalo Silva Nascimento Vinagre Bryan Solhaug Fiabema Kristoffer-August Sundquist Klaesson Hubert Idasiak Adrian Bukowski Maciej Rosołek Krzysztof Kubica Aleksander Pawlak Rafał Adamski Jakub Antczak Patryk Makuch Jakub Rajczykowski Saïd Hamulić Adrian Lis Henrich Ravas João Gervásio Bragança Moutinho Arnau Ortiz Sánchez Łukasz Norkowski Damian Gąska Marvin Senger Tamás Kiss Szymon Karasiński Rafał Strączek Sergio Barcia Laranxeira Joan Ángel Román Ollè José Antonio Delgado Villar Igor Lewczuk Jakub Wójcicki Kacper Michalski Wiktor Biedrzycki Bośnia i Hercegowina Tudor Cristian Băluţă Maciej Jankowski Bartosz Szeliga Sebastian Milewski Łukasz Góra Amir Fouad Aboud Al Ammari Ukraina Norwegia Hillary Chukwah Gong Chorwacja Lazaros Lamprou Andrej Lukić Giannis Kiakos Miguel Villar Alonso Słowacja Rumunia Węgry Słowenia Senegal Nigeria Frederico Fonseca Pires de Almeida Duarte Mick van Buren Finlandia Migouel Alfarela Serhij Anatolijowycz Bułeca Irak Gruzja Jonatan Braut Brunes Ivan Brkić Antonio Majcenić Alex Raymond Douglas Adriano Luis Amorim Santos Kaan Caliskaner Mateusz Kowalczyk Loup Diwan Gueho Giorgi Merebaszwili David Ezeh Tomasz Wójtowicz Christopher Serge Simon Marcel Mendes-Dudziński Ołeksandr Dmytrowycz Hawryłenko Nikodem Kitowski Karl Wendt Ivan Mihajlević